Burzovní kalendář 27. 9. - 1. 10. 2010

Vydrží býci tlačit svými rohy hlavní světové indexy, zlato a dolar přes důležité překážky také v novém týdnu? O tom rozhodne mix makroekonomických čísel a prozíravost velkých portfoliomanažerů podílových fondů. Domácí investoři by se mohli ve zkráceném obchodním týdnu konečně dozvědět, který z horkých kandidátů to se vstupem na parket pražské burzy myslí opravdu vážně.

Wall Street

Americké akcie posilovaly již čtvrtým týdnem v řadě a index Dow si připsal 2,4% zisk a za celé září poskočil již o 8,4 %, což je zatím nejlepší zářijový výsledek od roku 1939.

Širokopásmový index S&P 500 je za necelý měsíc dokonce 9,5 % v plusu a v týdnu dokázal dvakrát uzavřít nad technicky důležitou hodnotou 1 130 bodů.

Investoři mohou za zisky "poděkovat" především Fedu, který se podle slov svého šéfa nebrání dalšímu masivnímu kvantitavnímu uvolňování (tištění peněz), a pozitivnějšímu mixu makrodat v závěru týdne.

Pokračování pozitivního scénáře vývoje akciových trhů předpovídá jeden z velmi úspěšných portfoliomanažerů.

"Trhy se dostaly na důležité úrovně. Akciový index S&P 500 na 1 150 bodů, EURUSD na 1,3 a zlato na 1 300 USD za unci. Na to, abychom se pohnuli výše, je však bude nutné překonat," vidí aktuální situaci Brian Dolan, analytik serveru Forex.com. (zdroj: CNBC)

Investoři budou v závěru týdne sledovat revidovaný údaj o výkonu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Negativní překvapení (odhad 1,8 %) by mohlo znervóznit investory před nadcházející výsledkovou sezónou.

Důležitý bude také páteční index ISM nákupních manažerů v průmyslu (odhad 54,5 bodu) a index spotřebitelské poptávky. Makroekonomický obrázek ještě v týdnu zpestří měsíční hodnota prodeje nových aut a index nemovitostního trhu S&P/Case-Shiller (+3,1 %).

Vývoj v nadcházejících dnech bude kromě makroekonomických a technických prvků také hodně záviset na rozhodnutích manažerů podílových fondů. Buď začnou vybírat zisky za třetí kvartál, nebo nechají svá portfolia "otevřená" dalšímu možnému zhodnocování.

A mohli by dát přednost akciím před dluhopisy, alespoň si to myslí Michal Stupavský (Conseq), který v komentáři pro Investičníweb.cz označil akcie "za znateleně levnější a atraktivnější."

datum událost
28/9 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
28/9 Spotřebitelská důvěra
30/9 HDP za druhé čtvrtletí
1/10 Index důvěry Michiganské univerzity

Pražská burza

Akcie si z minulého týdne odnesly zhodnocení ve výši 0,8 %. Obchodování bylo již tradičně objemově podprůměrné a bez zásadnějších firemních novinek.

Obchodování na parketu pražské burzy bude příští týden o den kratší, v úterý bude trh kvůli státnímu svátku uzavřen. Firemní a makroekonomický kalendář je téměř nepopsaný, když opomeneme zveřejnění zápisu ze zasedání bankovní rady ČNB (23. září).

Investoři budou také zvědaví, zda přece jen některá česká společnost dá přednost pražské před varšavskou burzou, a nebude tak následovat příklad výrobce antivirových programů AVG Technologies, který v minulém týdnu oznámil svůj vstup (IPO) na burzu ve Varšavě.

Celkový vývoj indexu PX však bude ovlivňovat především nálada na parketech vyspělých burzovních trhů.

"Domníváme se, že může pokračovat smíšené obchodování jako tento týden. Navíc páteční obchodování naznačilo, že i při mírně pozitivních zprávách si mohou akcie připsat lehce výraznější zisky," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantiku FT.

tr> tr> tr> tr>
datum událost
28/9 Státní svátek - burza neoobchoduje
1/10 Zápis z jednání bankovní rady ČNB

Eurozóna

Západoevropské akcie v minulém týdnu otočily do kladných hodnot po třídenním ztrátovém obchodování v samém závěru týdne a index DJ Eurostoxx 50 skončil týden v zisku 0,5 %.

K pozitivnímu skóre minulého týdne přispěly lepší páteční americká makrodata a zprávy ze Španělska, které schválilo přísnější rozpočet na rok 2011.

Španělsko bude shodou okolností v centru pozornosti investorů také v příštím týdnu, protože španělské odbory svolaly na protest proti úsporným opatřením vlády a reformě pracovního trhu na 29. září generální stávku.

Kromě politických událostí může s indexy zahýbat několik důležitých makroekonomických indikátorů. Důležitý bude především pátek, kdy bude zveřejněn index nákupních manažerů v průmyslu (odhad 53,6 bodu) a celková nezaměstnanost v celé Unii.

Nejen evropské akcie může v týdnu ovlivnit hodnota, kterou vykáže velmi sledovaný index nákupních manažerů v Číně (odhad 52,8 bodu).

datum událost
29/9 Index ekonomického sentimentu
1/10 Index nákupních manažerů v průmyslu (EU)
1/10 Nezaměstnanost v EU
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat