Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

KONTEXT: Měnový mejdan centrálních bank (ne)končí. Přijde kocovina?
Trh s bydlením v důsledku mimořádně uvolněné měnové politiky mnohde bublá, brzdu kvůli tomu čerstvě sešlápla i ČNB. Otázkou je, zda nejde jen o první varování před tím, co nás v důsledku kroků centrálních bank z posledních let čeká. Největším strašákem je příchod další krize v době, kdy je většina munice monetárních autorit vystřílena. Podrobnosti diskutují hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák a prorektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák.
ČNB: Nemovitosti, sazby a mísa s punčem
Ekonomice se daří, ceny rostou a rozjetý je i nemovitostní trh. Staré moudro praví, že je dobré odnést mísu s punčem, když se party rozjíždí. ČNB není z rozjetého hypotečního a nemovitostního trhu nadšená, přesto nechává punč na stole a doporučuje bankám, aby lidem nenalévaly plné skleničky. Roste riziko, že nezůstane jen u doporučení, ale že to bude jeden z argumentů pro zvyšování úrokových sazeb. Uvažujete-li o úvěrech, nezapomeňte, že zajištění IRS je možné také s počátkem v budoucnu.
Anketa: Jistota bez statistiky aneb Čemu podle finančních blogerů můžeme věřit
Čemu v oblasti investování opravdu hodně věříte, aniž by to bylo potřeba jakkoli statisticky dokládat? Na tuto otázku odpovídali finanční blogeři v anketě webu Abnormal Returns.
O americké akciové bublině nemá smysl se hádat. Stačí se podívat na tohle
Americký index Russell 2000 sdružující akcie malých firem se začátkem června dostal na nové rekordní maximum. Valuační ukazatele a pohled do portfolia burzovně obchodovaného fondu iShares Russell 2000 ale naznačují, že příběh, v jehož pozadí mnozí vidí přetrvávající víru v to, že se Donaldu Trumpovi podaří prosadit slibované reformy, nemusí skončit šťastně.
Bill Gross: Jak peníze ohrožují reálnou ekonomiku
V minulosti investoři vydělávali tak, že investovali kapitál do reálné ekonomiky. Bill Gross ve svém aktuálním zamyšlení upozorňuje na to, že současný "nový normál" a "sekulární stagnace" naopak nutí investory k tomu, aby investovali do finančních produktů, tedy vlastně vydělávat prostřednictvím peněz samotných, ne na výkonu konkrétního odvětví, průmyslu a podobně. A to je špatně.
Goldman Sachs: Nízká volatilita? Sázet na ni nemá smysl, zkuste tyto živější akcie
V časech, kdy většina trhu investuje pasivně a překonávání indexů je i díky nízké volatilitě velice složité, přišli bankéři z Goldman Sachs se strategií založenou na Sharpeho poměru (Sharpe ratio). Ten určuje výhodnost investice na základě poměru výnosu a rizika (respektive volatility). V posledních letech se této strategii opravdu daří.
Sedmera (ČS): Řešení řeckého problému je na dobré cestě, se sázkami na Peloponéském poloostrově bych ale ještě počkal
Řecká dluhová a ekonomická krize se zdá být relativně pod kontrolou, osud Athén je ale nadále v rukou takzvané Trojky (ECB, Evropské komise a MMF). Případné předčasné volby, v nichž by byla favoritem současná opozice, by byly investory zřejmě vítané, nejpodstatnější je ale pokračování reforem a snaha o udržitelnější rozpočtové přebytky, říká analytik Roman Sedmera z České spořitelny.
Macronův nástup a trhy: Má smysl dále sázet na evropská aktiva?
Po vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách se do francouzských aktiv a do celé západní Evropy začaly přesouvat velké objemy peněz. Má nadále sázka na Evropu, eurozónu, případně samotné euro smysl? V pořadu Investice ZET o tom diskutovali Roman Sedmera, analytik z České spořitelny, a Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management.
Psychologie investora (5. díl): McCoy vs. Spock jako dva odlišné systémy myšlení
Psychologové tvrdí, že nejlepší metodou uvažování o způsobu, jakým naše mozky pracují, je představit si, že v rámci svých myslí máme nainstalované dva odlišné systémy. Pro fanoušky Star Treku bychom mohli tyto dva systémy popsat jako doktora McCoye a pana Spocka. McCoy byl nepotlačitelně lidský, neboť svým emocím vždy dovolil být rozhodujícím prvkem v rozhodování. Naproti tomu Spock, napůl člověk a napůl Vulkánec, byl odhodlán potlačit své emoce, aby v jeho rozhodování hrála prim čistá logika.
Investorský magazín: Český dolarový milionář v kostce a on-line platforma na P2P půjčky
Na jedné straně jsou lidé, kteří si chtějí půjčit peníze, a na druhé straně jsou ti, kteří jim je mohou půjčit. Jak funguje nejrychleji rostoucí česká on-line platforma pro poskytování P2P půjček? Nejen to se dozvíte v aktuálním Investorském magazínu, ve kterém nebudou chybět ani investiční tipy nebo pohled na to, jak žije a investuje typický český dolarový milionář. V závěru jako vždy prolistujeme ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat