Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne (plus akciový bonus)

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

KONTEXT: 5 trendů, které by letos (nejen) český byznys neměl podcenit
Miloš Zeman se dočkal znovuzvolení, první z velkých neznámých roku je tedy vyřešena. Společně s tím se ale objevila nová, významnější. Jde o další krůček směrem k czexitu? Podobných globálních i lokálních rozbušek a zároveň příležitostí podle všeho bude přibývat, zaznělo například nedávno v Davosu. I proto ukazujeme na pět oblastí, které experti zapojení do projektu Alter Eko považují v současnosti za klíčové.
Komerční bance loni stoupl srovnatelný čistý zisk o 15,2 % na 14 miliard korun, představenstvo navrhuje dividendu 47 korun na akcii
Komerční banka vykázala za rok 2017 čistý zisk 14 miliard korun. Oproti roku 2016 jí tak zisk bez započtení jednorázových příjmů za prodej podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps v roce 2016 a bez vlivu přecenění a prodeje budov centrály v roce 2017 vyskočil o 15,2 %. Výsledek podpořilo snížení opravných položek.
Stratég: Kryptoměny mají být zážitek, v portfoliu ne větší než 5 %
Spekulace na něco, co neznáte, ale na trhu to posiluje, je nesmysl. Investoři by si měli kryptoměny osahat, vyzkoušet si transakce a podobně, a teprve poté by měli zvažovat nákup s cílem zhodnocovat peníze. V portfoliu by bitcoin a spol. neměly mít větší než 5% váhu, uvedl na lednovém Investičním fóru v Praze investiční stratég Štěpán Uherík ze Save & Capital.
Jak si ČNB osedlala českou korunu
Před únorovým zasedáním bankovní rady České národní banky jsem napsal, že ČNB zvýší sazby. Stalo se. Zároveň jsem věřil, že banka poprvé po několika letech nabídne prognózu vývoje EUR/CZK a že prognóza bude pracovat se slabším než aktuálním kurzem, a proto koruna bude krátkodobě korigovat posílení z předchozích dnů. Stal se pravý opak, koruna po zasedání dále posílila. Musím se proto vžít do role analytika, který přesně vysvětlí, proč se mýlil a kdo za to může, píše David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Náhled do zákoutí tržní (ne)pravděpodobnosti
Náhoda není blbec, ona se jen ráda schovává za to, že vytváří vzorce. A tyto mají tendenci ovlivňovat myšlení a rozhodování investorů, což pro ně nemusí končit dobře. Když se vám v budoucnu bude zdát, že trhy následují určitý vzorec, který bude vypadat jako skvělý nákupní signál, vězte, že to bude pravděpodobně pouhá náhoda.
Polská skupina PKN Orlen uspěla s nabídkou na odkup menšinových podílů v Unipetrolu
Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v českém petrochemickém holdingu Unipetrol. Firma to oznámila v úterý. Podíl PKN v Unipetrolu tak stoupne na více než 90 % z dosavadních zhruba 63 %. Polské společnosti se rovněž otevře cesta k plnému převzetí této české divize.
Historická maxima: Rizika a důsledky
Historická maxima nemusejí automaticky vést k začátku medvědího trendu. Je pravda, že jedno maximum se nakonec stane bodem, od kterého naberou ceny jižní směr, ale do té doby může být každé maximum překonáno třeba stokrát.
Expert: Kryptoměny jsou kombinací Ponziho schématu a náboženského fanatismu
Stačí jen zmínka o bitcoinu nebo blockchainu a lidé vám utrhnou ruce. Vše, co je jen trochu krypto, je zkrátka in. To, co zprvu vypadalo jako chvilková záležitost, si podmaňuje svět. S tím, jak rostou řady stoupenců kryptoměn, ale sílí i tábor jejich odpůrců.
ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.
Investorský magazín: První český fond zaměřený na kryptoměny
Svět kryptoměn se otevírá stále širšímu spektru investorů. Kolektivní investiční nástroje na sebe nenechaly dlouho čekat a Investorský magazín přibližuje možnosti investování v rámci jednoho z nich. Investiční mozaiku doplní zajímavé akciové strategie a ohlédnutí za letošním ekonomickým sumitem v Davosu, závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

AKCIOVÝ OTŘES

Americké akcie ve volném pádu: Proč by se (ne)měl zastavit?
Index volatility VIX 5. ledna vzrostl o 115,6 % a hlavní americké akciové indexy i po napravení části ztrát odepsaly přes 4 %. Tak to bychom měli.
Akcie: Investoři se bojí Fedu, centrální banka se nesmí bát o investory
Během pondělního obchodování zaznamenaly americké akciové indexy nejhlubší propad za posledních více než pět let, již několik dnů výrazně oslabují globální trhy jako celek. Poslední podobně výrazné propady pamatujeme z února 2016 v souvislosti s obavami o čínskou ekonomiku, předtím ze srpna 2011 v reakci na snížení ratingu USA. Co na to Fed? Snad nic!
Tři varovné akciové faktory pro příznivce historie
Spousta těch, kdo si v posledních kvartálech popletli býčí trend s vlastní genialitou, uplynulé dny vyvedly z omylu. Dlouhodobě stlačená volatilita bývá doprovázená sebeuspokojením investorů. Společnost LPL Financial již 29. ledna varovala, že ač si trh nakonec bude dělat, co bude chtít, nárůst volatility je vysoce pravděpodobný. O týden později známe pravdu. LPL Financial ve svém výhledu ale zmínila tři faktory, které mohou v dalších týdnech a měsících vyvolat nárůst kolísavosti, přičemž v komentářích k aktuálním propadům se vyskytují jen okrajově, případně vůbec.
Americká doba drahá
Doba ledová, doba železná, doba bronzová. No a v současnosti doba drahá.
Americké akcie: Jak se zajistit, když dolar a dluhopisy USA také ztrácejí?
Některé metody zajištění akciových investic, které dlouhodobě fungovaly, se v poslední době příliš neosvědčují. Řeč je o nákupech pozic v amerických státních dluhopisech a dolaru. To ale neznamená, že nejsou na trhu jiné možnosti.
Akcie i dluhopisy v bublině: Bude hotovost opět králem?
Na trhu v posledních dnech zhusta zaznívá, že rostoucí výnosy dluhopisů mohou ukončit dlouhodobý růstový trend na americké akciové burze. O tom, že možná prožíváme konec více než třicetiletého býka na trhu s dluhopisy, ani nemluvě. Že by správná chvíle na pozapomenutou hvězdu portfolií konzervativních investorů?
Drahotský (Saxo Bank): Devítiletá akciová rally vybízí k opatrnosti a oportunistickému tradingu
Šéf české, slovenské a maďarské Saxo Bank Pavel Drahotský na lednovém Investičním fóru varoval před náchylností akciového trhu k poklesům. Po (téměř) devíti letech růstu by se ani nebylo čemu divit. Jeho slova vyznívají v současnosti jako trefa do černého, byť Saxo Bank je opatrností a skepticismem ve výhledech pověstná.
Donald Trump prý seriózně zvažuje, že Dow Jones Industrial Average dostane padáka
Po nejprudším poklesu od doby, kdy se stal prezidentem, Donald Trump zvažuje výpověď pro Dow Jones Industrial Average. Uvedly to zdroje obeznámené se situací v Bílém domě.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat