Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

KONTEXT: Změní COVID-19 svět investic? Ano, (ne)shodují se experti
Americké akcie (opět) útočí na rekordy, ruku v ruce s tím část trhu stále hlasitěji útočí na (ne)rozumnost jejich růstu. V důsledku nejistoty způsobené nemocí COVID-19 a vším, co s pandemií souvisí, se jí zdá, že ocenění mnoha firem stojí na vodě. Svět zítřka se totiž od současné reality nejspíše bude v mnohém lišit, přičemž koronavirus v tomto směru zapůsobí jako urychlovač.
Michal Šnobr: ČEZ je výborná akcie na dlouhodobé držení, základní byznys generuje skvělé cash flow
ČEZ vytváří solidní cash flow, je ziskový a má vysoké marže, dluh společnosti je relativně nízký a v současnosti navíc levně refinancovaný. To všechno jsou vynikající předpoklady pro dlouhodobě úspěšnou investici do akcií největší české energetické společnosti. Její brzdou je chybující management, který předvádí jeden strategický omyl za druhým, zatímco na fungování "starého" byznysu v podstatě nepotřebuje nic měnit, uvedl v květnové debatě z cyklu ABCD investora odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Pohledem odborníků: Akcie, na které se (také) ptáte
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Minulý týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Tesly, Twitteru, JPMorgan, Airbusu, Anheuser-Busch InBev nebo Virgin Galactic.
Podle Goldman Sachs není bitcoin investice, a to z těchto 5 důvodů
Americká investiční banka zkraje června zveřejnila prezentaci, ve které uvedla, že bitcoin není třída aktiv ani vhodná investice. Proč?
Turbulentní vývoj na trzích jako (další) argument pro automatizaci investování
Trh je labyrint, ve kterém se mohou zamotat i ti nejzkušenější. Nikdo neví, jaká zpráva může přijít, a i kdyby to někdo věděl, nedokáže spolehlivě odhadnout, jak na to zareaguje ona nesourodá skupina lidí a institucí, které se říká trh. Letošní rok je toho jasným příkladem. Jak z toho ven? Investoři by měli zvážit automatický, a tedy od emocí oproštěný přístup k investování.
Anketa: Co nyní čekat na trhu se zlatem (a stříbrem)? A do kterého drahého kovu raději investovat?
Cena trojské unce zlata se letos po delší době vrátila nad 1 700 USD, po propadu během nástupu pandemie koronaviru prudce posiluje také stříbro. Českých tržních expertů jsme se zeptali, jaký vývoj ceny zlata očekávají, zda může současné nadšení pro akcie a následný strach z pádu nahrávat právě žlutému kovu, a také na to, jaký mají názor na rozdílný vývoj cen zlata a stříbra.
WEF: Koronavirus vyzdvihl potřebu nového ekonomického myšlení, svět musí projít restartem
Je potřeba pracovat na vytvoření světa, který bude mnohem odolnější vůči šokům, jakým je (mimo jiné) současná pandemie covidu-19. Zhruba tak by se dala shrnout hlavní myšlenka iniciativy Velký restart, s níž přišlo Světové ekonomické fórum ve spolupráci s Charlesem, princem z Walesu.
Martin Kupka: Regionalizace i globalizace budou pokračovat, menší země jako ČR musí myslet na bezpečnost
Krize způsobená pandemií nemoci COVID-19 jen urychlí některé trendy, které ve světové ekonomice vyvstávaly dávno před ní. Pokračovat budou jak globalizace, tak regionalizace, jen s některými novými "vstupy". Menší země mají vedle globálních těžkých vah v přípravě na možné příští negativní šoky omezené možnosti, ale bezzubé nejsou. Nejen o tom debatovali Martin Kupka a Roman Chlupatý, kteří patří do týmu poradenské společnosti Alter Eko.
Proč může být investování nebezpečnější než sportovní sázení?
Sportovní sázení vnímá hodně lidí jako čistý hazard. Za určitých okolností ovšem může být mnohem nebezpečnější snaha zhodnocovat peníze na finančních trzích.
Investorský magazín: Čeští drobní investoři se tlačí na trh
Růst cen akcií, ale i dalších typů investic láká na burzu stále více drobných investorů. Ti i přes velké nástrahy vstupují na trh s pocitem, že si nesmějí nechat ujet vlak. Investiční orgie ale pro mnoho z nich mohou rychle skončit. Scénář aktuálního Investorského magazínu doplňuje pohled na český realitní trh nebo na to, jak se trhy v minulosti vyrovnávaly s násilím v ulicích. Nechybí ani stručný ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

AKCIOVÝ BONUS

Protože byl uplynulý týden na Investičním webu hodně akciový, články na toto téma shrnujeme zvlášť. Zkraje týdne vládl ještě poměrně široký optimismus a zdálo se, že ekonomika již začíná dohánět akciový trh. Část stratégů sice varovala kvůli pokračujícímu ignorování hospodářských šoků ze strany investorů, index Nasdaq Composite ale i tak poprvé v historii vystoupal nad 10 000 bodů. Ostatní indexy v té době již přinejlepším stagnovaly, ve čtvrtek pak přišel prudký výprodej.

V pátek trh ztráty korigoval (historicky po prudkých propadech akcie zpravidla zpevňují), i tak se ale ukázalo, že při extrémní překoupenosti akcií stačí málo, aby investoři ochotně vybírali zisky. Pro dlouhodobý vývoj může být podstatné, jak uzavřou akcie červnové obchodování, zajímavý signál může vyslat také bankovní sektor. Navzdory prudkému oživení se pak investoři mohou spálit v případě sázky na americké aerolinie.

Důvod odolnosti akciového trhu: Neobjevujeme náhodou Ameriku?
Americká ekonomika padá do hluboké recese, Wall Street ale slaví pokračování akciové rally. Tržní paradox samozřejmě nevznikl jen tak, jeho důvod je přitom (zřejmě) celkem prostý.
Americké akcie by podle "Buffettova indikátoru" měly zamířit na jih. Není ale pesimismus přehnaný?
Když začaly americké akciové indexy s příchodem pandemie covidu-19 padat, asi málokdo si dokázal představit, že by alespoň na Wall Street mělo být za tři měsíce takřka po krizi. Stalo se. Otázkou je, zda se akcie na současných úrovních dokážou udržet navzdory očekávanému propadu americké ekonomiky.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat