Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

KONTEXT (letní speciál): Megatrendy, které (z)mění svět (7. díl)
Střední a východní Evropa se kvůli migraci a demografickému vývoji až na výjimky vylidňuje. Problémy kvůli tomu mají jak západ, kam většina uprchlíků směřuje, tak jejich původní domoviny, hlásí analýza Vídeňského demografického institutu. Jeho závěry lze přitom chápat jako ukázku toho, co je možné čekat i na globální úrovni – bohaté ekonomiky stárnou a chudé obývají mladí a neklidní. Situace tak připomíná natlakovaný papiňák.
Turecká krize: Příčiny, důsledky a scénáře dalšího vývoje podle ekonoma a investičního stratéga
Turecká lira k americkému dolaru v reakci na vyostřené vztahy mezi Ankarou a Washingtonem v týdnu oslabila na historické minimum. Most mezi Evropou a Asií navíc trápí vysoká inflace. Země tak balancuje nad ekonomickou propastí. Co se v Turecku děje, co všechno tamní krize ovlivňuje a jaké jsou další možné scénáře? O tom hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný s investičním stratégem Miroslavem Plojharem a ekonomem Michalem Skořepou z České spořitelny.
Kříže smrti nad světovými trhy
Investoři, kteří sledují primárně americký akciový trh (a takových je i mimo USA opravdu hodně), mohli přehlédnout změnu nálady na světových burzách, nebo nad ní minimálně mávnout rukou. Ti ostatní nebudou následujícími řádky až tolik překvapeni.
Akcie: Vyplatí se globální diverzifikace?
Americké akcie jsou na tom letos opět lépe než zbytek světa. Je to známka toho, že je diverzifikace v rámci dalších regionů zbytečná? Spíše ne, diverzifikace je totiž o něčem jiném než o hledání největšího výnosu.
Ján Hájek (Top Stocks): Kvalitní firmy vyjdou z krize posíleny, jejich akcie tedy dlouhodobě nezklamou
Drtivá většina investorů zpravidla netuší, proč dochází k výrazným výprodejům, případně rovnou krizím, jako byla ta po pádu Lehman Brothers. Z hlubokých propadů a recesí mají velkou šanci vyjít posíleny ty nejkvalitnější firmy a jejich akcie, protože jim ubude konkurence, vysvětlil v rámci projektu Alter Eko portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek. Kompletní pořad si můžete v premiéře poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.
Dluh(opisy) straší trh. ABCD začínajícího investora poradí, jak se ochránit
Dluhová krize se léčila dluhem, který nastartoval neobyčejně dlouhou expanzi. Ta teď končí a společně s tím dochází ke zpřísňování měnové politiky Fedu a dalších centrálních bank. Přičteme-li k tomu (geo)politickou nejistotu, je nejen na dluhopisových trzích zaděláno na pěknou divočinu. Jak se jí ubránit? I na to se zaměří podzimní cyklus ABCD začínajícího investora. V ohlédnutí za jarní sérií nabízíme několik souvisejících rad.
Co čeká libru po brexitu?
Ekonomové stále častěji dostávají otázku, jak je možné, že s rostoucí pravděpodobností takzvaného tvrdého brexitu nedochází k výprodeji libry. Tazatelé automaticky předpokládají, že po případném tvrdém brexitu měna Spojeného království výrazně oslabí. Tak to ale být nemusí.
Kysilka & Beneš (6D Academy): Jak se (z)mění bankovní svět?
Před deseti lety zkrachovala americká banka Lehman Brothers a finanční sektor se ocitl v hluboké krizi. Od té doby nejen do tohoto odvětví rázně vstoupily nové technologie. Podle mnoha lidí bude bankovnictví nadále potřeba, ale ne nutně v podání bank, jak je známe dnes. Jiní tvrdí, že bez bank to nepůjde. Nejen o tom spolu v rámci projektu Alter Eko hovořili Pavel Kysilka a Petr Beneš z 6D Academy. Kompletní pořad můžete slyšet vždy ve středu od 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.
Topolová (AAA Auto): Elektromobilita v příštích několika letech trh neovládne, chybí infrastruktura
Nemyslím si, že elektromobilita plně nahradí spalovací motory. Infrastruktura na to není připravena, řekla Karolína Topolová ze společnosti AAA Auto ekonomovi Richardu Hindlsovi v rámci projektu Alter Eko. Kompletní pořad si v premiéře můžete poslechnout ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.
Investorský magazín: Na co si dát pozor při výběru firemního dluhopisu
V posledních letech je český kapitálový trh zaplaven nabídkou korporátních dluhopisů. Aktuální Investorský magazín pomůže se v ní zorientovat a vyvarovat se chybných rozhodnutí s vidinou zajímavého fixního výnosu. Také se dozvíte, jak velký vládní dluh je ještě bezpečný, a posvítíme si na to, jak mozek investora reaguje na špatné zprávy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat