Změna klimatu a liknavý přístup k souvisejícím rizikům může již brzy připravit mnohé země o solidní rating, firmy až o třetinu tržeb a majitele domů o podobnou část jejich hodnoty. Investoři by i proto měli tento fenomén a to, kdo a co v jeho kontextu (ne)dělá, reflektovat ve svých strategiích. Z pohledu příčin a důsledků změny klimatu zanedbávaná aktiva totiž mohou rychle ztratit na ceně.
První fáze obchodní dohody USA a Číny byla v polovině ledna uzavřena, čímž se velké téma posledních měsíců odsunulo mírně do pozadí, byť možná jen zdánlivě. Českých tržních profesionálů jsme se zeptali, co v následujících měsících doporučují sledovat v ekonomice a na finančních trzích, případně které typy investic mohou z uzavření obchodní dohody nejvíce těžit.
Investoři by neměli zapomínat na vztahy mezi jednotlivými aktivy a trhy a měli by sledovat některé podstatné indikátory. Americký dolar je důležitý třeba pro ceny drahých kovů a vývoj na rozvíjejících se trzích, sazby jsou v úzkém vztahu s děním v reálné ekonomice a tak dále. Zkušenosti, historie a tržní vztahy jsou něco, co patří do základní výbavy investorů.
Akcie technologické společnosti Apple v loňském roce zpevnily zhruba o 85 %. A jejich růst pokračuje, v horizontu 12 měsíců zhodnotily při započtení dividend o více než 100 %. Jejich cena se ovšem zvyšuje dlouhodobě, třeba od roku 2000 vzrostla ze zhruba tří dolarů na více než stonásobek.
Americký akciový býk stárne. Indexy se stále tlačí nahoru, analytici ale upozorňují, že pozdní fáze hospodářského cyklu, v níž se nacházíme, přináší také zvýšenou volatilitu na akciových trzích. Burzovní guru a excentrický moderátor pořadu Mad Money na CNBC Jim Cramer se nedávno zaměřil na bleskové akciové výprodeje.
Přestože ekonomická ani geopolitická rizika nikdy nezmizí a jejich vliv na dění ve světě neklesá, v budoucnu mají hrát prim především rizika spojená se životním prostředím.
Rizikovější firemní dluhopisy a evropské dividendové tituly jsou odpovědí na otázku, kde v současném prostředí nízkých sazeb hledat kladné reálné výnosy. Téma na lednovém Investičním fóru rozebral portfoliomanažer Marek Ševčík z J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI.
I v roce 2020 bude Investorský magazín přinášet aktuální informace z trhů a ekonomiky. V prvním letošním vydání rozebíráme možný letošní tržní vývoj s ostříleným investičním stratégem a dáváme prostor Aleši Michlovi z České národní banky, který na Investičním fóru hovořil o důvodech příští recese. Zkraje roku nemohou chybět stručná předsevzetí a závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Dvacet dva nejbohatších mužů světa má hodnotnější majetek než všechny ženy v Africe dohromady. Ve zprávě o nerovnosti zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu to v pondělí uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Podle ní se ekonomická nerovnost vymkla kontrole, neboť loni bylo 2 153 světových miliardářů bohatších než 4,6 miliardy lidí dohromady.
Evropská centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Současně ale měnová autorita eurozóny uvedla, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být uzavřen do konce roku.
Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v tržní hodnotě předstihla německý automobilový koncern Volkswagen a před sebou již má pouze japonskou automobilku Toyota Motor, napsala agentura Bloomberg.
Investoři by měli využít síly současného trhu, zbavit se hotovosti a namísto toho vytvořit globální a dobře diverzifikované portfolio. Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to v úterý prohlásil Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates. Dalio věří, že v roce 2020 stále nepřijde recese, v dalších letech to však může být jiný příběh, obzvlášť po amerických prezidentských volbách.
Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká zvýšení tempa růstu na 3,3 %, v příštím roce má tempo růstu činit 3,4 %. V podzimní prognóze předpovídal, že letos se tempo růstu zvýší na 3,4 % a v příštím roce na 3,6 %. Za zhoršením vývoje stojí především slabší ekonomická aktivita na některých rozvíjejících se trzích, zejména v Indii, částečně ale i sociální nepokoje. Loni světová ekonomika podle předběžných odhadů vzrostla o 2,9 %.
Evropská unie nemá jinou možnost, než se Spojenými státy dojednat novou obchodní dohodu. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC to ve středu řekl americký prezident Donald Trump, který se teď účastní zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. V úterý tam jednal s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a rozhovory s ní označil za dobré.
Většina lidí se domnívá, že kapitalismus ve své současné podobě přináší více škody než užitku. Vyplývá to z výsledků průzkumu poradenské společnosti Edelman, která oslovila přes 34 000 lidí v téměř třech desítkách zemí.