Burzovní kalendář 28. 5. - 1. 6. 2012

Nabitý makrokalendář s americkým HDP a nezaměstnaností a pokračující nervozita v eurozóně, kde se vedle Řecka a jeho politické nevůle dodržovat úsporná opatření do "světel ramp" dostávají stále více také španělské banky. Takový bude nový, na amerických trzích zkrácený týden na světových trzích. Sázky na další pokles eura jsou hodně vysoko.

Wall Street

Americké akciové trhy dokázaly navzdory dalšímu výraznému posílení dolaru růst a mají za sebou nejlepší týden za celý květen (S&P 500 +1,74 %, Dow +0,69 %, Nasdaq +2,11 %).

"Všichni sledují s velkými obavami vývoj v Evropě. Dokud nebude jasno okolo Řecka, není to trh pro kupující. Akcie se zatím vyvíjejí velice podobně jako loni," varuje před jakýmkoli optimismem Gordon Charlop, výkonný ředitel Rosenblatt Securities. (Zdroj: CNBC)

Podle Josefa Košťála, opčního obchodníka z Optionslock.cz, by trhy mohly krátkodobě ještě posilovat, index volatility VIX ovšem dost možná zahájil růstový trend, což dlouhodobě nevěstí nic dobrého.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Příjemná změna, ale plná volatility
Extrémně přeprodaný trh podpořil pondělní téměř 2% rally. Cena indexu S&P 500 by se měla vrátit k 20dennímu klouzavému průměru, který je momentálně v zóně 1 340 až 1 350. V úterý cena před uzavřením trhů odevzdala slušný zisk, ve středu se pak situace opakovala v opačném gardu – strašidelná ztráta se otočila do mírného zisku. Mohli jsme si připadat jako na houpačce a celý týden uzavřel se ziskem 1,7 %. Po třech ztrátových týdnech je to příjemná změna, květnová ztráta se snížila na 5,7 %.

Noviny byly plné Facebooku. Vlna žalob kvůli podezření z insider tradingu, nefungujícímu obchodnímu systému burzy Nasdaq a zatajování informací - to je jen krátký výčet toho, co následuje po vstupu Facebooku na burzu. Jeho akcie si sice připsaly i první dny růstu, za celý týden však ztratily přes 16 %.

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl
Nutno dodat, že za to z velké části může hlavní správce úpisu jeho akcií, banka Morgan Stanley. Ta totiž během úpisu navyšovala upisovací cenu, ačkoli již (zřejmě od zdroje přímo z Facebooku) věděla, že se jeho hospodaření bude vyvíjet hůře, než se předpokládalo. Informace o tom banka poskytla jen některým klientům, kteří tak získali výhodu oproti zbytku trhu. Komise pro cenné papíry i regulátor burz situaci vyšetřují, objevují se první žaloby.

Nejistota na trzích mimo jiné velice svědčí americkému dolaru. Data z americké ekonomiky výrazně překonávají ta z Evropy. To ovšem nesvědčí cenám komodit, které se obchodují v dolarech.

Expert: Ropu pod 90 USD a zlato nad 2 000 USD letos jen těžko uvidíme
Ceny většiny hlavních komodit jsou na nejnižších hodnotách od začátku roku. Je čas začít nakupovat? Jakým způsobem je vývoj komodit ovlivněn americkým dolarem? A co se stane, až ropu zasáhne vrchol v těžbě? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídal v pořadu Tržiště na Rádiu Česko portfoliomanažer J&T Komoditního fondu Martin Kujal.

Makrokalendář bude v příštím týdnu velice nabitý, především ve čtvrtek a v pátek, kdy jsou na řadě HDP a série údajů z trhu práce. Ani pozitivní překvapení však nemusí přebít strach šířící se z Evropy. "I ta nejlepší možná čísla z trhu práce vyletí oknem, když bude pokračovat dluhová tragédie v Evropě," říká Peter Boockvar, tržní stratég z Miller Tabak. (Zdroj: CNBC)

Nákaza v Evropě je velká hrozba, ale akcie v USA by měly obstát
Takové je mínění jednoho z tradičních členů "býčího křídla" akciových stratégů. Bob Doll ze společnosti BlackRock s obavami sleduje situaci v eurozóně, kde zřejmě jen důrazný zásah ECB zabrání nákaze na dluhopisovém trhu z Řecka do dalších zadlužených zemí, především do Itálie a Španělska. Americkým akciím však stále věří.

Kromě jsou na řadě další čísla z nemovitostního trhu, který v uplynulém týdnu investory spíše potěšil. Z firemní sféry budou zajímavé například čtvrteční údaje o prodejích maloobchodních řetězců.

Markit PMI: Premiéra v USA potvrdila americkou ekonomickou sílu
Vůbec poprvé v historii zveřejnila společnost Markit výsledky průzkumu mezi nákupními manažery v USA v takzvané FLASH verzi, tedy s týdenním předstihem. A Spojené státy potvrdily, že jsou na tom aktuálně lépe než Evropa i Čína, alespoň podle očekávání těch, kteří mají informace o hospodaření firem takzvaně z první ruky. Graf srovnání PMI je poměrně výmluvný. Ani Spojeným státům se však nevyhnulo meziměsíční zpomalení.

28/5 Burzy zavřené - Memorial Day

29/5 S&P/Case-Shiller - index cen domů

29/5 Spotřebitelská důvěra

30/5 Pokračující prodeje domů

31/5 HDP a osobní spotřeba za 1. čtvrtletí 2012

31/5 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemní sféře

31/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

31/5 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

1/6 Nezaměstnanost a počet nových míst mimo zemědělství

1/6 ISM - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.

Evropa

Evropské akcie za týden mírně posílily (DJ EuroStoxx 50 +0,80 %), investoři se od nich ovšem dlouhodobě spíše odklánějí. Vedle amerického dolaru a dluhopisů se uchylují i k evropským bondům v čele s těmi německými. Minulý týden byl v tomto směru rekordní hned v několika zemích.

Zase jeden rekord! Seznamte se, číslem dne je 1,992 %
Co přesně v závěru středečního obchodování vystihuje 1,992 %? Jedničku jsme na začátku výnosu německých 30letých dluhopisů ještě neviděli. Například v roce 2005 se dlouhodobé výnosy německých bundů pohybovaly vysoko nad 7 %. Vítejte v nové době, v "době německé", pokud jde o preference investorů ohledně "bezpečných přístavů".

Řecko obrací evropské trhy naruby: Francouzské dluhopisy jsou "nejbezpečnější" v historii
Výnos francouzských 10letých státních dluhopisů během pátku klesl na své nové historické minimum. V posledních týdnech a měsících prospěly francouzským dluhopisům Řekové a Španělé - strach na trzích došel tak daleko, že i francouzské bondy fungují jako "bezpečný přístav". Investoři nevědí, kam s penězi, protože výnosy španělských i italských dluhopisů několik měsíců rostou a akcie klesají. Náladu trhu jistě dodal i optimismus italského premiéra Montiho, který věří v udržení Řecka v eurozóně a tvrdí, že společné eurodluhopisy podporuje většina zemí měnové unie. Na nové minimum spadl i výnos nizozemských 10letých dluhopisů - 1,814 %.

V Řecku se 17. června konají parlamentní volby. Do té doby zřejmě spekulace o jeho možném odchodu z eurozóny budou jedině sílit. Odborníci na možné změně počtu členů evropské měnové unie umějí najít jak negativa, tak pozitiva, a to pro celou unii i pro Řecko samotné.

Grexit: Co se bude dít po odchodu Řecka z eurozóny?
Řecko čekají 17. června předčasné volby. Pokud se nestane něco mimořádného, svůj nástup potvrdí strany, které nejsou ochotné pokračovat v úsporných opatřeních. Minulý týden proto země a její banky přišly o další ratingové body, navíc evropský komisař pro obchod Karel de Gucht potvrdil, že Evropská komise a Evropská centrální banka pracují na krizovém scénáři, který počítá s nuceným odchodem Řecka z eurozóny. Co všechno by řecký exit mohl vyvolat a co by znamenal pro Řecko a další země, pro evropský bankovní sektor a investory?

10 rad pro Řeky: Takhle se chovejte, a možná se zachráníte
Řecká tragédie do posledního dějství. Bill Frezza, manažer bostonského fondu rizikového kapitálu a člen Competitive Enterprise Institute, už minulé léto v magazínu Forbes publikoval svůj sloupek "Dejte Řekům to, co si zaslouží - komunismus". Rozhořčené reakce Řeků na sebe nenechaly dlouho čekat. Ptali se ho: "A co bys dělal ty, když jsi tak chytrej?"

Středeční summit EU podle očekávání přinesl pramalé konkrétní výsledky - Německo stále nechce ani slyšet o společných evropských dluhopisech, francouzský prezident Hollande víří hladinu proklamovanou snahou o podporu růstu. Přesto právě snaha o větší růst (nejen úspory) by mohla situaci v Evropě trochu rozhýbat. Co se týká "záchranných operací", stále více se zdá, že všichni spoléhají na Evropskou centrální banku.

O té jistě hodně uslyšíme nejen v souvislosti s Řeckem, ale i se Španělskem. Třetí největší španělská banka Bankia požádala stát o pomoc ve výši 19 miliard eur, když měla dostat o něco méně. Vlna snižování ratingů španělského bankovního sektoru již začala, portfolia bank "nakažená" nemovitostními úvěry potřebují vyztužit, případný kolaps Španělska by Evropa nesla výrazně hůře než v případě "malého" Řecka.

Podle většiny analytiků je španělská žádost o mezinárodní pomoc jen otázkou času. V pátek navíc Katalánsko požádalo vládu o peníze, když je samo prakticky v insolvenci. Euro v reakci na to dále oslabilo.

EURUSD pod 1,25. To tady dlouho nebylo
EURUSD se poprvé od června 2010 propadl pod 1,25. Víc není potřeba dodávat, euro je teď zkrátka (alespoň krátkodobě) "na odstřel". Největší španělský region Katalánsko není schopen refinancovat dluh a potřebuje záchranu od vlády, první splátku dluhu potřebuje financovat již na konci měsíce.

Z evropských bank kvůli problémům zemí ze skupiny PIIGS odtékají peníze. Lidé vybírají vklady, investoři snižují své pozice. Run na banky se někde rozběhl poměrně rychle. "Odhadujeme, že pokud politici (a ECB) něco nepodniknou, ze Španělska a Itálie může odtéct poměrně rychle dalších 200 miliard eur," píší ve své aktuální zprávě analytici Citigroup.

Jim Cramer: Evropu čeká útok střadatelů na banky
Tato varovná slova pronesl na zpravodajské stanici MSNBC burzovní guru Jim Cramer. O úspory budou mít v příštích několika týdnech strach především střadatelé ve Španělsku a Itálii. V případě, že nedojde ke koordinovanému zásahu finančních a politických autorit, způsobí takzvaný "run na banky" podle Cramera v Evropě anarchii a zpomalení celosvětové ekonomiky.

Co se nejvíc googluje? Výraz BANK RUN!
Vyhledávaní fráze "bank run", tedy výrazu pro útok střadatelů na banky, dosáhl na vyhledávači Google v posledních dnech historických maxim. Dokonce přesáhl hodnoty z doby vrcholící krize po pádu banky Lehman Brothers na podzim 2008. Vyhledávaní dominuje anglická verze "bank run". Regionálně nejvíce dotazů přichází překvapivě ze Singapuru, dále z USA a Nizozemska. Nejméně tento výraz pro panické vybírání vkladů z bank zajímá Němce.

V novém týdnu bude zveřejněno několik zásadních ekonomických údajů. Německo ovšem ani v případě dobrých čísel ze své ekonomiky již nebude tak silným příslibem toho, že se eurozóna může opřít o jeho silnou "páteř". To v uplynulém týdnu ukázal index Ifo i vývoj HDP země. Ten roste pomaleji, než se čekalo. Data o indexu nákupních manažerů pak byla ještě větší katastrofa, než odhadovali pesimisticky naladění analytici. Výhled není dobrý ani v Číně.

A ekonomika zpomaluje a zpomaluje
Čínský index nákupních manažerů znovu klesl, tentokrát na 48,7 bodu. Hodnota pod 50 znamená ekonomické zpomalení. Francie? 44,6. Eurozóna? Průmysl 45, služby 46,5. Německý podnikatelský index Ifo? Pokles na na 106,9 bodu z dubnových 109,9 bodu. Červená, kam se podíváš.

29/5 Německo - index spotřebitelských cen

30/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

31/5 Německo - maloobchodní tržby

31/5 Německo - nezaměstnanost

31/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

1/6 Eurozóna - nezaměstnanost

1/6 Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu

Fotbalové EURO: Ekonomický význam bude v Polsku dočasný, Ukrajině zůstanou nové vlaky a špatná mezinárodní reputace
Přípravy na EURO 2012 zvýšily v obou zemích investiční aktivitu. Přibližně 90 % z celkem 30,2 miliardy eur proinvestovaných v obou zemích připadá na investice do infrastruktury. Zápasy přijede sledovat odhadem jeden milion turistů, kteří v obou zemích utratí minimálně 800 milionů eur. Očekává se, že EURO 2012 zvýší HDP Polska v letech 2008 až 2020 o 2 %.

Pražská burza

Pražská burza neudržela týdenní zisky a kvůli pátečnímu poklesu zůstala za celý týden zhruba na nule (PX +0,09 %). Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo ORCO (+13,1 %). Pomohla mu dobrá čtvrtletní data a výhled. Jinak se dařilo například akciím ČEZ a VIG.

ORCO: Slabší tržby a zisk skoro 3 miliony eur. Po výsledcích růst o 17 %!
Developerská společnost Orco Property Group vykázala za první kvartál lepší výsledky, než jsme čekali. Pomohly jí především nižší náklady a zisk z vývoje měnových kurzů (oslabení forintu a zlotého vůči euru). Management počítá letos s mírným růstem tržeb. Směnu dluhu a vydání nových akcií a dluhopisů chce ORCO dokončit ještě v prvním pololetí. Celkově hodnotíme výsledky pozitivně, čistý i provozní zisk byly nad našimi odhady.

Nejhůře se naopak dařilo akciím CME (-6,61 %) poté, co firmě před týdnem snížila rating agentura S&P. Na akcii snížila doporučení banka Goldman Sachs. Dále klesaly akcie NWR, KIT digital, Fortuny nebo Komerční banky.

Výsledková sezóna za první kvartál je minulostí. Během týdne ji vedle společnosti ORCO doplnily ještě AAA Auto, VIG a Pegas Nonwovens.

Burza Praha: Česká výsledková sezóna ve zpětném zrcátku a výhled pro české akcie na další měsíce
Výsledková sezóna na pražské burze má před sebou poslední týden, ale kromě VIG již všechny "velké" tituly mají čtvrtletní oznamovací povinnost za sebou. Ohlédnutí za hlavními momenty výsledkové sezóny za první kvartál a výhled pro české akcie pro další týdny a měsíce nabízí makléř z Fio banky David Brzek.

VIG naplnila očekávání trhu, Pegas představil lepší provozní výsledky a AAA Auto potvrdila zlepšující se byznys a úmysl rozvíjet své pobočky například v Rusku.

VIG: Mírně horší než očekávané výsledky, ale stále zajímavá konzervativní akcie
Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group vykázala za první čtvrtletí zisk před zdaněním 151 milionů eur a čistý zisk 118 milionů eur. Očekával se zisk před zdaněním 153 milionů a čistý zisk 122 milionů eur. Meziročně se ovšem jak předepsané pojistné, tak zisk vyvíjely pozitivně. Výsledky komentuje Aleš Jandejsek, makléř společnosti brokerjet České Spořitelny.

Pegas Nonwovens: Výsledky mírně nad odhady trhu
Výsledky Pegasu byly v souladu s našimi odhady a mírně překonaly konsenzus trhu. Zisk EBITDA vzrostl meziročně o 14 % na 9,5 milionu eur (náš odhad 9,3 milionu), EBIT o 5 % na 6,4 % (náš odhad 6,7 milionu). Provozní ziskovost byla negativně ovlivněna silným nárůstem cen polymerů, které nebyly plně promítnuty do koncových cen. Na druhé straně výsledky pozitivně ovlivnila nová výrobní linka, která byla spuštěna na konci roku 2011.

V novém týdnu bude pražská burza nepochybně reagovat především na dění na evropských trzích. Před blížícím se létem a sezónou dovolených je stále více sledován kurz koruny, která kvůli nejistotě v Evropě má tendenci oslabovat.

Máte pod matrací eura? Tak běžte nakoupit koruny, "zbohatnete", volá vývoj EURCZK
Česká koruna nabrala v posledních týdnech opět jižní směr a vůči euru oslabuje. Vývoj páru EURCZK tak nabízí příležitost začít směňovat eura do korun, a to ze dvou hlavních důvodů.

EURCZK: Koruna na tom nemusí být do léta špatně
Předpovídat vývoj měnového kurzu v krátkém období je velice ošidné, je to spíš věštění. Lze pracovat s určitou pravděpodobností jednotlivých scénářů. Tržní konsenzus je, že bude koruna v krátkém období spíše oslabovat. Důvodem je situace v Evropě, především v Řecku, a nejistý výsledek tamních červnových voleb.

Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat