Nezaměstnanost v USA spadla na osmnáctileté minimum, vyluxovaný trh práce hlásí i Česko a další rozvinuté a rozvíjející se trhy. Obavy z mas nezaměstnaných, které o práci připravila automatizace a roboty, se tak mohou na první pohled zdát akademické a abstraktní. Druhý pohled nicméně odhalí zásadní tektonické pohyby, které (z)mění trh práce. KONTEXT radí se na ně připravit, a to ideálně nyní, v době hojnosti.
Grafy mají na investory často větší vliv, než by měly. Neplatí to pro technické tradery, ale pro běžné drobné investory, kterým někdy stačí ukázat zajímavý graf s výstižným popisem, aby se jich zmocnila panika. Dnes si několik takových grafů, které mohou, ale nemusejí znamenat pro investory konec světa, ukážeme.
Od lednového zakopnutí americké akcie nepředvedly nic zásadního, indexy se celkově vyvíjejí do strany. Výsledková sezóna za první čtvrtletí sice vyzněla příznivě, investoři ale zůstávají opatrní. Na vině jsou mimo jiné dluhopisy a americká centrální banka.
Pro technického tradera je podstatné, aby se hlavně něco dělo. Klíčové jsou pohyby kurzu, až v druhé řadě jsou zajímavé jejich příčiny. Z fundamentálního hlediska jsou nicméně v současnosti nadále důležité politiky Fedu a ECB a dále (geo)politická rizika, uvedl v dílu ABCD začínajícího investora Ondřej Hartman z FXstreet.cz.
Nic není zadarmo. To platí i o virtuálním prostoru, ve kterém se odehrává stále větší část našich životů. Jelikož si však uživatelé zvykli, že za řadu on-line služeb se neplatí, vznikl byznys model založený na obchodování s dříve neexistující komoditou.
Pryč jsou časy, kdy podniky a jejich akcionáři hleděli desítky let do budoucna. Nejdále, kam dnes většina společností a investorů dohlédne, je konec příštího čtvrtletí. Odborníci přitom varují, že absence dlouhých horizontů má na hospodářství katastrofální dopady.
Růst výnosů amerických vládních dluhopisů v posledních měsících znepokojuje investory na akciovém trhu. Kdyby historie měla být inspirací pro současnost, není k akciovému znepokojení důvod.
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním letošním čtvrtletí dosáhl 7,255 miliardy korun (meziročně -17 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 17,513 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, jednak nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady. Tržby společnosti klesly o 14 % na 45,4 miliardy korun.
Snaha porazit trh je v očích stoupenců teorie efektivních trhů předem odsouzena k neúspěchu. Trh přesně ví, jaká je hodnota akcií jednotlivých firem, a dlouhodobě je proto nemožné dosahovat nadprůměrných výnosů.
Začal květen, měsíc, ke kterému se váže slavné tržní pořekadlo. Jak moc se letos mají investoři tímto rčením řídit, se dozvíte v aktuálním Investorském magazínu. Také vám představíme měnový trh forex a na závěr si nalijeme efektivní šálek kávy. Závěr jako vždy patří ekonomickému výhledu na nový obchodní týden.