Americký dolar se stane obětí mocenských hrátek Bílého domu, varují stále hlasitěji respektovaní ekonomové. K nim podle nové knihy Johna Boltona, někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa, patří i ministr financí Steven Mnuchin. I ten totiž varuje před stále častějším zneužíváním globální finanční infrastruktury, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, k prosazování zahraničněpolitických cílů.
Akciové trhy se po prudkém propadu v únoru a březnu odrazily k novému růstu a některé indexy již dokázaly posunout historická maxima. Nejvíce v tomto směru zaujaly americké technologické tituly, výraznou část ztrát ale napravily akcie napříč sektory. Podstatnou roli v tom hrají nové biliony dolarů, které na trhy valí centrální banky v čele s Fedem. Je v takovém prostředí ještě důležitý fundament? Zeptali jsme se českých tržních expertů.
Cenu zlata letos podpořil nástup koronavirové krize. Úroveň 2 000 USD za trojskou unci nejspíše někdy padne, na letošní další posilování zlata bych ale nesázel. Zlato mám v portfoliu zastoupené skrze ETF, které preferuji pro jejich likviditu a nízké náklady, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu.
Evropa, Čína, Japonsko, Jižní Korea, ale také Spojené státy pandemii covidu-19 ustály a pomalu se vracejí k normálnímu životu. Experti ale varují, že na podzim může koronavirus udeřit opět, možná s ještě větší razancí. Přesto by ekonomika ani finanční trhy nutně nemusely dostat další drtivý úder. Zde jsou čtyři důvody.
Ekonomika by ve druhém čtvrtletí měla spadnout možná až o desítky procent, ať již máme na mysli tu domácí, evropskou nebo americkou. Akciové trhy ale dokázaly ve stejném období výrazně narůst. O odtržení reálné ekonomiky od akciového trhu to ale tentokrát (tak docela) nebude.
Když investoři uvažují o diverzifikaci portfolia, zvažují nejčastěji ideální zastoupení akcií, dluhopisů, komodit a měn. U akcií by se ale měli zastavit. Ty totiž mnohdy nabízejí i "vedlejší" příjmy, jejichž význam je neprávem podceňován.
Pandemie koronaviru vrátila na monitory (nejen tržní) veřejnosti biotechnologické společnosti. Ty by napříště mohly těžit z toho, co krize vypověděla třeba i o regulaci v jejich odvětví. Nejen o tom hovořil Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks, s Romanem Chlupatým ze Save & Capital v rámci debaty z cyklu ABCD investora.
Když se v druhé polovině března americké akcie odrazily od lokálního dna, hovořily výhledy v průměru o zhodnocení (po započtení dividend) na úrovni 6,84 % ročně v příštích deseti letech. V polovině června již to bylo jen 4,63 %.
Přírodní, turistický, kulturní a dnes také investiční klenot - to je Gruzie. Aktuální Investorský magazín nabízí výlet na Kavkaz, na kterém lze zajímavě vydělat. Prostor dostane také koronavirovou krizí výrazně zasažený automobilový průmysl nebo střípek do debaty o vysokém ocenění akciových trhů. V závěru nechybí ani přehled očekávaných ekonomických událostí.
Americká centrální banka omezila největším komerčním bankám v zemi výplaty dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup jejich vlastních akcií. Fed je také požádal o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Centrální banka USA tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů komerčních bank, které ukázaly, že americké finanční domy čelí výrazným kapitálovým ztrátám. Centrální banka testovala, jak jsou komerční banky schopny odolat ekonomickému propadu způsobenému koronavirovou krizí.
Americká centrální banka a čtyři dozorčí agentury zmírní takzvané Volckerovo pravidlo, které dosud omezovalo banky v investování do spekulativních finančních aktiv. Opatření schválené po finanční krizi z roku 2008 kritizovaly samy banky a ve volební kampani v roce 2016 požadoval jeho zrušení rovněž Donald Trump. Oznámení povzbudilo bankovní akcie, protože finančním domům dává naději na uvolnění kapitálu v objemu miliard dolarů.
Mezinárodní měnový fond kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 dále zhoršil výhled vývoje globální ekonomiky. Pro letošní rok nově počítá s propadem světového HDP o 4,9 %. V dubnu čekal pokles o tři procenta, přičemž i to by znamenalo nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.