Akciové indexy v USA jsou poblíž svých maxim již pěkných pár týdnů. Drobné růsty se střídají s poklesy, proražení výše se ale ne a ne vydařit. A stratégové z Wall Street zrovna nehýří optimismem, jejich cíl pro konec roku je v průměru jen lehce nad 2 400 body indexu S&P 500.
Prázdninová pohoda je tady a s ní čas na (ne)vážné experimentování. Tím může být například spojení investiční a turistické exotiky v podobě výletů do méně známých destinací doplněných sázkou na něco z toho, co si člověk na místě osahá. Pokud vám střelba mimo mainstream nevydělá, zůstane zážitek s přidanou hodnotou. V rámci letní tour de force se vydáme do Barmy.
Býčí trhy se rodí z pesimismu a umírají na euforii. To není žádné tržní básnění, ale stará pravda. A nálada na americké burze je nejlepší od června 2011. Schyluje se ke konci růstu cen akcií?
Ať se na trhu vydáte jakýmkoli směrem, narazíte dříve či později na investiční manažery, portfoliomanažery, privátní bankéře a další. A jakkoli jsou mezi nimi odborníci na slovo vzatí, kteří si vedle jiného uvědomují i možnost vlastní chyby, k jejich práci budou vždy patřit fráze krásně znějící a složitě naplnitelné. Co manažer, to snaha působit dojmem, že právě jeho fond je ten pravý, s tou nejlepší strategií. Nezapomeňte, že manažery neživí výkon investic, ale schopnost prodat vlastní produkt. K tomu slouží nepřeberné množství klišé, která nesdělují o nic více, než chce klient slyšet.
Digitální měna bitcoin je letos hvězdou trhu, když za první pololetí posílila o zhruba 170 %. Spekulace, že jde o bublinu, jsou na denním pořádku. Souhlasí s tím i analytici z Goldman Sachs, ti ale zároveň očekávají, že po propadu ceny přijde další růst. A výrazný.
Objevily se zprávy, že do systému Airbnb začali pronikat podvodníci nabízející falešné ubytování a žádající velké zálohy. Každý, kdo prošel kurzem ekonomie informací (nebo má selský rozum), si jistě v duchu řekl: Už je to tady! Nad sdílenou ekonomikou se zamýšlí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Prostředí nízkých úrokových sazeb, v případě ČNB prakticky nulových, napomohlo nastartovat inflaci v některých oblastech včetně českého realitního trhu. Na Příkopě by proto měli bouchat šampaňské, že se jim podařilo nakopnout poptávku po úvěrech, ale centrální banka trochu překvapivě chce dynamiku zbrzdit, popisuje Miroslav Plojhar, stratég z České spořitelny, snahy centrální banky o větší regulaci trhu s hypotékami.
Když čelíme nejistotě, máme sklon chytat se čehokoli, byť irelevantního, jako berličky. Navíc platí, že zahrnutí irelevantních informací do uvažování se často děje bez toho, že bychom si to vůbec uvědomovali.