Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

100 dnů Donalda Trumpa v čele USA: Jak hodnotí nového šéfa Bílého domu ekonom, investiční stratég a zástupci byznysu?
V sobotu 29. května uplyne přesně 100 dnů od chvíle, kdy si Donald Trump obrazně řečeno vyzvedl klíče od Bílého domu. Jak první tři měsíce Trumpa v čele USA hodnotí experti na ekonomiku a finanční trhy a zástupci byznysu? A co podle nich přinesou další týdny a měsíce?
Spekulanti drží korunu přibitou k intervenční hladině. Předvede se znovu ČNB?
Koruna po konci intervenčního režimu České národní banky připomíná běžkyni, která má na víc, ale je přetrénovaná a trpí přehnanou motivací. ČNB se podařilo dostát cíli, že její exit bude pravým opakem exitu švýcarské centrální banky. Konec intervencí byl předvídatelný, a tedy plně započítaný v pozicích investorů i spekulantů. Prudké posílení koruny po exitu se (zatím) nekoná, ve hře je proto i další zásah ze strany centrální banky.
JPMorgan: Světovou ekonomiku i akciové trhy čekají dobré časy, obavy investorů nejsou namístě
Zvýšené geopolitické napětí ve světě část investorů vyhodnotila jako signál k všeobecné opatrnosti. Podle expertů z amerického finančního domu JPMorgan Chase ale obavy nejsou namístě. Americká ekonomika je podle nich v dobré kondici, světové hospodářství nabírá na síle a na rozvíjejících se trzích se blýská na lepší časy. S vývojem ekonomiky by v dalších měsících měla korespondovat i situace na finančních trzích.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka v dubnu ponechala sazby beze změny, objem skupování aktiv se podle plánu snížil na 60 miliard eur měsíčně
Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl tento měsíc podle plánu snížen o 20 miliard eur na 60 miliard eur měsíčně. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že ožívání ekonomiky pokračuje a sílí, jedním dechem ale dodal, že potřeba podpůrné politiky přetrvává.
Unipetrol za první čtvrtletí vykázal čistý zisk 2,83 miliardy Kč, tržby mu vyskočily o 69 % na téměř 30 miliard Kč
Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí hospodařil se ziskem 2,83 miliardy Kč, tržby společnosti vyskočily o 69 % na 29,85 miliardy Kč. Čísla byla podpořena obnovením standardního provozu firmy po mimořádné události v Chemparku Záluží z léta 2015. Společnost také zaúčtovala miliardu korun, kterou získala jako odškodnění za loňskou nehodu v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.
Bílý dům představil obrysy daňové reformy, údajně největší od Reaganovy éry
Bílý dům ve středu představil návrh daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 % i nižší zdanění jednotlivců. Reforma, kterou ještě musí schválit Kongres, podle Bílého domu podpoří hospodářský růst a zajistí pracovní místa i prosperitu americké střední třídě.
KONTEXT: Brzda jménem byrokrat aneb Kdo také (ne)rozhoduje o úspěšné digitalizaci
Digitalizace by vládám světových zemí mohla do roku 2021 ušetřit až 3,5 bilionu dolarů. Vyplývá to z čerstvé analýzy společnosti McKinsey & Company. Ta dodává, že by se tím dal kupříkladu odmazat celý globální fiskální schodek. Podmínkou je ovšem pochopení a přijetí nejnovějších technologických trendů státní správou, což se opakovaně jeví jako přinejmenším problematické. KONTEXT nabízí rozbor domácí situace z dílny předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka.
Mediální CME v prvním čtvrtletí meziročně snížila čistou ztrátu ze 40,44 milionu na 11,07 milionu USD, společnost prudce posiluje v Rumunsku
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistou ztrátu 11,07 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 40,44 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala na úrovni provozního zisku.
Maňák (BNP Paribas IP): Vybírejte akcie podle volatility, rizika na trhu lze hrát i s pomocí konvertibilních dluhopisů
Výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb vyvolal na světových trzích minimálně dočasný návrat k rizikovějším sázkám. Na začátku týdne byla ale situace ještě jiná, na trhy se totiž v předchozích dnech začala vracet volatilita a index VIX sledující kolísavost amerických akcií rostl. A právě v pondělí na otázku, jak na volatilitu, v pořadu Investice ZET odpovídal Jan Maňák, obchodní ředitel BNP Paribas Investment Partners. Jeho rada má celkem univerzální platnost.
Investorský magazín: Dividendový nemovitostní fond jako pevná součást portfolia
Zacílení na jeden typ nemovitostí, navíc bez použití finanční páky, dnes už investorům žádný převratný výnos neumožní. Správná skladba výnosových nemovitostí, která nezapomíná na průmysl a logistiku, ale může vaše portfolio výrazně osvěžit. Aktuální Investorský magazín se vydává právě tímto směrem. Nebudou chybět ani rady pro drobné investory, investiční tipy na letošní rok a několik dobrých rad, jak (ne)komunikovat e-mailem. Závěr jako tradičně obstará ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat