Burzovní kalendář 1. 10. - 5. 10. 2012

Americké trhy mají za sebou navzdory poklesu v uplynulém týdnu výjimečně vydařené září. V novém týdnu budou o náladě na burzách rozhodovat především politici a centrální bankéři - čeká se, zda Španělsko požádá o mezinárodní finanční pomoc, v přímém duelu se poprvé střetnou kandidáti na amerického prezidenta a zasedají všechny významné centrální banky kromě Fedu. Týden zakončí nejdůležitější ekonomické údaje celého týdne, tedy tvorba nových pracovních míst v USA.

Wall Street

1-5/10 Výsledková sezóna (Mosaic, Monsanto, Marriott International, Family Dollar Stores)

1/10 Projev Bena Bernankeho

1/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (Markit a ISM)

1/10 Stavební výdaje

2/10 Prodeje automobilů

3/10 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl (ISM)

3/10 ADP - počet pracovních míst v soukromém sektoru

4/10 Tržby maloobchodních řetězců

4/10 Podnikové objednávky

4/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

4/10 Zápis z jednání Fedu

5/10 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

5/10 Spotřebitelské úvěry

Americké akcie zakončily týden sice ve ztrátě, ovšem i tak mají za sebou vynikající měsíc a čtvrtletí (Dow -1,05 % za týden, +2,65 % za září a +4,32 % za 3Q2012; Nasdaq -2,00 %, + 1,61 % a +6,17 %, S&P 500 -1,33 %, +2,42 % a +5,76 %). Nepotvrdila se tak letitá burzovní statistika, podle níž je září nejhorším měsícem pro akcie.

Zbytek roku ovšem ve Spojených státech slibuje velice živé obchodování. "Pro dalších pár měsíců jsme hodně opatrní, v USA hrozí takzvaný fiskální útes, část investorů proto nyní vybírá zisky z výjimečného třetího kvartálu," říká Savita Subramanian z Bank of America Merrill Lynch. "Pro konec roku 2013 ovšem stále držíme cílovou cenu 1 600 bodů u indexu S&P 500. Nálada na Wall Street je stále velice pesimistická, hodně možných negativních scénářů je již v cenách započteno."

Špatné zprávy přišly ve čtvrtek. Růst HDP USA za 2Q2012 byl neočekávaně revidován na 1,3 % z 1,7 %, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se propadly o 13,2 % při očekávaném poklesu pouze o 5 %. Tato studená "makrosprcha" sice v týdnu nezpůsobila ovšem žádný zásadní výprodej na trzích, je ale trhlinou v optimistických výhledech některých analytiků, pokud jde o stav americké ekonomiky. Nic na tom asi nemění ani zřetelné zlepšení dat z realitního trhu.

I proto budou v novém týdnu velice sledovaná právě makrodata. V první polovině týdne to budou hlavně indexy nákupních manažerů, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Druhá polovina týdne bude ve znamení trhu práce.

Nových míst mimo zemědělství se za září čeká 115 tisíc, celková míra nezaměstnanosti by měla mírně stoupnout na 8,2 %. Investory bude zajímat především tvorba nových míst, míra zaměstnanosti totiž stále hluboce zaostává za předkrizovými úrovněmi. Na tom v nejbližších měsících jistě nic nezmění ani probíhající třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3).

Ve středu večer bude navíc celá americká veřejnost sledovat první ze tří plánovaných debat prezidentských kandidátů Obamy a Romneyho. Aktuální průzkumy naznačují navyšování Obamova náskoku, špatná data z trhu práce ale mohou pro další týdny nahrávat naopak Romneymu. "Pokud Romney nepředvede v debatách něco výjimečného, Obama své křeslo udrží na další čtyři roky," míní Jack de Gan, investiční šéf Harbor Advisory Corporation. (Zdroj: CNBC)

Jak sestavuje portfolio nejlepší investiční manažer na světě, který se bojí nového Hitlera?
Není tak časté, aby Ray Dalio, jeden z nejbohatších hedgeových manažerů, poskytoval dlouhé rozhovory médiím. Výjimkou bylo nedávné vystoupení na CNBC. Dalia nyní silně znepokojuje dlouhotrvající slabost americké i světové ekonomiky a její dopady na společnost. Radí investorům, jak na období ekonomické nejistoty připravit své portfolio.

Chcete akciovou rally? Zvolte Obamu, káže Američanům historie
Jsou nadcházející volby v USA a jejich výsledky příležitostí k nákupu akcií, nebo naopak signálem k jejich prodeji? Komu fandit – Obamovi, nebo Romneymu? Jak budou akciové trhy reagovat, pokud bude opět zvolen Obama, a kam se vydají v případě zvolení Romneyho?

Jak obchodovat v období QE3
Všechno je jinak, časově neomezené nalévání peněz na trh ze strany Fedu opravdu mění hřiště, na kterém se investoři a tradeři snaží vyhrát, tedy vydělat. Jak obchodovat? Lépe se radí, než přímo obchoduje, ale zkusme najít odpověď.

Konec euforie, v cenách akcií už je započteno 11 měsíců QE3
Za poslední tři měsíce americké akcie "předehnaly" bilanci Fedu o zhruba 220 bodů. To odpovídá zhruba 11 měsícům zahájeného třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3). Tvrdí to známý investor David Rosenberg.

Investoři se mohou v závěru roku těšit na dividendové žně
Firmy ve Spojených státech budou ve zbytku roku 2012 oznamovat nadstandardní množství speciálních dividend. Obávají se totiž plánovaného zvýšení daní. Tvrdí to analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Ti označili i 15 firem, které podle nich patří k nejžhavějším kandidátům na vyplacení mimořádné dividendy.

Po vzoru SSSR: Bankrot USA je realita, ne nějaká načerno natřená budoucnost
Spojené státy se nacházejí ve stadiu bankrotu již nyní. Ve své letošní knize The Clash of Generations to uvádějí prominentní ekonomové Laurence Kotlikoff a Scott Burns.

Evropa

1/10 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu

1/10 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

2/10 Eurozóna - index cen výrobců

3/10 Eurozóna - index nákupních manažerů (celkový)

3/10 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve službách

3/10 Eurozóna - maloobchodní tržby

4/10 Zasedání ECB a Bank of England

5/10 Eurozóna - HDP

5/10 Německo - průmyslové objednávky

Německá kancléřka Merkelová s francouzským prezidentem Hollandem nedokázali najít kompromis ohledně struktury a zavádění pilířů evropské bankovní unie. To ovlivnilo start obchodování na evropských trzích v uplynulém týdnu, vybírání zisků a špatná americká makrodata pak přispěla k negativnímu týdennímu výsledku (DJ EuroStoxx 50 -4,77 %).

Investory zajímá především další osud Španělska. Tamní vláda se chce místo zvyšování daní zaměřit na omezování výdajů a hodlá v rozpočtu na příští rok ušetřit 40 miliard eur. Zároveň chystá 43 zákonů ekonomických reforem včetně penzijní. Ustaví nezávislý orgán pro dohled nad tím, jak Madrid plní požadavky Evropské unie na snižování rozpočtového deficitu.

Rozpočet pro příští rok je pro Španělsko v období od vypuknutí dluhové krize v eurozóně dosud nejúspornější. Madrid tak chce uniknout tomu, aby musel v rámci případné pomoci přistoupit na tvrdé podmínky EU. Španělsko zatím požádalo EU o pomoc jen pro svůj bankovní sektor a má od slíbeno až 100 miliard eur. Výsledky zátěžových testů přitom odhalily potřebu "pouze" zhruba 60 miliard eur, což trhy přijaly s úlevou.

Autonomní oblast Kastilie-La Mancha se ovšem ve čtvrtek stala již pátým španělským regionem, který požádal centrální vládu o pomoc se splácením dluhu. Kastilie-La Mancha chce ze záchranného fondu pro autonomní regiony 848 milionů eur (asi 10 % jeho dluhu). Celkový objem požadavků na finance z fondu, který v objemu 18 miliard ustanovila v červenci madridská vláda, se tak již vyšplhal na zhruba 15 miliard eur.

"V příštím týdnu mohou trhy zažít příjemné oživení a návrat k zářijovým maximům. Stačí drobnosti - aby Španělsko požádalo o pomoc, aby mu ECB nabídla dobré podmínky pro bailout a aby japonská centrální banka oznámila další měnové intervence," myslí si Brian Jacobsen, hlavní portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management. "Opak, tedy především setrvání španělského premiéra Rajoye na postoji, že jeho země pomoc nepotřebuje, může vyvolat další pokles." (Zdroj: CNBC)

ECB a Bank of England zasedají ve čtvrtek. Žádné zásadní oznámení se nečeká, banky byly aktivní na zářijových zasedáních, komentáře k aktuálním otázkám a téma španělské žádosti o pomoc však budou nepochybně rezonovat především v sídle ECB.Bude také zajímavé sledovat jakékoli zmínky o nastíněném plánu odkupu státních dluhopisů zemí, které požádají o pomoc.

Vedle toho budou investoři s napětím čekat na celou řadu důležitých ekonomických údajů. Vedle indexů nákupních manažerů to budou například nezaměstnanost v zemích eurozóny nebo maloobchodní tržby.

Draghiho rally hraje do karet skeptikům, kteří sázejí na Německo proti Španělsku
Evropská centrální banka svým plánem odkupovat dluhopisy problémových zemí nahrála těm, kdo nevěří v toto řešení krize v Evropě. Německé dluhopisy, jeden z hlavních evropských bezpečných přístavů, totiž za poslední týdny výrazně zlevnily. A Draghi si nedá pokoj - v úterý odpoledne jeho "uklidňující" slova o potřebě politické koordinace a "nafouknutém obrazu" evropské krize společně s překvapivě dobrou spotřebitelskou důvěrou v USA pomohly trhům k dalšímu růstu. Ten ovšem v USA nevydržel a akcie ztratily skoro procento.

Kmotr v sukni. Tedy v kalhotovém kostýmku
Vládne jako hlava mafie, je posedlá mocí a drží eurozónu v její mizérii. Tímto ne tak běžným způsobem popisuje německou kancléřku Angelu Merkelovou Gertrud Höhlerová. Tato členka CDU a bývalá vládní poradkyně ve své knize "Kmotra: Jak Angela Merkelová změnila Německo" (Die Patin: Wie Angela Merkel Deutschland umbaut) mimo jiné tvrdí, že kancléřka nerozumí základům demokracie a svými kroky ničí společnou evropskou měnu.

Španělský bolehlav kazí Evropě náladu
Španělsko se opět dostává na titulní stránky novin a přidělává investorům vrásky na čele. To vše navzdory příslibu ECB, že může eventuálními intervencemi držet Madrid nad vodou. Kde je problém? Španělsko se nejprve musí odhodlat k politicky citlivé žádosti o plnou pomoc ze záchranných fondů (ESM, EFSF), se kterou budou spojeny ponižující kontroly a domácí úkoly.

Draghi přepisuje dějiny, ale nikdo to neřeší. Nákupy ECB nelze s americkým QE srovnávat
Centrální bankéři vyšli do boje za lepší zítřky. Helikoptéra Ben nezůstává nic dlužen své přezdívce a zahrnuje americký trh likviditou (program QE3), Super Mario nechce zůstat pozadu a chce pomocí nákupů dluhopisů dostat pod kontrolu evropskou dluhovou krizi (program OMT). Ale když dva dělají totéž, není to totéž. V případě odkupů aktiv v USA a v Evropě to platí dvojnásob.

Evropské banky: Peníze dál tečou z Jihu na Sever
Odliv peněz z jižních zemí eurozóny pokračoval i v srpnu. Podle statistiky systému TARGET2 například španělské banky byly 434,4 miliardy eur v mínusu, italské 289,3 miliardy. V obou případech jde o historický rekord, stejně jako na opačném pólu u Německa (+751,4 miliardy eur).

Pražská burza

5/10 Zápis z jednání bankovní rady ČNB

5/10 Maloobchodní tržby

Zkrácený týden na pražské burze (PX -1 %) ovlivnilo obnovené napětí ohledně vývoje ve Španělsku a nepříznivá makrodata ze Spojených států. Mediální skupina CETV po výrazných ziscích ze září ztratila 10,65 %, nedařilo se ani akciím Fortuny (-8,81 %).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém zkráceném týdnu byla Telefónica C.R. (+2,7 %, 395,5 Kč). Na titulu je patrné, že se investoři při zhoršeném sentimentu vracejí k defenzivě. Navíc dále se přiblížila výplata mimořádné dividendy ze snížení základního jmění ve výši 13 Kč na akcii, která se očekává na přelomu října a listopadu. Erste Group snížila cílovou cenu pro akcie Telefóniky C.R. Mimo jiné vidí riziko v podobě vstupu čtvrtého operátora na trh.

Telefónica C.R.: Nejistoty před námi mohou za horší výhled (doporučení "držet")
Vzhledem k poklesu odhadů hospodaření Erste Group snižuje roční cílovou cenu z 410 na 390 Kč s doporučením držet. Snížení odhadů vychází především z plánovaného snižování cen za ukončení hovorů a horšího než očekávaného vývoje v segmentu pevných linek. Krátkodobým katalyzátorem je výplata speciální dividendy 13 Kč na akcii letos v listopadu. Jelikož se jedná o přímé rozdělení z vlastního kapitálu, nebude výplata podléhat zdanění. Cenu akcií by měl podpořit i pokračující program výkupu vlastních akcií.

Společnost KIT digital se 26. října rozloučí se segmentem SPAD pražské burzy. 29. října se akcie KITD začnou obchodovat na novém trhu START.

Sněmovna schválila zvýšení spotřební daně z cigaret i řezaného tabáku. Krabička cigaret by měla být v roce 2014 v průměru asi o 4 Kč dražší než nyní, v roce 2013 má zdražit zhruba o 2 Kč. Akcie Philip Morris ČR ovšem ve středu na zprávu nijak výrazně nereagovaly, naopak potvrdily svůj defenzivní charakter a mírně posílily.

Česká národní banka ve čtvrtek snížila sazby včetně té základní 14denní repo na 0,25 %. To pomohlo na pražské burze akciím, jejichž kurz v eurech zůstával stabilní, například Erste Group. Oslabila totiž česká koruna, a to nad 25,1 EURCZK. ČNB potvrdila svou holubičí rétoriku ve smyslu nové prognózy, která počítá s růstem sazeb až v roce 2014. Důležitá byla rovněž zmínka guvernéra o možnosti intervencí na devizových trzích.

Pražská burza by se měla i v novém týdnu "řídit" především informacemi z Evropy. Jak ukázal poslední týden, u akcií kótovaných i v zahraničí může pohyb kurzu koruny vyvolat výrazné pohyby ceny.

ČNB snížila sazby. Jsme všichni Švýcaři?
Česká národní banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 %, což je historické minimum. Česká republika se tak zařadila mezi země, kde jsou sazby na nule nebo poblíž nuly (Japonsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA). Toto rozhodnutí bylo v souladu s názorem trhu i s naším očekáváním. Hlasování bylo pět ku dvěma hlasům, proti byli zřejmě Janáček a Zamrazilová.

Proč a jak zajišťovat korunu v době, kdy centrální banky nenechají trhy na pokoji?
Kvantitativní uvolňování (QE) a jiné formy alternativního uvolnění měnové politiky jsou IN. Po americkém Fedu a ECB se přidalo i Japonsko, v dalších centrálních bankách o tom asi přemýšlejí. Co v českých luzích a hájích? Co může ČNB dělat dále, bude-li móda QE stále IN?

Dan Rosen: Čína skupuje Evropu, v regionu CEE bude stavět zejména na zelené louce
Číňané toho budou v Evropě skupovat stále více. Mířit přitom budou na čím dál vyšší přidanou hodnotu. Krize, která oslabila Západ, je jedním z faktorů podporujících tento trend. Dalším je přirozený vývoj v rámci Číny, říká v londýnském rozhovoru pro Investiční web zakladatel konzultační společnosti Rhodium Group Dan Rosen. Jak dodává, i přes současnou ofenzivu bude trvat desítky let, než se čínské výrobky stanou normálem.

Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat