Burzovní kalendář 22. 11. - 26. 11. 2010

Wall Street čeká zkrácený sváteční týden, ovšem nabitý důležitými makrodaty. Investoři v Evropě budou sledovat vývoj jednání o záchranném balíčku pro Irsko a na parket pražské burzy dorazí několik výsledkových opozdilců.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu stagnovaly (S&P 500 +0,04 %) a většího vzrušení se nejspíše nedočkáme ani v nadcházejícím týdnu.

Makléři na Wall Street ve čtvrtek místo k počítačovým terminálům zasednou ke stolu s krocanem (Thanksgiving Day), a proto se zřejmě v průběhu týdne nebudou hrnout do větších sázek.

Zkrácený týden je však velmi intenzivní po makroekonomické stránce. Především bude důležitá úterní hodnota revidované statistiky vývoje ekonomiky ve třetím čtvrtletí (odhad +2,4 %), o den později se investoři budou soustředit na hodnotu prodejů zboží dlouhodobé spotřeby.

V pátek navíc startuje předvánoční nákupní sezóna takzvaným "Black Friday". Ta prověří, jak plné jsou peněženky amerických domácností.

Více než jindy bude sledován zápis z jednání Fedu, ve kterém budou investoři hledat detaily schváleného dalšího kola kvantitativního uvolňování (QE2).

"Od doby, kdy Fed spustil QE2, se toho moc nezměnilo, sazby zůstávají stále vysoké," říká Greg Peters, analytik z Morgan Stanley, a dodává: "Nejlepší investice pro období kvantitativního uvolňování jsou akcie." zdroj: Reuters

Akcie jsou také "volbou č. 1" pro manažery podílových fondů, alespoň podle posledního průzkumu banky BoA/Merrill Lynch.

Extrémní optimismus také vyjadřují poslední průzkumy nálady mezi drobnými investory.

Finále americké výsledkové sezóny bude patřit hospodářským číslům výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard nebo prodejce šperků a luxusního zboží Tiffany.

Wall Street také může ovlivnit další vývoj řešení zadlužení některých evropských zemí, především Irska, které bude s velkou pravděpodobností odkázané na společný záchranný balíček od EU, ECB a MMF.

"Příští týden bude již snad v Irsku jasno a doufejme, že nás to nepřesune k problémům v Portugalsku a Španělsku," říká Art Hogan, výkonný ředitel investiční společnosti Jefferies. zdroj: CNBC

tr> tr> tr>
datum událost
21-26/11 Výsledková sezóna (Deere, Hewlett-Packard, Tiffany)
23/11 HDP za III. čtvrtletí
24/11 Zboží dlouhodobé spotřeby
24/11 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Zkrácené obchodování v minulém týdnu pražské burze kurzově neprospělo, skončila ve ztrátě 0,74 procenta (PX).

Vrchol české výsledkové sezóny obstarala uhelná společnost NWR, která sice vykázala v meziročním srovnání velmi dobrá čísla, ale investorům to nestačilo, protože chtěli vidět ještě lepší výsledky. Akcie NWR za týden ztratily okolo 3,5 procenta.

Skvělými čísly se pochlubil autobazar AAA Auto, jehož zisk meziročně poskočil o sto procent. Investoři na to reagovali nákupními příkazy, které akcie "Aček" posunuly za týden o dvě procenta výše.

Největším propadákem se staly akcie developerské společnosti ECM, která zveřejnila nejhorší čísla ve své historii. Akcie za týden ztratily přibližně čtvrtinu tržní hodnoty.

Na české výsledkové listině už figurují pouze Pegas Nonwovens, Orco a KIT Digital.

"Pegas by měl prezentovat dobrá čísla. Čekám meziroční růst tržeb o 27 procent a čistého zisku o 12,5 procenta," říká Radim Kramule, analytik České spořitelny, který radí akcie Pegas Nonwovens za aktuální tržní ceny "akumulovat".

Ve čtvrtek po skončení obchodování bude reportovat developerská společnost ORCO.

"ORCO si polepší především na provozní úrovni a EBIT by mohl meziročně stoupnout o 44 procent," napsal ve své poslední analýze Petr Bártek (ČS).

Investoři budou po české výsledkové sezóně hledat impulzy pro případné nákupy. Jedním z nich mohou být očekávané dividendy pro příští rok.

takový žebříček sestavil pro Investiční web Milan Vaníček z Atlantiku FT.

tr> tr> tr> tr>
datum událost
22/11 KIT Digital - hospodářské výsledky
25/11 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky
25/11 ORCO - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Akcie na vyspělých evropských trzích se navzdory nejistotě nad dalším osudem irských dluhů v minulém týdnu dokázaly dostat do plusu(DJ EUROSTOXX 50 +1,31 %).

Investoři v Evropě budou v novém týdnu především znovu vzhlížet k očekávanému záchrannému balíčku pro Irsko.

Irsko bylo nakonec zachráněno

"Dluhy zemí, jako jsou Irsko, Řecko a další, se jen přesouvají na bedra Mezinárodního měnového fondu nebo Evropské unie. Otázkou je, kdo pak zachrání tyto instituce, protože se nedá spoléhat na to, že někdo přiletí z Měsíce nebo Marsu," řekl v nadsázce v rozhovoru pro CNBC profesor Nouriel Roubini.

Podle Roubiniho však třeba taková Francie nevypadá o moc nadějněji než periferie eurozóny.

"Politická vůle dělat reformy je poté, co se po zvýšení odchodu do důchodu z 60 na 62 let spustily masové sociální bouře, minimální."

V krátkodobém horizontu by však měli mít investoři největší strach ze Španělska, které pokládá Roubini za skutečnou noční můru, která může spustit dominový efekt.

Zda má Roubini pravdu, nebo je to jedna z jeho dalších katastrofických vizí, se investoři dozvědí již v nesledujících týdnech.

Roubini je zase v televizi? Hledejte nákupní příležitosti!

Kromě politických faktorů může směr evropských indexů ovlivnit například index podnikatelské důvěry v Německu (IFO) nebo údaj o vývoji hrubého domácího produktu ve Velké Británii.

datum událost
23/11 Index nákupních manažerů v EU
24/11 HDP Velké Británie za III. čtvrtletí
24/11 IFO - index firemní důvěry v Německu
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat