Burzovní kalendář 21. 3. - 25. 3. 2011

Investoři v novém týdnu znovu nespustí oči z poškozené japonské atomové elektrárny Fukušima a vývoje vojenského konfliktu v Libyi. Spíše okrajově mohou do hry o směr hlavních indexů vstoupit důležitá americká makrodata nebo závěr výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku.

Wall Street

Tolik nejistoty na burzovních trzích už dlouho nebylo. Nekončící jaderné drama zemětřesením a tsunami poškozené japonské elektrárny Fukušima v kombinaci se schválením bezletové zóny nad Libyí, s krvavými nepokoji v Bahrajnu a s koordinovanou mezinárodní intervenci na oslabení japonského jenu.

Největší výprodej zasáhl, jak se dalo očekávat, japonský akciový trh, který za týden ztratil přes 10 procent. Hlubší ztráty "nedopustili" investoři, kteří v japonských akciích již vidí atraktivní investiční příležitost.

"Je skutečně úžasné, jak se trhy (S&P 500 -1,9 %) vyrovnávají s dramatickými událostmi na Středním východě a v Japonsku," poznamenal pro CNBC Stuart Freeman, hlavní akciový stratég investiční společnosti Wells Fargo Advisors.

Alfou a omegou dalšího vývoje na kapitálových a komoditních trzích bude znovu Japonsko a informace o řešení krize okolo atomové elektrárny Fukušima. Řada investorů však bude dávat přednost bezpečí ve státních dluhopisech a hotovosti.

říká burzovní veterán z parketu newyorské burzy Art Cashing.

tvrdí Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Kromě Japonska budou investoři v týdnu sledovat například vystoupení Bena Bernankeho a dalších guvernérů Fedu, kteří by mohli naznačit, "co bude dál" po skončení druhé vlny kvantitativního uvolňování.

V samém závěru týdne se investoři ještě dozví, jak to vypadá se statistikou prodejů zboží dlouhodobé spotřeby, v pátek bude zveřejněna finalizovaná hodnota hrubého domácího produktu. Hospodářské výsledky zveřejní v týdnu například prodejce luxusních šperků Tiffany nebo softwarová společnost Adobe Systems.

tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
21/3-25/3 Výsledková sezóna (Adobe Systems, Tiffany, Oracle)
25/3 Vystoupení Bena Bernankeho (Fed)
25/3 HDP za 4. čtvrtletí 2010
25/3 Zboží dlouhodobé spotřeby

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to jen tak nevzdají

Pražská burza

Japonské zemětřesení se na obchodování na pražské burze odrazilo jen okrajově (PX -0,5 %).

Nejlépe se vedlo uhelné společnosti NWR, jíž "hrají do karet" diskuse o konci jaderné renesance ve světě, se kterou by mohl vzrůst energetický význam uhlí a zemního plynu.

Zprávy o odstavování jaderných elektráren v Německu zanechaly skoro desetiprocentní ztráty na tamních energetických společnostech, jako jsou RWE a E.On, naopak domácího ČEZu se nic takového netýká - jeho akcie posílily o 2,5 %.

řekl v rozhovoru pro Investiční web Milan Vaníček, hlavní analytik J&T banky.

Cena elektrické energie se utrhla ze řetězu

V rámci české výsledkové sezóny se investoři dozvěděli čísla od softwarové společnosti KIT Digital a výrobce netkaných textilií Peagas Nonwovens.

KIT Digital na provozní úrovni zvýšila své zisky meziročně o více než 100 procent, a navíc dala lepší výhled na své hospodaření v letošním roce. Akcie však za týden patřily k neztrátovějším (-8,3 %), a to především kvůli celkovému výprodeji na domovském trhu Nasdaq.

Pegas Nonwovens pokračoval v sérii hospodářských výsledků bez výrazných překvapení a potvrdil pověst defenzivní české akcie - za týden se tržní cena Pegasu skoro nepohnula (-0,2 %).

Smutnou zprávou je pro pražskou burzu odložení IPO ČSOB kvůli nejistotě na kapitálových trzích.

Závěr české výsledkové sezóny obstará ve čtvrtek ORCO. Ve stejný den zasednou také guvernéři ČNB, kteří však úrokové sazby vzhledem k posledním inflačním číslům s velkou pravděpodobností zvedat nebudou.

V novém týdnu budou vývoj českých akcií ovlivňovat především zprávy z Japonska a již plně vojenského konfliktu za účasti NATO v Libyi.

datum událost
24/3 ORCO - hospodářské výsledky
24/3 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách

Wall Street Journal: České akcie patří nyní k nejatraktivnějším

Eurozóna

Západoevropské burzy mají za sebou náročný a velmi kolísavý týden (DJ EUROSTOXX 50 -3,3 %), když je dolů táhly především energetické akcie.

Evropskému burzovnímu kalendáři v novém týdnu dominuje páteční index firemní důvěry IFO a středeční spotřebitelská důvěra. Politicky může parkety burz ovlivnit summit EU, který začíná ve čtvrtek.

Stejně jako ostatní světové burzy budou v nadcházejícím týdnu evropské trhy ve vleku událostí v Libyi, které se již bezprostředně dotýkají Evropy, a samozřejmě novinek z japonské atomové elektrárny Fukušima. Na trhu se však mohou již objevit "lovci levných cen".

"Evropské akcie se nyní obchodují pod historickým průměrem ukazatele P/E (poměr ceny akcie a zisku)," říká Dean Tenerelli, portfoliomanažer z investiční společnosti T Rowe Price. zdroj: Reuters

datum událost
23/3 Spotřebitelská důvěra
24-25/3 Summit EU
25/3 IFO - index podnikatelské důvěry

Jiří Lengál: Chuť riskovat se nezvýší ani s příchodem jara

Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat