Burzovní kalendář 2. 4. - 6. 4. 2012

Americké akcie mají za sebou nejlepší čtvrtletí od roku 1998. Než vypukne výsledková sezóna za toto období, která bude nepochybně katalyzátorem dalšího vývoje na trzích, dočkají se investoři ve zkráceném obchodním týdnu celé řady důležitých makrodat v čele s americkou nezaměstnaností a německou průmyslovou výrobou. Také budou zasedat rady ECB a Bank of England. Investoři na pražské burze se zřejmě budou orientovat podle nálady na ostatních evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie dokázaly díky zlepšení nálady v závěru týdne udržet důležité technické a psychologické úrovně a uzavřít výjimečné čtvrtletí týdenním růstem (Dow +1,00 %, S&P 500 +0,77 %, Nasdaq +0,81 %). Za první kvartál posílil hlavní index S&P 500 o rovných 12 %, technologický Nasdaq tažený Applem o více než 18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další, který nerozhodl boj mezi býky a medvědy
Máme za sebou první čtvrtletí 2012. Píše se o něm jako o nejlepším čtvrtletí od roku 1998, protože index S&P 500 letos posílil o 12 %. K dvojcifernému přírůstku v kvartálu přitom od roku 1928 zatím došlo jedenáctkrát. Index S&P 500 začal nový týden zčerstva, překonal letošní maximum a přiblížil se ke květnovému maximu z roku 2008. Ve středu a čtvrtek se objevily snahy o korekci, ale v druhé polovině obchodní seance vstoupil do hry nákupní expres a ze slušné korekce nebylo nic. Intradenně index klesl pod 1 400, nicméně vždy uzavíral nad kulatým číslem.

Investoři se logicky přou o to, zda může růst pokračovat, nebo přijde výraznější korekce.

"Začátek roku se ve Spojených státech vyznačoval tím, že pouze naprosté minimum dat z ekonomiky zklamalo, a to většinou jen mírně. Jinak vše potvrzuje hospodářské oživení," myslí si Dean Junkans z Wells Fargo Advisors a Wells Fargo Private Bank. (Zdroj: Reuters)

Jim Paulsen, investiční stratég Wells Capital Management, také potvrzuje solidní výhled, čeká ovšem přesuny v akciových portfoliích. "Logicky by mělo dojít k tomu, že investoři prodají akcie, kterým se podařilo rychle zhodnotit v prvních měsících roku, a naopak nakoupí některé poražené." (Zdroj: CNBC)

Jediným výrazným problémem americké ekonomiky je (vedle vysokého zadlužení, které je hrozbou spíše dlouhodobou) alespoň podle čísel nemovitostní trh, jak ukázal v uplynulém týdnu například index cen domů S&P/Case-Shiller.

Hlavní portfoliový stratég Barclays Capital pro americký trh Barry Knapp upozorňuje, že šest ze sedmi posledních čísel z realitního sektoru nenaplnilo očekávání. "Trhy trochu předběhly ekonomické oživení. Proto mohou být zranitelnější, tedy náchylnější ke korekci," uvedl pro finanční kanál CNBC.

Jefferies: Kupujte suši, prodávejte kimči a připravte se na pokles akcií až o 9 %
Minulý týden nepředvedly americké akcie nic oslnivého, většinu týdne pouze udržovaly své pozice okolo 1 400 bodů u indexu S&P 500. Nic nepomohl ani superbýčí výhled Goldman Sachs, která uprostřed týdne svým doporučením na nákup amerických akcií jen podpořila spekulace o tom, že je na americkém akciovém trhu po rychlém růstu v posledních měsících pořádná bublina. Globální akciový stratég Jefferies Sean Darby se na Bloomberg TV podělil s investory o svůj názor na další vývoj akcií.

Naopak velkou podporou pro trhy jsou již několik měsíců statistiky z amerického pracovního trhu. Pravidelně vzniká přes 200 tisíc nových míst měsíčně, celková nezaměstnanost klesá (v únoru 8,3 %). Na Velký pátek 6. dubna (kdy jsou akciové trhy zavřené) zveřejňovaná data z trhu práce budou hlavním makročíslem příštího týdne. Čeká se stagnace celkové míry nezaměstnanosti a opět přes 200 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství.

"Trh práce je na tom výrazně lépe, již několik měsíců vzniká přes 200 tisíc pracovních míst. Páteční čísla budou především o překonání, nebo naopak nenaplnění odhadů," vysvětluje Joseph Tanious, tržní stratég z JPMorgan Funds. (Zdroj: Reuters)

Čísla z trhu práce ovlivní vývoj akcií tedy až v týdnu od 9. dubna, ve kterém na investory také čeká start výsledkové sezóny za 1. čtvrtletí (Alcoa, Wells Fargo, JPMorgan). Ta bude například i podle tradera z UBS Arta Cashina katalyzátorem vývoje akcií ve 2. čtvrtletí. "Ukáže, zda jsou na tom americké firmy opravdu tak dobře, jak naznačuje růst počtu pracovních míst," vysvětluje Cashin, který zároveň připomíná, že odhady ziskovosti amerických firem v posledních týdnech a měsících spíše klesají. (Zdroj: CNBC)

Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala na 8,3 %
Kdy může být dobrá zpráva špatnou zprávou? Když jde o nezaměstnanost. Ve Spojených státech v posledních měsících klesala celková míra nezaměstnanosti i díky tomu, že stále více lidí vzdávalo svůj boj o nové zaměstnání. Jakmile přestali hledat práci, vypadli ze statistiky takzvané pracovní síly. Není se co divit, že podíl pracujících Američanů na celkové populaci (zaměstnanost) stále mírně klesal a je hluboko pod svým předkrizovým vrcholem. Nicméně únorová čísla jsou příznivá: Dvě revize počtu nových pracovních míst mimo zemědělství (v prosinci 223 tisíc, v lednu 284 tisíc), v únoru vzniklo 227 tisíc míst, tedy více, než se čekalo.

Vliv na chování investorů mohou mít i další údaje z ekonomiky, mimo jiné statistiky prodejů aut a tržeb maloobchodních řetězců. Po uplynulém týdnu, kdy Ben Bernanke ponechal otevřenou možnost třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3), bude zajímavý také zápis z posledního jednání rady Fedu. Ve středu pak zasedá Evropská centrální banka, jejíž rozhodnutí o sazbách a následný komentář mohou mít vliv i na obchodování v zámoří.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou se může stát třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), které nejenže může udržet růst akcií, ale především pomoci americké ekonomice dostat se na úroveň, kterou měla před krizí. Tak to ve svém aktuálním komentáři vidí analytici z Goldman Sachs.

Sledované budou nepochybně i ceny komodit. Americký prezident Obama v pátek zpřísnil sankce na íránskou ropu. Obavy o rychlý růst její ceny ovšem zatím nebyly naplněny, vyhrocení situace ovšem může posunout cenu ropy o několik procent denně.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál?
Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst podporuje zvyšující se pravděpodobnost útoku Izraele na íránská jaderná zařízení a spekulativní peníze, které proudí do ropy a dalších rizikových aktiv zprostředkovaně přes programy kvantitativního uvolňování. Na co se mají investoři připravit? Kdo na růstu vydělá a jak vysoko může cena ropy vzrůst v příštích měsících?

2/4 Index ISM ve výrobě

3/4 Podnikové objednávky

3/4 Zápis z jednání Fedu

4/4 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

5/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/4 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba nových míst

6/4 Trhy zavřené kvůli státnímu svátku

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie
Takový vzkaz několikrát vyslali účastníci březnové konference těžařských firem BMO Global Metals & Mining na Floridě, kde si ředitelé velkých těžařů zlata postěžovali, jak jsou jejich, tedy "zlaté" dramaticky podhodnocené oproti samotnému kovu, který v posledních letech dramaticky zdražuje.

Evropa

Západoevropské akcie dokázaly v pátek po dohodě o navýšení záchranných fondů eurozóny na 800 miliard eur posílit, i tak ovšem zakončily týden v mínusu (DJ EuroStoxx 50 -1,91 %).

Během týdne se mluvilo o Portugalsku i Španělsku jako o největších strašácích dluhové krize, kterou odsunula do pozadí březnové schválení druhého záchranného balíčku pro Řecko.

Španělské dluhopisy křičí: Naše země má problém!
Španělsko opět začíná plnit první stránky světových deníků. A ne zrovna v příjemných souvislostech. Při cestách tento týden se mějte na pozoru před čtvrteční generální stávkou, španělský deficit v roce 2011 dosáhl 8,5 % HDP (vysoko nad plánovanými 6 %) a příjmy státního rozpočtu padají i na začátku roku 2012 (deficit za první dva měsíce překonal 20 miliard eur). To nejsou povzbudivé zprávy. Není tak divu, že se španělské dluhopisy znovu dostávají pod tlak.

Ve zkráceném obchodním týdnu si netradičně již ve středu vezme hlavní slovo Evropská centrální banka, která bude rozhodovat o sazbách. Právě ECB podporuje svými levnými půjčkami bankovní sektor. Eura z tiskáren ECB také pomáhají ke zklidnění na trhu s dluhopisy problémových zemí. Z nich v současnosti největší důvěru vzbuzuje Itálie, nejmenší naopak Portugalsko.

Jak velkou hrozbou může být Portugalsko pro finanční trhy?
Čím dál více se v poslední době skloňuje zadlužené periferní ekonomiky v souvislosti s možným odpisem dluhu podobného tomu řeckému, což by mohlo opět vyvolat obavy investorů a uvrhnout Evropu zpět do víru dluhové krize. Jsou takové obavy oprávněné? Pokud ano, jakou "škodu" může vlastně Portugalsko "napáchat"?

Z makrodat budou důležitá především čísla z německé ekonomiky, za celou eurozónu pak indexy nákupních manažerů a nezaměstnanost.

Právě německé akcie jsou zatím letos hvězdou vyspělých trhů. Index DAX od začátku roku posílil o 17,78 %, zatímco například britský index FTSE po poklesech v uplynulých týdnech letos zatím přidal jen něco přes 3 %.

Robert Shiller: Euro je pouze představa o jednotě Evropy, ale může jí hodně pomoci
O eurozóně a jejím možném rozpadu, který by nastal, kdyby měnovou unii opustila některá z členských zemí, se v poslední době mluví možná až příliš. Stojí proti sobě panevropští patrioti a zarytí euroskeptici. Jak je to s myšlenkou velké Evropy, když vezmeme v úvahu historický kontext? Má nadále smysl bojovat za zachování jednotné měny a skrývá se pod pojmem "Velká Evropa" skutečně zřízení jménem eurozóna? Nad tím se zamýšlí známý ekonom z Yaleovy univerzity Robert Shiller.

2/4 Eurozóna - index nákupních manažerů ve výrobě

2/4 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

3/4 Eurozóna - index cen výrobců

4/4 Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách

4/4 Eurozóna - maloobchodní tržby

4/4 Německo - průmyslové objednávky

4/4 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

5/4 Německo - průmyslová výroba

5/4 Bank of England - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

5/4 Spojené království - HDP

6/4 Většina trhů zavřená kvůli státnímu svátku

Run na řecké banky nekončí
Strach o úspory v řeckých bankách i přes nedávno schválený další záchranný balíček a odmazání velké části řeckých dluhů soukromými investory přetrvává. Dobře to ilustruje graf ECB o vývoji depozit řeckých domácností a firem od ledna 2010 do letošního února. Březnový vývoj, tedy vývoj po schválení zmíněných opatření, bude proto velice zajímavý.

Pražská burza

Pražská burza ani přes lepší náladu v závěru týdne nedokázala výrazněji překonat výkonnost trhů v západní Evropě (PX -1,51 %). K poklesu nejvíce přispěly "těžké váhy" Erste Group (-5,95 %) a ČEZ (-1,3 %).

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. Titul nabízí na pražské burze jasně nejlepší likviditu, dividendu 5 až 6 % a stabilitu. Energetický sektor totiž velice dobře odolává případným tržním turbulencím. Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, navíc podtrhuje slova svého kolegy tím, že ČEZ dokáže vydělávat i při nižších cenách elektřiny. Dividendu očekává na úrovni 46 Kč na akcii.

Nedařilo se ani dalším akciím s velkou váhou v indexu PX. VIG (-1,09 %) oznámila sice navýšení dividendy na 1,1 EUR, ale hospodářská čísla za uplynulý rok byla v podstatě jen v souladu s předběžnými údaji, Unipetrol (-0,86 %) oznámil vyšší ztrátu v rámci prezentace auditovaných výsledků za 4. kvartál (6,25 miliardy Kč vs. původní 3,14 miliardy Kč). Těsně pod nulou zakončila týden i Komerční banka.

Poraženým týdne byla akcie developera ORCO. To oznámilo výsledky za další ztrátový kvartál.

Naopak výborně se v uplynulém čtvrtletí dařilo společnosti AAA Auto (za týden +3,22 %). Firma plánuje návrat na ruský trh v roce 2013. Dobré výsledky oznámila i společnost Philip Morris ČR, kterou ovšem během týdne ve výraznějším růstu brzdily informace o plánovaném zvyšování spotřební daně z cigaret.

Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět
České ministerstvo financí plánuje od roku 2014 zvýšit spotřební daň z cigaret. Odhaduje se, že by zvýšení daně zdražilo cenu krabičky cigaret zhruba o 7 korun. Jak by to ovlivnilo zisk a dividendu společnosti Philip Morris ČR, která drží zhruba 50% podíl na českém tabákovém trhu?

Po minulém týdnu, kdy byly akcie KIT digital (+21,55 %) po výměně členů vedení nejhorším titulem v segmentu SPAD, se stala tato technologická akcie hvězdou obchodování. Znovu se totiž začalo spekulovat o možnosti převzetí firmy některým z velkých hráčů, například Cisco Systems nebo IBM. Pravděpodobnější se ovšem zatím jeví převzetí ze strany private equity.

Poprvé bez nároku na dividendu se ve středu obchodovaly akcie uhelné NWR. Za týden ovšem díky lepší náladě v sektoru dokázaly posílit o 2 %.

Burza Praha: Dividendový kalendář na rok 2012
Českou dividendovou sezónu zahájila v únoru Komerční banka, která plánuje vyplatit akcionářům 160 korun na akcii. Telefónica bude vyplácet znovu 40 korun na akcii, z čehož 13 korun bude vyplaceno z kapitálu (nepodléhá zdanění). Zároveň plánuje zpětné odkupy akcií. Rozhodné dny pro dividendu se blíží u NWR, Komerční banky a tradiční dividendové hvězdy Philip Morris ČR. Jaký je dividendový kalendář titulů z hlavního trhu SPAD pražské burzy? Oznámené termíny a odhady na základě loňských údajů v přehledné tabulce.

V příštím týdnu budou akcie na pražské burze reagovat vesměs na vývoj západoevropských burz. Na Velký pátek se v Praze obchoduje, ale dá se očekávat minimální aktivita obchodníků, protože okolní trhy (Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko) jsou zavřené. Neobchoduje se ani na důležitých burzách v Londýně a Paříži.

4/4 Maloobchodní tržby

6/4 ČNB - zápis ze zasedání bankovní rady

6/4 Stavební a průmyslová výroba

6/4 Obchodní bilance

Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat