Burzovní kalendář 23. 4. - 27. 4. 2012

První kolo francouzských prezidentských voleb, zasedání Fedu, pokračující výsledková sezóna a záplava důležitých makročísel včetně amerického HDP - investoři se v novém týdnu opravdu nudit nebudou. Úvod týdne mohou ovlivnit i údaje ze zpracovatelského sektoru v Číně a výsledky zasedání G-20 ve Washingtonu, kde se v závěru uplynulého týdne mluvilo o zpomalení oživení v USA a pokračující dluhové krizi v eurozóně.

Wall Street

Americké akciové trhy za týden předvedly několik zajímavých denních pohybů, ale nebýt výrazného poklesu akcií Applu, zakončily by všechny hlavní indexy celý týden v plusu (Dow +1,39 %, S&P 500 +0,60, Nasdaq -0,39 %).

Z technického pohledu jsou trhy na rozcestí. "Cena je nyní na 50denním klouzavém průměru a zároveň na rostoucí trendové čáře, kterou tvoří říjnové a prosincové minimální ceny. Korekce ze začátku dubna se na ní také zastavila. Další supporty jsou na hladinách 1 370 a na 1 340," napsal v pravidelném komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Akcie: Býčí trh je teprve v polovině, tvrdí burzovní expert
Býčí trh, který začal na amerických burzách loni na podzim, je maximálně v polovině, tvrdí investiční manažer David Kotok ze společnosti Cumberland Advisors. Vychází z historické zkušenosti s poklesy akciových trhů během období, kdy americká ekonomika nebyla v recesi.

V příštím týdnu bude na amerických trzích velice živo. Čeká se vrchol výsledkové sezóny, řada makrodat v čele s HDP a zasedání centrální banky Fed.

Ben Bernanke & spol. nebudou hýbat se sazbami, podstatný ovšem bude komentář a jakýkoli náznak dalšího možného kvantitativního uvolňování (QE3). V posledních týdnech se makrodata z USA přece jen mírně zhoršovala, například týdenní žádosti o podporu, trhy ovšem mnohdy reagovaly růstem právě s nadějí v další záplavu dolarů.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou se může stát třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), které nejenže může udržet růst akcií, ale především pomoci americké ekonomice dostat se na úroveň, kterou měla před krizí. Tak to ve svém aktuálním komentáři vidí analytici z Goldman Sachs.

Z makrodat budou vedle dat z nemovitostního a pracovního trhu hrát páteční čísla o vývoji HDP v prvním kvartálu. Čeká se růst o 2,2 % po růstu o 3 % na konci loňského roku. Důležité budou i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a páteční index důvěry Michiganské univerzity.

Americké ekonomické oživení v grafech
Americké ministerstvo financí nedávno zveřejnilo prezentaci toho, jak se americké ekonomice díky stimulačním opatřením (daňové úlevy, TARP a další) podařilo vyjít z nejhorší recese od 30. let 20. století. Vybrali jsme několik grafů, které ukazují nejsilnější stránky oživení, ale i výzvy, které americkou ekonomiku ještě čekají. Především poslední graf si dobře zapamatujte.

Výsledková sezóna amerických společností bude pokračovat třetím týdnem. Ze 106 firem z indexu S&P 500, které dosud reportovaly, jich 83 % překonalo odhady analytiků. "Pokud by se toto číslo udrželo, šlo by z pohledu míry překvapení o nejlepší výsledkovou sezonu za uplynulé tři roky," říká John Butters, výsledkový analytik FactSet Research. (Zdroj: MarketWatch)

Velké banky již své výsledky zveřejnily a v rámci sektorů překonaly odhady nejvýrazněji. Nová regulace se odsouvá o dva roky, což bankám krátkodobě jistě bude nahrávat. Slovo si po velkých štikách vezmou menší regionální banky, pro americké spotřebitele, hybatele ekonomiky, možná ještě podstatnější.

Vedle nich čeká investory záplava čísel od firem jako Apple, Exxon Mobil, Caterpillar, Boeing, Ford, PepsiCo nebo Procter & Gamble. Hlavně úterní čísla Applu mohou zahýbat z celými indexy, protože v nich má firma díky své rychle narostlé hodnotě obrovskou váhu.

Vrchol výsledkové sezóny je tady: V úterý reportuje Apple!
Nejsledovanějším reportem příštího týdne budou v úterý čísla společnosti Apple. Investoři však nejsou živi jen Applem, v pondělí se s akcionáři o své výsledky podělí energetický gigant ConocoPhillips a v úterý kromě Applu také 3M, AT&T, U. S. Steel nebo United Technologies.

23-27/4 Výsledková sezóna (Apple, US Steel, ConocoPhillips, 3M, Boeing, Caterpillar, United Technologies, PepsiCo, Amazon.com, Exxon Mobil, Ford, Procter & Gamble, Merck)

24/4 Spotřebitelská důvěra

24/4 Index cen domů S&P/Case-Shiller

24/4 Prodeje nových domů

24-25/4 Zasedání Fedu, rozhodnutí o sazbách, komentář k vývoji americké ekonomiky

25/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

26/4 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

26/4 Pokračující prodeje domů

27/4 HDP a osobní spotřeba za 1. čtvrtletí 2012

27/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Jak dopadne změna světového měnového systému na americkou ekonomiku?
Začátkem dubna jsme na Investičním webu publikovali deset důvodů, proč je nadvláda amerického dolaru ohrožena. V návaznosti na měnící se trendy ve světovém měnovém systému se zkusme podívat na to, jaké důsledky může přinést slabší pozice dolaru americké ekonomice.

Evropa

Evropské akciové trhy ve středu a ve čtvrtek výrazně klesaly, páteční zlepšení nálady ovšem dostalo burzy za celý týden do plusu (DJ EuroStoxx 50 +0,86 %).

V Evropě roste nervozita ohledně dluhové krize. Během týdne znovu rostly výnosy dluhopisů Španělska i Itálie. Zajímavá byla před francouzskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo se koná právě dnes.

Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka
Španělsko poslední dobou poutá negativní pozornost investorů rostoucími výnosy státních dluhopisů, akcie na madridské burze jsou na tříletých minimech. Splaskávající se nemovitostní bublina a finanční krize si vybírají krutou daň - pustoší bankovní systém a nákaza se rychle šíří i do reálné ekonomiky.

Výsledek prvního kola by měl mít na pondělní obchodování s akciemi i dluhopisy jen okrajový vliv. Na evropské akcie mají v posledních dnech vliv spíše dobré zprávy z americké korporátní sféry. Chleba se ve Francii bude lámat podle všeho až 6. května, kdy se koná druhé kolo voleb.

Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer
Španělsko přidělává investorům vrásky. Výnosy jeho dluhopisů opět rostou, a to navzdory úsporným opatřením, které zavádí vláda. Eric Stein, portfoliomanažer Eaton Vance Management, upozorňuje, že má Evropa dva základní problémy - jeden spojený s dluhem, druhý týkající se konkurenceschopnosti. V současnosti ovšem nespekuluje na pokles (růst výnosů) pouze u španělských, ale také u francouzských a belgických dluhopisů.

V úvodu týdne dorazí na trh výsledky průzkumu mezi nákupními manažery. Ty mohou ovlivnit první den obchodování. Další podstatná makrodata budou na pořadu dne až v závěru týdne. Bedlivě budou sledovány především dluhopisové trhy.

Po Nokii, která výrazně zklamala, se i v Evropě naplno rozbíhá výsledková sezóna. Během týdne představí čísla společnosti jako SAP, Siemens, Fiat nebo GlaxoSmithKline.

Sledovaná budou ovšem data od bankovních společností. Vedle Deutsche Bank nebo Barclays se s investory o své výsledky podělí také španělská banka Banco Santander. Její bilance bude doslova pod drobnohledem trhů.

Run na španělské banky
V týdnu Španělsko sice upsalo pokladniční poukázky v požadovaném objemu (vyšší výnosy se čekaly), přesto se většina ekonomů shoduje na tom, že země bude potřebovat nějakou podobu záchranného balíku, minimálně pro bankovní systém (bailout). Na něm se bude muset podílet vláda, ale protože, jak víme, nemá na "rozhazování", pomoc bude muset přijít od ECB, jiných evropských zemí, případně od Mezinárodního měnového fondu.

23-27/4 Výsledková sezóna (Bayer, Deutsche Bank, Banco Santander, SAP, Siemens, Philips Electronics)

23/4 Eurozóna - index nákupních manažerů

26/4 Eurozóna - indexy důvěry (spotřebitelská, v průmyslu, ve službách)

26/4 Německo - index spotřebitelských cen

Na co se mají investoři připravit v následujících týdnech a měsících? Ve vzduchu je plošné snížení ratingů evropských bank
Americká banka Morgan Stanley sestavila žebříček událostí, které mohou citelně ovlivnit další vývoj na kapitálových trzích. Mezi největší hrozby zařadila možné snížení ratingů evropských bank od ratingové agentury Moody's. První na řadě jsou již v tomto týdnu italské banky, dále přijde na přetřes rating španělských a rakouských bank.

Pražská burza

Pražská burza neudržela krok s vyspělými evropskými trhy a týden zakončila v mínusu (PX -0,41 %). Nejvíce klesaly akcie společnosti ORCO, která jedná o směně stávajících dluhopisů za akcie, což bude znamenat emisi nových akcií i dluhu. Dále klesaly Komerční banka a Philip Morris ČR, protože obě zažily výprodej první den bez nároku investorů na dividendu.

Naopak nejvíce se dařilo Erste Group (+3,05 %) a KIT digital (+2,38 %). Druhá jmenovaná má za sebou velice turbulentní týden, když z čela představenstva odstoupil muž, který dal firmě jméno - Kaleil Isaza Tuzman. Firma je podle pátečních informací vyšetřována v souvislosti s tím, jak v posledních týdnech, kdy se měnilo její vedení, zveřejňovala informace.

KIT digital: Co čeká firmu, která je v posledních týdnech na pražské burze nejvíce vidět
Scénáře vývoje společnosti KIT digital v dalších týdnech a měsících v podání makléře brokerjetu ČS Jana Komárka. Fúze, reorganizace, možné vyšetřování americké Komise pro cenné papíry a burzy - živo bude zkrátka i nadále.

Valná Hromada Telefóniky C.R. schválila "složenou" dividendu 40 Kč na akcii a titul zakončil týden silnější o 1,31 %. Valné hromady budou zaměstnávat akcionáře dalších tří velkých firem i v příštím týdnu.

Nic extra, tak by se dala hodnotit oznámená provozní data Unipetrolu. Kompletní výsledky firma vyhlásí ve středu před začátkem obchodování. Uhelná NWR pak v rámci svých provozních čísel potvrdila celoroční cíle.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje
V uplynulém týdnu se na pražské burze investoři dozvěděli provozní údaje Unipetrolu a důležitá prodejní a produkční čísla NWR. Výsledková sezóna na pražské burze začíná. Kdy budou své výsledky společnosti kótované na burze v Praze?

V novém týdnu se pražská burza bude pravděpodobně vyvíjet podle sentimentu na evropských a amerických trzích. Sledované budou především největší akcie, především obou bank, které mohou nejcitlivěji odrážet situaci na evropském trhu s dluhopisy a reagovat na výsledky hospodaření evropských bankovních domů.

Erste Group Bank: Přehled investičních doporučení
Rakouská bankovní skupina Erste Group má podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg prostor pro růst. 18 jich doporučuje akcie koupit, 9 držet a pouze jeden doporučuje akcie prodat. S nákupním doporučením jako poslední přišla banka Citigroup.

25/4 Unipetrol - hospodářské výsledky

26/4 Komerční banka - výroční valná hromada

26/4 NWR - výroční valná hromada

27/4 Philip Morris ČR - výroční valná hromada

Burza Praha: Přehled investičních doporučení na české akcie
Objemy obchodů na pražské burze soustavně klesají, některé akcie ovšem stále nabízejí zajímavé příběhy. Nabízíme přehled investičních doporučení na české akcie.

Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat