Burzovní kalendář 26. 11. - 30. 11. 2012

Makroekonomickými daty nabitý kalendář v novém týdnu ještě "oživí" pravděpodobně schválená další dávka peněz pro Řecko, závěr výsledkové sezóny na pražské burze, její přechod na nový obchodní systém Xetra a začátek předvánoční nákupní horečky, který by mohl prospívat především prodejcům a výrobcům všeho, co si lidé přejí pod stromečkem (nebo v punčoše).

Wall Street

26-30/11 Výsledková sezóna (Analog Devices, Kroger, Tiffany & Co.)

26/11 Indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu

27/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/11 Index cen domů S&P/Case-Shiller

27/11 Spotřebitelská důvěra

28/11 Prodeje nových domů

28/11 Béžová kniha Fedu

29/11 HDP za 3. čtvrtletí

29/11 Probíhající prodeje domů

29/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

29/11 Prodeje maloobchodních řetězců

30/11 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

30/11 Osobní příjmy a výdaje

Americké akcie mají za sebou úspěšný zkrácený týden, index S&P 500 posílil o 3,62 % a vrátil se nad 1 400 bodů i nad svůj 200denní klouzavý průměr. Šlo o druhý nejlepší týdenní výsledek od začátku roku.

Právě rychlé posílení by mohlo být krátkodobě rizikem pro trhy. Investoři si zřejmě nenechají ujít příležitost zrealizovat zisky po předchozích výrazných poklesech. Spustit výprodeje mohou jakékoli negativní zprávy nebo události, přičemž kandidátů na to bude v novém týdnu celá řada.

Američtí politici se po Dnu díkůvzdání vrátí k vyjednávání o největší hrozbě pro americkou ekonomiku v nejbližších měsících, tedy o fiskálním útesu, respektive možnostech odvrácení jeho nejhorších dopadů. Ve hře jsou až 4 % HDP.

Americké ekonomice se ovšem aktuálně, minimálně ve srovnání s tou evropskou, daří celkem dobře. Potvrdit by to měly zpřesněné údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu (čeká se růst o 2 %), ale i řada dalších důležitých makrodat v čele s čísly z nemovitostního trhu. Sledované budou také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v posledních měsících nad vodou drží hlavně armádní zakázky, a index aktivity v oblasti Chicaga.

Jak vidí ekonomiku americká centrální banka Fed, se veřejnost dozví ve středu, kdy bude zveřejněno další "vydání" takzvané Béžové knihy, v níž banka hodnotí stav amerického hospodářství. To se snaží od září podporovat již třetí vlnou odkupů aktiv (QE3), tentokrát v objemu 40 miliard dolarů měsíčně.

Pokud budou zprávy z ekonomiky a z politických jednání uspokojivé, investoři by mohli začít houfně sázet na takzvanou Santa Claus rally. Americké obchody zahájily předvánoční sezónu, z které by mohly těžit například výrobci elektroniky a dalších populárních zařízení. Pro další posílení akcií hovoří i slabý dolar a silné euro z posledních dnů, které souvisejí s nadějí, že Řecko alespoň v krátkodobém horizontu přežije díky další dávce peněz.

Situace na Blízkém a Středním východě (Izrael, Gaza, Egypt, Sýrie, Írán a další) může ovšem kdykoli trhy znovu přepnout do režimu RISK OFF. Z nepokojů v regionu tradičně profituje ropa kvůli strachu z omezení dodávek. Slabý dolar by mohl v době uvolněné měnové politiky centrálních bank nadále podporovat cenu zlata.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally přišla, hurá!
Index S&P 500 v týdnu posílil o 3,6 % a v pátek se po dvou týdnech vrátil nad 200denní klouzavý průměr a nad 1 400 bodů. Přitom index trvale klesal od poloviny října, do pátku 16. listopadu ztratil 125 bodů. Je to dost, ale ještě nic hrozivého.

Goldman Sachs: S&P 500 na konci roku na 1 250 bodech
Co se stane kvůli zvýšení daní z kapitálových zisků (z 15 na 23,8 %) s cenami akcií do konce roku? David Kostin z Goldman Sachs trvá na své cílové ceně 1 250 u indexu S&P 500.

Insideři akciím věří, trhy by se do konce roku mohly zazelenat
Akciový trh by mohl do konce roku předvést další růstovou vlnu. Naznačuje to chování insiderů ve velkých amerických firmách. To ukazuje, že by korekce na akciovém trhu mohla být minulostí. Nakupují totiž mnohem více akcií v poměru k prodávaným, než je běžné.

Výsledková sezóna: Jaké firmy budou v USA a Evropě příští týden v hledáčku investorů?
Většina významných amerických i evropských firem své výsledky za uplynulý kvartál již odtajnila, přesto se ještě nějací opozdilci najdou. Kteří to jsou a co od nich mohou investoři očekávat? Přinášíme vám informace o amerických a evropských firmách reportujících v týdnu v přehledných tabulkách a grafech z Bloombergu.

