Burzovní kalendář 30. 7. - 3. 8. 2012

Nový týden bude extrémně bohatý na makroekonomická data v Evropě i ve Spojených státech, hlavní slovo si ovšem ve středu a ve čtvrtek vezmou centrální bankéři. Na pražské burze bude první polovina týdne ve znamení pokračující výsledkové sezóny.

Wall Street

30/7 až 3/8 Výsledková sezóna (General Motors, AIG, Procter & Gamble, Pfizer, Kraft Foods, Time Warner, Berkshire Hathaway, MasterCard)

31/7 Výdaje na osobní spotřebu

31/7 Spotřebitelská důvěra

1/8 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemním sektoru

1/8 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM a Markit

1/8 Stavební výdaje

1/8 Zasedání Fedu

2/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

2/8 Průmyslové objednávky

3/8 Tržby maloobchodních řetězců

3/8 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

3/8 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl ISM

Americké akcie dokázaly v uplynulém týdnu posílit více než o procento díky příslibům "neomezeného" řešení evropské dluhové krize, respektive záchrany eurozóny v současné podobě.

"Index vytvořil novou vyšší cenu, potvrzuje býčí výhled se směrem k horní linii růstového kanálu, která je aktuálně v zóně 1 400 až 1 415. Support je na spodní linii kanálu v oblasti 1 330 až 1 340. Případný pokles pod tuto hladinu změní býčí výhled na neutrální s nejbližší hladinou podpory v pásmu 1 300 až 1 310. Politici skvěle odvedli svoji práci, nic konkrétního neuvedli, ale hasnoucímu optimismu vlili do žil novou krev a zase je na chvíli vše zalité sluncem," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

9 důvodů, proč ve druhém pololetí vsadit na akcie
Přestože v současném nejistém prostředí nemůže nikdo předvídat, co se na akciovém trhu bude dít zítra (i když se někteří analytici tváří jako jasnovidci a střílejí od boku dlouhodobé predikce s přesnými cíly), existuje hned několik důvodů, proč by se akciím mělo v druhé polovině roku dařit lépe. Tím hlavním je, že nejhorší scénáře jsou již započteny do jejich cen.

V rámci výsledkové sezóny potěšila řada firem, například 3M, Chevron nebo Merck, zklamal ale výrobce her Zynga. Odhady tržeb mírně překonal i Facebook, ovšem jeho akcie jsou na tom nejhůře od vstupu na trh.

Výsledková sezóna pokračuje naplno i v novém týdnu, kdy svá čísla zveřejňuje zhruba 100 firem z indexu S&P 500. Celkem v USA zveřejnilo kvartální čísla téměř 1 000 veřejně obchodovaných společností, z nichž 61 % překonalo odhady na úrovni zisku, 48 % na úrovni tržeb.

Americká výsledková sezóna: Začátek týdne bude ve znamení energií
Mezi firmami, které mají na první polovinu nového týdne naplánováno oznámení výsledků, najdeme tentokrát nejvíce zastoupený energetický sektor. Reportovat ovšem budou například i Pfizer, MasterCard nebo Time Warner. Očekávané výsledky přinášíme jako obvykle v přehledných grafech.

Ve středu se oči investorů upřou směrem k centrální bance Fed. Podle analytiků není pravděpodobné, že by Ben Bernanke & spol. oznámili další vlnu kvantitativního uvolňování. Čeká se ovšem, že by mohl snížit sazby na rezervách, případně prodloužit dobu trvání minimálních úrokových sazeb do roku 2015.

"Třetí vlna kvantitativního uvolňování, při níž by Fed skupoval také hypotéční produkty, není vyloučená, ale v srpnu je ještě brzy. Pokud někdy, tak v září, a to by musely dopadnout špatně páteční čísla z trhu práce," tvrdí ekonom z JPMorgan Michael Feroli. Zdroj: CNBC)

V uplynulém týdnu ve Spojených státech příjemně překvapilo několik makrodat. HDP rostl více, než se čekalo, revize ovšem zasáhly do obrazu ekonomického vývoje několik let zpátky. Příjemným překvapením byl ovšem nečekaně nízký počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Ta bude jedním z hlavních makrotémat v USA i v příštím týdnu. Kromě týdenních žádostí a středečního "předkrmu" v podobě ADP reportu to bude především páteční celková míra nezaměstnanosti (čeká se stagnace na 8,2 %) a tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství (očekáváno 100 tisíc).

HDP USA ve 2. čtvrtletí +1,5 %, spotřebitelé ale začínají šetřit
Americká ekonomika podle prvních odhadů ve druhém kvartálu vzrostla o 1,5 %, čekalo se pouze 1,2 %. Osobní spotřeba mírně zpomalila (růst o 1,5 %, čekalo se ovšem pouze +1,3 % po prvním kvartálu revidovaném na +2,4 % z +2,5 %). Čísla jsou dobrou zprávou pro prezidenta Obamu, na jehož administrativu roste tlak směrem ke konci roku, kdy americkou ekonomiku čeká takzvaný fiskální útes. Varování ze strany spotřebitelů je ovšem dobře slyšet. Růst HDP za 1. kvartál byl revidován nahoru na 2 %.

Recese v USA přichází a je úžasné, jak to všichni ignorují
Signály, že s americkou není něco v pořádku, jsou patrné již delší dobu. Nyní už je nelze přehlížet, recese se blíží. Amerika již dlouho zpomalení světové ekonomiky vzdorovat nevydrží.

Evropa

30/7 až 3/8 Výsledková sezóna (HSBC, Deutsche Bank, Bayer, UBS, Fiat, ENI, BMW, Adidas, Generali, BNP Paribas, UniCredit)

30/7 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

31/7 Německo - maloobchodní tržby

31/7 Německo - celková míra nezaměstnanosti

31/7 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

31/7 Eurozóna - index spotřebitelských cen (červencový odhad)

1/8 Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

2/8 Eurozóna - index cen výrobců

2/8 Zasedání ECB a Bank of England

3/8 Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách a celkový

3/8 Eurozóna - maloobchodní tržby

Evropské akcie díky čtvrtečnímu a pátečnímu růstu dokázaly za celý týden přidat skoro 3 % (DJ EuroStoxx 50 +2,86 %). Hvězdami druhé poloviny týdne se staly například italské a španělské akcie.

Těm pomohlo čtvrteční vyjádření šéfa ECB Draghiho, který uvedl, že udělá z pohledu ECB vše proto, aby euro přežilo. Prohlášení výrazně upravilo výnosy státních dluhopisů Španělska a Itálie a celkově podpořilo rizikově orientovaný tržní sentiment.

Draghi uklidňuje trhy, španělské výnosy pod 7 %
Podle Draghiho není euro ohroženo, ECB udělá "cokoli, co bude potřeba", aby eurozónu zachránila. Podle Citigroup se pravděpodobnost Grexitu zvýšila na 90 %, Itálie a Španělsko zažádají o mezinárodní pomoc do konce roku 2012. Euro ovšem reaguje na Draghiho slova prudkým posílením, výnosy 10letých španělských dluhopisů jsou zpátky pod 7 %.

Začátek uplynulého týdne byl ovšem ve znamení politických prohlášení. Ve středu zájmu bylo Řecko, které znovu řeší profinancování nejbližších splátek, ale nepřijímá potřebná úsporná opatření. Některé hlasy především z Německa vyzněly poměrně rezolutně negativně vůči další pomoci, pokud Řecko nebude plnit dohody.

Mario Draghi si svým prohlášením, které v pátek "podpořili" i Merkelová s Hollandem (politicky udělají vše potřebné pro záchranu eura), možná zadělal na přehnaná očekávání celého ekonomického a investorského světa. Mluví se o možnosti odkupu státních dluhopisů ze strany ECB (ten skončil na jaře), snížení sazeb ze současných 0,75 %, snížení depozitní sazby do záporu a dalších.

"Hrozí, že budou tržní očekávání přehnaná, že ECB příští týden oznámí něco velkého, přitom ta k zavedení některých opatření bude potřebovat více času," varuje Robert Sinche, globální forexový stratég RBS. (Zdroj: CNBC)

Draghi se každopádně v těchto dnech sejde se šéfem Bundesbank Jensem Weidmanem, aby se pokusil vyřešit zásadní nesouhlas Německa a jeho centrální banky se znovuzavedením odkupu dluhopisů zemí PIIGS (více ZDE).

ECB zařinčela zbraněmi, investoři vyhlížejí zasedání 2. srpna
Šéf ECB Mario Draghi dokázal ve čtvrtek trhy pěkně rozpohybovat - akciové indexy od New Yorku po Madrid zaznamenaly prudké zisky mezi 1 a 6 %. Stačila k tomu poznámka o tom, že ECB je připravena udělat cokoli pro záchranu eura. Draghi dodal: "A věřte, že to bude stačit." To si investoři logicky přeložili jako signál, že nás příští čtvrtek na zasedání ECB čeká něco velkého.

Z hustě popsaného makrokalendáře vyčnívají indexy nákupních manažerů a německá nezaměstnanost. Svou váhu budou mít také výsledky evropských firem. Nic zásadního se po minulém navýšení programu odkupu aktiv nečeká ani od zasedání Bank of England.

ESM fungující jako banka? Argumenty proti jsou hodně silné
Nevinná zmínka rakouského člena bankovní rady Nowotného o tom, že by nový záchranný fond z eurozóny (ESM) mohl mít přístup k penězům ECB, nalila investorům novou krev do žil. Například dolar na frontě s eurem dočasně vzdal zápas o 1,20 dolaru za euro.

Španělsko čeká bailout, tohle zkrátka neuplatí
Podle analytiků má Španělsko dvě možnosti. Buď bude chtít zůstat v eurozóně, a pak se nevyhne zahraniční pomoci nad rámec současné injekce kapitálu pro banky, odkupů dluhopisů ze strany ECB nebo ESM a dalších, nebo se rozhodne euro opustit, nechá prudce oslabit svou měnu a ve smyslu zahraničního dluhu zbankrotuje.

Pražská burza

31/7 Erste Group - hospodářské výsledky

1/8 Komerční banka - hospodářské výsledky

1/8 CME - hospodářské výsledky

2/8 Zasedání ČNB

3/8 Maloobchodní tržby

Index PX zakončil uplynulý týden ve ztrátě 0,26 %. Nejlépe se dařilo akciím AAA Auto (+4,6 %), nejhůře se dařilo akciím developera ORCO (-2,4 %). Kromě zpráv ze zahraničí, kde i na pražské burze ve čtvrtek a v pátek došlo ke zlepšení nálady, dominoval pražskému obchodování start výsledkové sezóny.

Unipetrol oznámil prohloubení čisté i provozní ztráty, Telefónice C.R. počtvrté v řadě zpomalily tržby, ovšem její zisk byl mírně lepší, než se čekalo, a titul zakončil týden ze ziskem 3,17 %.

Výsledky Telefóniky nad očekáváním. Tahounem byl hlavně mobilní segment
Čtvrtý kvartál v řadě zaznamenala tuzemská telekomunikační společnost Telefónica C.R. zpomalení poklesu tržeb díky stabilizaci spotřeby u rezidentních zákazníků, lepšímu vývoji datových výnosů u mobilních služeb a pokračujícímu silnému nárůstu výnosů na Slovensku. Telefónica C.R. skončila ve 2Q2012 tržbami, čistým ziskem i OIBDA nad očekáváním trhu a potvrdila celoroční výhled.

V pátek pak NWR zveřejnila ceny uhlí na 3Q2012 a objemy (produkční mix) za 2Q2012. Ceny koksovatelného uhlí by měly pro 3Q2012 dosáhnout 129 EUR/t (130 EUR v 2Q2012), cena koksu 294 EUR/t (298 v 2Q2012). Horší ceny ovšem investorům vynahradil dobrý produkční mix, firma potvrdila plán produkce na letošní rok a akcie za celý týden dokázaly přidat 1 %.

Výsledková sezóna bude pokračovat i v novém týdnu výsledky Erste Group, Komerční banky a mediální CME.

"V případě Erste Očekáváme 45% meziroční pokles čistého zisku za na 110 milionů eur. Hlavním důvodem budou negativní ostatní výnosy (200milionový odpis goodwillu za Rumunsko). Celkově vnímáme výsledky jako poměrně slabé, ale současně se domníváme, že je tento stav již promítnut do tržního očekávání. Nečekáme výraznější překvapení," napsal v pravidelném tržním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu zveřejní výsledky Komerční banka. "Zde očekáváme 76% meziroční růst čistého zisku na 3,7 miliardy Kč díky mimořádnému zisku z prodeje podílu v ČMZRB," napsal Vaníček. Analytici z Erste Group očekávají u Komerční banky čistý zisk 4,02 miliardy Kč.

Mediální společnost CME podle analytiků oznámí ztrátu. Erste očekává čistou ztrátu přes 25 milionů USD, J&T Banka pouze 19,5 milionu USD. Do výsledků se promítnou nepříznivé kurzové pohyby, pokles reklamního trhu i sledovanosti.

Výsledková sezóna na BCPP za 2Q2012: Kdo kdy oznamuje
Pražská burza má za sebou první náznaky výsledkové sezóny. Pololetní prodejní statistiku zveřejnil autobazar AAA Auto, provozní ukazatele oznámila petrochemická společnost Unipetrol. Výsledková sezóna začíná, její kalendář vytyčuje dny, kdy se burza v Praze dočká kurzotvorných informací i z domácí scény.

Celkovou náladu obchodování na pražské burze budou ovšem z větší části určovat informace ze zahraničí, mezi nimiž budou dominovat zasedání Fedu a ECB, indexy nákupních manažerů v Číně i Evropě a výsledková sezóna v USA a na starém kontinentu.

Olympijské hry začínají. Na čem chce také vydělat Fortuna?
Bookmakeři Fortuny v posledních dnech zařadili do nabídky nejen desítky nových sázek na výsledky a výkony českých sportovců na začínající olympiádě. Zaměřili se také na mimosportovní olympijské dění. Lze si vsadit třeba na to, zda olympijský oheň zažehne David Backham (30:1), královna Alžběta II. (200:1), nebo dokonce punková legenda Sex Pistols (400:1). Favoritem je nicméně s kurzem 1,5:1 bývalý atlet a světový rekordman v desetiboji Daley Thompson.

Kurz koruny, inflace, situace v české ekonomice a vlivy ze zahraničí - to vše bude na svém čtvrtečním zasedání řešit šest ze sedmi členů bankovní rady ČNB. Na jednání nebude přítomen guvernér Miroslav Singer.

ECB a ČNB budou dál snižovat sazby, 90% pravděpodobností Grexitu výhled Citigroup nekončí
Citigroup ve své červencové zprávě udělala pouze malé změny v globálním ekonomickém výhledu. Vedle hojně citovaného zvýšení pravděpodobnosti odchodu Řecka z eurozóny na 90 % má stále velice pesimistický názor na vývoj v celé eurozóně, která zpomalí růst globální ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat