Burzovní kalendář 25. 10. - 29. 10. 2010

Výsledková sezóna a zasedání zemí G20 budou hlavními motory vývoje akciových trhů na obou březích Atlantiku. Své hospodaření na pražské burze odkryje trojice velkých českých firem a v centru pozornosti budou akcie společnosti Fortuna, která přibyla na kurzový lístek pražské burzy 22. října.

Wall Street

Americké akcie byly i v minulém týdnu v růstovém módu a polepšily si v průměru o zhruba 0,6 % (index S&P 500). K udržení růstové série z předchozích týdnů přispěly především přesvědčivé hospodářské výsledky reportujících firem.

"Lidé si myslí, že za růstem akcií stojí další kolo kvantitativního uvolňování (tištění peněz) nebo očekávaný volební výsledek, ale já se domnívám, že ve skutečnosti je hlavní hybnou silou rychlejší zotavení ekonomiky,” říká James Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital Management.

Nadcházející týden znovu ovládnou kvartální hospodářská čísla firem. Z více než třetiny již odreportovaných firem z indexu S&P 500 překonalo podle agentury Reuters odhady analytiků na úrovni zisku 83 % a na úrovni tržeb 64 %.

"Výsledky jsou zatím velmi dobré, ale vyhlídky firem na rok 2011 už tak veselé nejsou," komentuje probíhající výsledkovou sezónu Joel Levington, výkonný ředitel investiční společnosti Brookfield Investment Management.

Nový týden s sebou přinese výsledky velkých energetických firem, jako jsou Exxon Mobil, Chevron nebo Royal Dutch Shell. Z nové ekonomiky to budou výsledky Texas Instruments, Motoroly nebo softwarového gigantu Microsoft.

Nejdůležitějším makročíslem nového týdne bude první pohled na výkon americké ekonomiky za třetí čtvrtletí. HDP by oproti druhému čtvrtletí mělo růst rychleji, a to o 2,5 % z předchozích 1,7 %.

Mezi další sledované indikátory budou patřit pondělní čísla z nemovitostního trhu, zboží dlouhodobé spotřeby nebo spotřebitelská důvěra.

Pohyb hlavních burzovních indexů může ovlivnit také zasedání zemí G20 v Jižní Koreji nebo výsledek aukce amerických státních dluhopisů.

"V současné době mám neutrální pohled na akciový trh, ale domnívám se, že očekávaná povolební změna v Kongresu může akciím v závěru roku pomoci k růstu," říká hlavní stratég Citigroup Tobias Levkovich, který si zkraje roku "vsadil" na to, že index S&P 500 bude na konci roku nad 1 175 body.

, prezentoval v minulém týdnu svou vizi Joel Greenblatt, autor Malé knihy, která porazí trh (The Little Book That Beats The Market).

datum událost
25-29/10 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, Merck, Visa, Microsoft)
27/10 Spotřebitelská důvěra
28/10 Zboží dlouhodobé spotřeby
29/10 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí
29/10 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Hlavní index pražské burzy v posledních pěti obchodních seancích umazal ze své hodnoty O,4 %, a to i přes slavnostní atmosféru, která po dlouhé době zavládla na pražské burze.

V pátek se začaly obchodovat akcie sázkové společnosti Fortuna, jejíž úpis byl dvakrát přeupsán za cenu 4,3 EUR (105,5 Kč). O padesátník výše akcie Fortuny v pátek uzavřely.

, tak popsal cestu Fortuny na burzu její "otec-zakladatel" Michal Horáček.

Mezi sledované budou znovu patřit akcie uhelné NWR, jejíž akviziční nabídku na převzetí polského dolu Bogdanka označil management Bogdanky za nedostatečnou. NWR zatím zvyšovat nabízenou cenu nechce.

řekl pro investicniweb.cz Jan Tomaník (Wood & Company).

Nervozita může dál provázet obchodování s akciemi ČEZ, který se bude muset mimo jiné nějak "vypořádat" z výsledkem víkendových senátních voleb.

Když opomeneme čísla o provozním hospodaření, která v minulém týdnu zveřejnil Unipetrol, tak start české výsledkové sezóny obstará ve středu mediální skupina CME, vlastník televize Nova.

V pátek zveřejní svá čísla Unipetrol. Kromě něj se pochlubí svým hospodařením i Erste Bank.

"Očekáváme čistý zisk ve výši 256 milionů EUR, tj. o 12 % více než ve stejném období minulého roku a o 18 % více než v předchozím čtvrtletí. Za zlepšením hospodaření by měl být především pokles rizikových nákladů," napsal ve své týdenní zprávě Milan Lávička, bankovní analytik z Atlantiku FT.

Celkově se dá od příštího týdne na pražské burze očekávat nižší obchodní aktivita, a to především kvůli zkrácenému obchodování (ve čtvrtek je státní svátek), a také proto, že si řada makléřů a investorů v pátek vezme volno a prodlouží si víkend.

datum událost
27/10 CME - hospodářské výsledky
28/10 BCPP je zavřená (státní svátek)
29/10 Erste, Unipetrol - hospodářské výsledky

Eurozóna

Západoevropské akcie v týdnu velmi mírně posilovaly (DJ EUROSTOXX 50 +0,3 %).

"Výsledky evropských firem jsou zatím velmi dobré," říká David Thebault, šéf obchodování z makléřské společnosti Global Equities.

Na zatím úspěšnou evropskou výsledkovou sezónu mohou v týdnu navázat svými čísly například švýcarské banka UBS nebo německá Deutsche Bank, dále výrobce léčiv Sanofi-Aventis nebo energetická společnosti ENI.

datum událost
25-29/10 Výsledková sezóna (SAP, ENI, Sanofi-Aventis, Volkswagen, UBS)
28/10 Spotřebitelská důvěra
29/10 Nezaměstnanost v EU
25/10 Průmyslové objednávky v EU
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat