Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou přitom prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na který menší, otevřené země, jako je Česko, doplatí. O podrobnostech na platformě Alter Eko diskutovali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov.
Mnoho investorů v letech 2007-2009 ztratilo peníze. Proč? Protože špatně zareagovali na dění na trhu a prodali akcie příliš pozdě. Někteří však přišli o peníze i kvůli tomu, že v roce 2009 očekávali další pokles, podobně jako v roce 1929. Lze se z těchto chyb nějak poučit?
I ten největší zastánce a přítel trhu se všemi jeho problémy podepíše, že objem úvěrů brokerů na nákupy aktiv velice dobře vyjadřuje míru spekulace, píše John Kenneth Galbraith ve své knize The Great Crash 1929. A tento ukazatel má solidní vypovídací hodnotu i v současnosti.
Nejistota vládne finančnímu světu. Obchodní válka, brexit, inverzní výnosová křivka, populismus, klimatická krize, migrační krize a mnoho dalších faktorů vyvolává nejistotu, nedůvěru a strach, a to nejen investory, ale i ve firemním sektoru a mezi lidmi, ekonomy zhusta označovanými krásným pojmem domácnosti, píše hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Někde po světě chodí investor, který má nejhorší výsledky ze všech. Protože ho ale není možné najít jinak, než že by se přihlásil, zkusme se zamyslet nad tím, jaké charakteristiky by mohl mít.
Dluhy amerických domácností se na konci třetího čtvrtletí vyšplhaly ke 14 bilionům dolarů. Růst nominálního dluhu sice naznačuje, že Spojené státy balancují nad propastí, jiné ukazatele však obavy zmírňují.
S ochranou portfolia je to podobné jako s očkováním proti chřipce, říká Brendan Mullooly ze společnosti Mullooly Asset Management. Trhy mohou dostat ránu z tolika směrů, že je prakticky nemožné investice 100% ochránit.
Těm, kdo burzám nerozumí a peníze posílají do indexových fondů, se zpravidla daří lépe než těm, kdo se řídí zprávami z trhů a snaží se indexy porážet aktivní správou portfolia. Zdánlivá ironie akciového trhu má přitom logické vysvětlení.
Pro příští rok očekáváme zpomalení exportu a české ekonomiky jako celku, což povede ke snižování sazeb České národní banky. To by měla pocítit také česká koruna v páru s eurem, uvedla na konci října v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.