Jihoafrická republika zvažuje žádost o pomoc od Mezinárodního měnového fondu, další rozvíjející se země se mohou brzy dostat do podobné situace. Pandemie COVID-19 a navazující preventivní opatření totiž zmrazily mnohé životadárné toky, bez nichž se (nejen) tyto země dlouho neobejdou. Trh na to reaguje masivními výprodeji, na to nejhorší se ale stále čeká.
Mají už akcie to nejhorší za sebou, nebo ještě spadnou pod březnová minima? Pokud ne, je jistě čas naskočit do nového růstového trendu, po poklesech jsou přece akcie atraktivněji oceněné. Ano, možná. Je to o něco složitější. Trh totiž vyvolává více otázek, než kolik nabízí odpovědí, minimálně krátkodobě. Podívejme se na tři taková témata.
Americké akcie za první čtvrtletí kvůli nejistotě spojené s dopady pandemie COVID-19 a opatřením pro boj s ní odepsaly kolem 20 %, některé tituly i výrazně více. Americká centrální banka mezitím razantně uvolnila měnovou politiku a vláda Spojených států schválila balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 2,2 bilionu USD. Které konkrétní akciové tituly by měly z kroků Fedu a politiků těžit?
V době, kdy se velká část ekonomiky zastavila, je slabší koruna pro firmy (a nakonec i pro spotřebitele) spíše problém. Eurové úvěry se fakticky nafoukly o desetinu, podpora pro export to vzhledem k situaci také není. Na trhu s korunou je navíc nízká likvidita, a tak mohou přijít další výrazné pohyby. Nejpravděpodobnější je ale vývoj kurzu EUR/CZK víceméně do strany, říká Miroslav Plojhar, investiční stratég z České spořitelny.
Před dvanácti lety, za globální finanční krize, spoléhaly banky na štědrou pomoc států. Nyní se do podobné situace snadno mohou dostat firmy s nízkým úvěrovým hodnocením, jež si musejí půjčovat velice drahé peníze. Jak velký je to problém? Měří zhruba třicet bilionů dolarů.
Investoři, kteří nakupují zlaté cihly, slitky a mince, například i v rámci různých programů spoření do zlata, by měli mít dobře zjištěno, zda a jak má jejich obchodník zajištěno dodání samotného kovu. I kvůli dočasnému uzavření velké švýcarské rafinérie je totiž nabídka na trhu pod tlakem, říká Michal Spurný, předseda představenstva TrustWorthy Investment Holding SE.
Státní moc Spojených států přijímá opatření na záchranu leteckých společností, Boeingu a dalších podobně postižených velkých firem. Tyto firmy je jednoznačně potřeba zachránit, ale je otázka, zda způsob onoho zachraňování s sebou nenese etické, ekonomické a strukturální problémy. A když se podíváme, jak takové záchrany probíhaly v minulosti, zjistíme, že nese.
Mnozí investoři jsou názoru, že propad na trzích v souvislosti s pandemií COVID-19 je jen dočasnou epizodou v rámci dlouhého období růstu cen akcií, podobnou těm z let 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná měnová politika, tedy nízké úrokové sazby a odkupy aktiv ze strany centrálních bank, (opět) zafungují jako hlavní hnací síla růstu na trzích. Svůj názor na věc nabízí Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomických strategií v Saxo Bank.
Tiskárny peněz jedou na historicky nejvyšší výkon. Co to znamená pro drobného investora, který se ještě navíc musí doma skrývat před koronavirem? Odpovědi hledá Investorský magazín, ve kterém dostanou prostor ještě třeba nemovitostní fondy nebo česká koruna a s ní spojené riziko pro domácí drobné investory. Nechybí ani ekonomický kalendář na nový obchodní týden.