Evropa

26/11 Ecofin má rozhodnout o další tranši finanční pomoci pro Řecko

27/11 Spojené království - HDP za 3. čtvrtletí

28/11 Německo - index spotřebitelských cen

29/11 Německo - nezaměstnanost

30/11 Německo - maloobchodní tržby

30/11 Itálie - nezaměstnanost

30/11 Eurozóna - nezaměstnanost

30/11 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Evropské akcie mají za sebou vynikající týden (DJ EuroStoxx 50 +4,44 %), jenž ukázal, že trhy nechtějí vzdát boj o letošní zisky. Dobrou náladu investorů na konci týdne podpořil například i německý podnikatelský index Ifo, který překvapivě v listopadu vzrostl. Naopak žádnou paniku na trhu nevyvolalo snížení ratingu Francie.

Na akciové rally nic nezměnilo ani fiasko summitu Evropské unie, která se nedobrala dohody na rozpočtu pro roky 2014 až 2020 (něco málo přes 1 bilion eur). Velká Británie znovu naznačuje, že společný evropský projekt nemusí být pro ni nezvratný, velkou vědu z (ne)výsledku summitu nedělala ovšem ani německá kancléřka Merkelová.

V týdnu také mělo svých slíbených zhruba 31 miliard eur dostat přiklepnuto Řecko, rozhodnutí ovšem evropští ministři financí odsunuli na pondělí 26. listopadu. Jejich jednání zatím nevyústila v dohodu, jelikož se výrazně liší názory na plán oddlužení země. Uvolnění půjčky by na trhy mohlo přinést alespoň krátkodobě pozitivní sentiment.

Ten by však mohl být zkomplikován výsledkem nedělních regionálních voleb v Katalánsku. Vítězství současné vládní strany v regionu by znamenalo vyšší pravděpodobnost referenda o odtržení od Španělska. To by znepřehlednilo situaci okolo státních dluhů Španělska, které má pokryté financování na letošní rok a úspěšně (s nízkými výnosy) zahájilo "emisní sezónu 2013" díky tomu, že stále trvá pozitivní nálada díky přislíbeným intervencím na dluhopisovém trhu ze strany ECB.

V novém týdnu přijde také řada důležitých ekonomických dat z Německa. Za celou eurozónu pak bude důležité sledovat vývoj nezaměstnanosti, která je nejvyšší v historii, a také inflace a spotřebitelská důvěra.

Výhled hlavních světových měn a jedna vtipná poznámka k Řecku
Výhled na korunu, dolar, euro i polský zlotý. Měsíční a půlroční cílové ceny z dílny analytiků České spořitelny.

Kyle Bass: Drtivá většina investorů eurokrizi nechápe, Německo může od eura odejít do čtyř let
Většina lidí včetně investorů si vůbec neuvědomuje, jaké dopady bude mít současná krize v Evropě. Politici si předkopávají plechovku plnou problémů spojených s další existencí společné měny v unii (zatím) 17 států, ale sotva pět procent lidí chápe, že oživení v Evropě je běh na hodně dlouhou trať. Padesát procent nezaměstnaných mladých Španělů je jen jedním z příkladů starostí, které podle Kyla Basse z Hayman Capital Management v podstatě znemožňují rychlé vyřešení eurokrize. Odchod Německa od společné měny je proto podle něj dost možná otázkou pár let.

V listopadu se ekonomickými kartami v Evropě moc nemíchalo, Čína se možná nadechuje k růstu
Zpracovatelský sektor vykázal mírné zlepšení v Německu, ve Francii, v sektoru služeb došlo k růstu ve Francii, zatímco v Německu k mírnému poklesu. Za týden budou čísla zpřesněna a doplněna o údaje z ostatních evropských zemí, dnešní data jsou takzvanou FLASH variantou, tedy předběžným vyhodnocením údajů od zhruba 85 % dotazovaných manažerů. Stejně tak je tomu v případě Číny, kde se PMI ve zpracovatelském sektoru po mnoha měsících vyhoupl nad 50 bodů, tedy do oblasti ekonomické expanze.

Pražská burza

27/11 VIG - hospodářské výsledky

29/11 ORCO - hospodářské výsledky

30/11 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

Pražská burza díky pátečnímu zlepšenému sentimentu a prudkému růstu napravila jinak poklesový týden a připsala si růst o necelé procento (PX +0,69 %). Z velkých emisí se dařilo především VIG (+5,64 %) a Erste Group (+2,60 %).

Většímu růstu zabránil možná překvapivý poražený týdne, jímž byla energetická společnost ČEZ (za týden -3,67 %). Titulu neprospívají spory v Albánii a nízká cena elektřiny. Akcie byly ovšem pod tlakem pravděpodobně hlavně kvůli výprodejům nějakého většího investora. "Ten snižoval expozici v regionu, navzdory růstu celého energetického sektoru klesaly kromě ČEZ také akcie polské PGE," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Sice již ne v segmentu SPAD (který má před sebou poslední týden fungování před přechodem celé pražské burzy na systém Xetra), ale z trhu START doslova vyděsila investory technologická společnost KIT digital. Ta bude kvůli chybám a nesrovnalostem v účetnictví nucena revidovat finanční výkazy za roky 2009 až 2011 a za první dvě čtvrtletí 2012. Nesrovnalosti se týkaly především účtování příjmů za poskytované licence a transakcí s propojenými společnostmi.

KIT digital odložila zveřejnění výsledků za třetí kvartál a zrušila valnou hromadu 5. prosince. Akcie firmy ztratily ve středu večer po zveřejnění zprávy přes 70 %. V pátek do hry vstoupil zakladatel a bývalý ředitel firmy Tuzman, z jehož éry mají nesrovnalosti v účetnictví pocházet. Ten samozřejmě firmu hájí, je dokonce připraven s dalšími investory odkoupit firmu za 3,7 USD za akcii.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu pokračovala čísly Pegasu Nonwovens. Provozní zisk byl mírně lepší, než se čekalo (8,4 milionu eur), naopak tržby mírně zaostaly za odhady (47,9 milionu eur). Klidná akcie na burze zůstala beze změny, když firma potvrdila svůj celoroční výhled.

Vítězem týdne byly akcie společnosti ORCO (+13,87 %). Firma příští čtvrtek po skončení obchodování odhalí své hospodářské výsledky za třetí kvartál. Ty budou jistě zajímat i stále většího podílníka, realitního magnáta Radovana Vítka a jeho Crestline Ventures Corporation.

Ta podle pátečních informací navýšil svůj celkový podíl v ORCO Property Group na 29,63 %. "OPG byla 23. listopadu informována, že Crestline Ventures Corp. navýšila svůj podíl k 22. listopadu nad hranici 5 % a nyní drží 9 milionů akcií, což odpovídá 8,35% podílu z celkového akciového kapitálu a hlasovacích práv OPG," napsala v pátek samotná společnost ORCO.

Vedle ORCO své výsledky za třetí čtvrtletí v novém týdnu odhalí také pojišťovna VIG, kompletní výsledky se čekají také od Philip Morris ČR. "U VIG očekáváme na úrovni zisku před zdaněním meziroční růst o 8 % na 139 milionů eur, hrubé předepsané pojistné by si nadále mělo udržet solidní růst (očekáváme +5 % meziročně), přičemž náklady na pojistná plnění i provozní náklady by měly růst přibližně stejným tempem," píše Lávička. U firmy nebývají výsledky zásadním impulzem pro obchodování s akciemi.

Vedle závěru výsledkové sezóny bude v novém týdnu na tituly obchodované v Praze působit především sentiment na evropských trzích.

Akciový obchoďák není vůbec levný a KIT digital se uvařila ve vlastní šťávě
Bude muset nakonec ČNB skutečně použít "vrtulník"? Co stojí za dramatickým propadem akcií KIT digital? A jak ovlivní obchodování na pražské burze nový systém XETRA? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko investiční stratég Miroslav Plojhar z České spořitelny a makléř Petr Žabža z Patrie Direct.

Pražská burza s novým obchodním systémem Xetra
Pražská burza zahájí 30. listopadu 2012 obchodování na nové platformě Xetra. Burza cenných papírů Praha se tak po Vídni a Lublani stane dalším členem skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG), který bude používat společný obchodní systém.

Akcie ČEZ z různých úhlů pohledu
Nejlikvidnější akcie na hlavním trhu pražské burzy, stabilní defenzivní sázka a vlajková loď české energetiky. Jak ji vidí čeští finanční odborníci? Výsledky za třetí kvartál a problémy v Albánii nutí k opatrnosti.

Fortuna: Nižší cílová cena, ale dividenda 6,5 % může lákat investory
Snižujeme cílovou cenu pro akcie Fortuny ze 115 Kč na 98 Kč, a to především kvůli výraznému snížení očekávání ohledně loterijního projektu společnosti. Vzhledem k aktuální ceně akcie jsme ovšem na titul nadále pozitivní s doporučením "akumulovat".

KIT digital: Propad v USA o 76 %, firma může zbankrotovat
KIT digital vydala ve středu v noci zprávu, podle níž není možné brát jako relevantní výsledky od roku 2009. Akcie v after-marketu ztrácely až 76 %, v Praze je s nimi zastaveno obchodování.

Pegas Nonwovens: Výsledky podle očekávání a potvrzený výhled
Společnost Pegas Nonwovens reportovala výsledky za 3Q2012. Ty mírně překonaly odhady na provozním a čistém zisku, tržby mírně zaostaly. Management společnosti potvrdil celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 15 %), nicméně na spodní hranici indikovaného rozpětí.

Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat