Burzovní kalendář 3. 5. - 7. 5. 2010

Goldman Sachs a BP. Dvě společnosti, kvůli kterým může skončit Wall Street v příštím týdnu znovu v červených číslech a nemusí ji zachránit ani případná lepší páteční nezaměstnanost. Vyspělou Evropu čeká řecká dluhová odysea a do Burzovního paláce v Rybné ulici dorazí v obálce výsledky Komerční banky a mediální společnosti CME.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od konce ledna, a to především kvůli zprávě o trestním vyšetřování banky Goldman Sachs. Negativní vliv na hlavní indexy měly také zprávy ze starého kontinentu, konkrétně snížení ratingu Řecka, Portugalska a Španělska (Dow -1,4 %, S&P 500 -1,7 %, Nasdaq -1,9 %).

Začátek květnového obchodování mohou ovlivnit negativní faktory z minulého týdne, ke kterým se ještě může přidat ekologická katastrofa, kterou způsobuje neuzavřený ropný vrt společnosti BP v Mexickém zálivu.

," takový technický výhled má opční obchodník Josef Košťal (Optionslock.cz).

Kromě aktuálních novinových titulků však burzy v New Yorku může ovlivnit burzovní almanach, který říká, že v květnu je nejlepší čas se akcií zbavit - Sell in May and Go Away.

"Letos se podle mého názoru toto přísloví nenaplní, podobně jako tomu bylo u dalších burzovních pouček, které od března minulého roku prostě nefungují," tvrdí Bindy Chadha, hlavní stratég Deutsche Bank. (zdroj: AP)

Nejdůležitějším makročíslem týdne bude páteční nezaměstnanost.

"Přesně před rokem americké firmy propustily 753 000 zaměstnanců, letos americké firmy naopak přidají 145 000 nových pracovních míst," říká Mike Feroli, ekonom z JPMorgan. Celková nezaměstnanost by měla zůstat beze změny na hodnotě 9,7 %. (zdroj: AP)

Makrokalendář v týdnu doplní ještě index nákupních manažerů v průmyslu a ve službách ISM a prodeje stávajících domů.

Nelze také zapomenout na výsledkovou sezónu, která příští týden nabídne výsledky hospodaření více než stovky firem z indexu S&P 500.

Na výsledkové listině figurují například farmaceutické společnosti Pfizer a Merck, dále vydavatel platebních karet Mastercard nebo výrobce potravin Kraft Foods.

datum událost
3-7/5 Výsledková sezóna (Pfizer, Merck, Time Warner, Kraft Foods, Mastercard)
3/5 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/5 Prodeje stávajících domů
7/5 Nezaměstnanost

Eurozóna

Vyspělé evropské akciové trhy v minulém týdnu již druhý týden klesaly, vyjádřeno indexem DJ EUROSTOXX 600 o 2 procenta. Náladu ovlivnila především další vlna snížení ratingů některých evropských zemí a nedořešené detaily mezinárodní pomoci Řecku.

V novém týdnu bude v popředí zasedání ECB a Bank of England, na kterých by však také vzhledem k událostem okolo řeckého dluhu nemělo dojít ke zvyšování úrokových sazeb.

Jakou chuť mají Evropané utrácet, změří ve středu maloobchodní tržby (odhad 0,0 %).

Výsledková listina zahrnuje bankovního giganta Royal Bank of Scotland, dále výrobce sportovního zboží Adidas nebo rakouskou petrochemickou společnosti ÖMV.

datum událost
3-7/5 Výsledková sezóna (Adidas, ÖMV, Commerzbank, RBS)
5/5 Maloobchodní tržby v EU
6/5 ECB, BoE - rozhodnutí o úrokových sazbách

Pražská burza

Pražská burza v uplynulém týdnu odmazala 1,3 procenta, když důvody k prodejním příkazům byly podobné jako na vyspělých trzích.

V nadcházejícím týdnu pokračuje česká výsledková sezóna středečními výsledky hospodaření Komerční banky a vlastníka TV NOVA společnosti CME.

"U Komerční banky očekáváme pokles čistého zisku o 4,3 % na 2,7 miliardy korun, hlavně vlivem poklesu výnosů z finančních operací," říká Milan Lávička, burzovní analytik z Atlantik FT.

Komerční banka je jednou z mála středoevropských bank, které mají "velkou pozici" v řeckých dluhopisech (odhad 8 miliard korun).

"I kdyby Komerční banka přecenila řecké státní dluhopisy na nulu, tak by to její stabilitu vzhledem k ohromnému kapitálu neohrozilo," napsal svým klientům Peter Vidlička, burzovní analytik z Wood & Company.

Na výsledcích CME se ještě podle analytiků projeví v prvních třech měsících letošního roku pokles reklamního trhu, který by však měl být kompenzován pozitivním vlivem vývoje měnových kurzů. Na provozní úrovni by CME měla vydělat 16 milionů dolarů (odhad Atlantik FT).

Generální ředitel CME Adrian Sarbu v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že ceny reklamy dosáhly v 1. čtvrtletí 2010 dna, a proto se investoři budou u CME soustředit především na výhled na další čtvrtletí.

Z českých makrodat vyčnívá čtvrteční zasedání ČNB, které by však nemělo přinést žádné překvapení (tj. repo sazba beze změny na 1 %), v pátek změří růstový apetit české ekonomiky nová statistika z průmyslu a stavebnictví.

Jak bude vypadat situace na českém akciovém trhu v krátkodobém i delším horizontu? Co nás čeká u nejoblíbenějších akcií?

tr> tr>
datum událost
5/5 Komerční banka - hospodářské výsledky
5/5 CME - hospodářské výsledky
6/5 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách
7/5 Stavební a průmyslová výroba
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat