Burzovní kalendář 11. 2. - 15. 2. 2013

V novém týdnu bude investory zajímat především výsledková sezóna na obou březích Atlantiku, v Praze se k ní ve středu připojí Komerční banka.

WALL STREET

11/2 – 15/2 Výsledková sezóna (Loews, Avon Products, Coca-Cola, PepsiCo, Barrick Gold, General Motors, Duke Energy)

12/2 Spotřebitelská důvěra

13/2 Maloobchodní tržby

13/2 Podnikové zásoby

14/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15/2 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

15/2 Průmyslová produkce

15/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Index S&P 500 v pondělí odepsal přes procento a opět se zdálo, že přichází korekce. Nakonec se však jednalo pouze o jednodenní propad, který obchodníci využili ke vstupům do dlouhých pozic. Podobná situace se opakovala ve čtvrtek, kdy index ztrácel skoro 1 %, ale pak se vrátil téměř na nulu. V pátek se pak akcie dostaly na nová pětiletá maxima.

"Platnost směru zatím nebyla potvrzena objemem obchodů, ten byl totiž v pátek podprůměrný. Přesto prolomení jedné z linií zřejmě určí další směr vývoje cen akcií. Z technického hlediska lze ještě vidět rezistenci okolo 1 525 bodů, ale nejbližším cílem jsou historická maxima z října 2007 (1 560 až 1 570 bodů). Pokud překoupený stav nakonec přece jen vyvolá korekci, nejbližší support je na 1 495 a hlavní, silný support v pásmu 1 470 až 1 460 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Fundamentálně pro korekci příliš faktorů nehovoří. Americká ekonomika se zotavuje, náladu spotřebitelů i konkrétní ekonomické údaje budou investoři sledovat i v novém týdnu. Důležité budou především maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra.

Výsledková sezóna zatím probíhá podle známých not. Firmy ve zhruba 60 % případů překonávají odhady analytiků, které ovšem byly před výsledkovou sezónou výrazně snižovány. Tento fakt je ovšem v cenách akcií také zahrnutý, a proto by ani výsledky spotřebitelských gigantů (Avon, Coca-Cola, PepsiCo) v novém týdnu neměly být výrazně negativním impulzem.

Nenápadný důkaz toho, jak akcie v posledních týdnech nechávají zlato daleko za sebou
Akciová rally od začátku roku možná řadu investorů překvapila. Dlouhodobí hráči si ale umějí dávat věci do souvislostí. A jedna zajímavá je právě v posledních týdnech na trzích k vidění.

16 763 730 050 569 USD: USA budou dlužit na konci března 105 % svého HDP
Ve svém aktuálním výhledu americké ministerstvo financí počítá s tím, že v prvním kvartálu prodá dluhopisy za 331 miliard USD. A protože "dluhové hodiny" USA stojí od konce prosince kvůli odloženému jednání o dluhovém stropu na 16,432 bilionu USD, znamená to, že ke konci března americký dluh stoupne na 16 763 730 050 569,10 USD. Ano, nejste sami, kdo to nedokáže ani přečíst.

EVROPA

11/2 Francie – průmyslová produkce

12/2 Spojené království – index spotřebitelských a výrobních cen

13/2 Eurozóna – průmyslová produkce

14/2 Německo, Francie, Itálie, eurozóna – HDP za 4. čtvrtletí 2012

15/2 Eurozóna – obchodní bilance

15/2 Spojené království – maloobchodní tržby

15/2 - 16/2 Setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 v Moskvě

Finanční trhy se v týdnu zaobíraly především politickým děním eurozóně. Nejdříve se na začátku týdne zintenzivnil údajný korupční skandál ve Španělsku, záhy se připojila Itálie se zvýšenými preferencemi Silvia Berlusconiho v předvolebních průzkumech. Jeho návrat na post premiéra by totiž mohl znamenat odklon od současné reformní politiky země.

Oba tyto faktory vyvolaly tlak na dluhopisy periferních ekonomik a zprostředkovaně na bankovní akcie. Index DJ EuroStoxx 50 se z pondělního propadu nedokázal vzpamatovat a za celý týden odepsal 2,94 %.

Do hry ve čtvrtek také vstoupila ECB, jejíž prezident Mario Draghi označil euro za relativně silné a pokrok v Evropě za evidentní. Reakce? Oslabení eura vůči dolaru o dva centy během jediného dne. Páteční summit EU dospěl k dohodě na rozpočtu pro roky 2014 až 2020, Evropa by měla poprvé hospodařit s méně penězi než v předchozím období.

Příští týden budou investoři sledovat především evropskou část výsledkové sezóny, kdy budou zveřejňovat svá čísla evropské banky jako Barclays (úterý), ING, Société Générale (středa) či BNP a KBC (čtvrtek). Důležité budou také makroekonomické ukazatele v čele s HDP a průmyslovou výrobou.

Setkání ministrů financí a centrálních bankéřů největších ekonomik světa (G20) v Moskvě v pátek by se mohlo mimo jiné zabývat velice citlivým tématem měnových válek. Rozvíjejícím se zemím totiž závody v tištění peněz, jež předvádějí USA, eurozóna, Británie i Japonsko, totiž komplikují situaci, protože znevýhodňují jejich exportéry.

Svět znovu půjčuje Itálii a Španělsku
Těžce zadlužené země eurozóny jsou již dlouhodobě závislé na laskavosti zahraničních investorů, kteří je zásobují hotovostí na krytí chronických deficitů. V praxi to na evropských dluhopisových trzích vypadá tak, že jim finance ochotně půjčují likvidní investoři z jádra eurozóny, nejčastěji pak německé pojišťovny a penzijní fondy.

Evropská unie bez Spojeného království: Hrozí Brexit? A komu by nejvíce ublížil?
Při sledování vývoje v britské zahraniční politice se lze jen stěží ubránit pocitu déjà vu. Velká Británie stála vždy mimo hlavní proud evropské integrace, sledovala vlastní zájmy, které se ne vždy kryly se zájmy zbytku Evropy.

PRAŽSKÁ BURZA

11/2 Index spotřebitelských cen

13/2 Komerční banka – hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2012

14/2 HDP za 4. čtvrtletí 2012 (předběžný odhad)

15/2 Jaromír Jágr – 41. narozeniny

Neklidná situace na trhu s evropskými dluhopisy a předchozí silné růsty poslaly do 7% mínusu akcie Erste Group Bank. Tomuto tlaku nemohl pražský index PX odolat, a tak navzdory posílení akcií ČEZ o 2,3 % (rostla cena elektřiny, firma v týdnu oznámila zahájení arbitráže s Albánií) ztratil za týden 2,23 %.

ČNB ponechala ve středu sazby bez změny na 0,05 % a vydala novou prognózu vývoje české ekonomiky. A bude hůře. ČNB nově čeká pokles ekonomiky o 0,3 % v roce 2013 a růst o 2,1 % v roce 2014 (dosud +0,2 % a +1,9 %). To reflektuje slabší data za loňský čtvrtý kvartál. "ČNB se tímto posunula blíže naší lednové prognóze," souhlasí s horším výhledem analytik Martin Lobotka z České spořitelny.

Dle slov guvernéra Miroslava Singera je s novou prognózou konzistentní mírný pokles sazeb, posléze stabilita a růst od druhé poloviny roku 2014. Stále prý může dojít k uvolnění měnové politiky, ale prognóza je již poblíž hranice, kdy zásah ČNB nebude potřeba. "Jinými slovy, další uvolnění měnových podmínek není tak horkým tématem, jak někteří čekali," pokračuje Lobotka.

"Pro nás Singerovo vyjádření překvapivé nebylo. ČNB nikdy neříkala, že bude určitě intervenovat, vždy upozorňovala, že je potřeba dávat data z ekonomiky do souvislostí s kurzem koruny. Data tak slabá, aby korunu na 25,80 EUR/CZK odůvodňovala, nebyla, navíc z hlediska výhledu do dalších kvartálů se situace v posledních týdnech zlepšila (IFO, PMI v ČR i v Německu, stabilizace spotřebitelské důvěry, stabilizace průmyslové produkce v ČR, zmírňovaní fiskální restrikce v ČR)," vysvětluje Lobotka.

V týdnu na pražské burze pokračuje výsledková sezóna, a sice středečními čísly Komerční banky. "očekáváme, že čistý zisk meziročně vzroste o 17 % na 2,85 miliardy Kč, a to hlavně díky absenci opravné položky k řeckým dluhopisům z loňského roku. Hlavním bodem výsledků bude návrh dividendy. Naše očekávání je na úrovni 240 Kč, což znamená hrubý dividendový výnos okolo 6,3 %," píše v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Stanislava Gürtlerová (Wood & Company): Na pražské burze vidím prostor pro růst u bankovních titulů
Na konci ledna zveřejnil svá hospodářská čísla Unipetrol a od poloviny února začnou chodit s kůží na trh další firmy, jejichž akcie se obchodují na pražské burze. Jaké vyhlídky dává akciím ČEZ, NWR, Erste Group Bank a Komerční banky zkušená makléřka Stanislava Gürtlerová z WOOD & Company? A co si myslí o lednovém obchodování na pražské burze?

Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…