Proč je investování tak těžké - 1. díl

Investoři jsou sami sobě největšími nepřáteli. To je jedna z pouček, kterou pravděpodobně slyšel nebo četl každý, kdo se o investování zajímá. Co ale stojí za tímto tvrzením? Analytik a publicista Michael Johnston na to šel trochu vědecky a přišel s dvanácti pravidly, která dokazují někdy až překvapivé skutečnosti ovlivňující investiční proces a odlišují úspěšné a neúspěšné investory. Dnes si ukážeme první čtyři.

Johston při svém bádání jednoduše přišel na to, že je příliš důvěřivý, snadno ovlivnitelný, ale zároveň tvrdohlavý a příliš riskuje. A co je horší, nic z toho mu není ku prospěchu.

Pravidlo 1: ABC

Schopnost provádět objektivní a nestrannou analýzu je klíčovou součástí úspěchu v investování. Na první pohled je to jednoduché, je potřeba se soustředit pouze na to, co je důležité, a nenechat se ovlivnit předsudky. Ale mozek dává neustále věci do kontextu, nechává se ovlivnit vnějšími faktory a dělá ukvapená rozhodnutí. Nejlépe je to vidět na příkladu. Obrázek níže je z knihy Daniela Kahnemana Thinking, fast and slow.

Na první pohled je jasné, že v prvním poli jsou písmena A B C a ve druhém čísla 12, 13 a 14. Při pozornějším pohledu je ale zřejmé, že prostřední znak je v obou případech stejný. Může to být "A 13 C" i "12 B 14". Jenže mozek se přizpůsobil okolí a udělal jednoduché a rychlé rozhodnutí.

Tato schopnost má řadu výhod, ale také své slabiny. Lidé jsou díky tomu schopni číst text, v němž jsou ve slovech zpřeházená písmena, důležité je pouze to, aby bylo první a poslední na správném místě. Mozek si vlastně nevšímá detailů (v tomto případě jednotlivých písmen), bere věci automaticky jako celek.

Stejné je to při analyzování investice, kde to ale může vést k chybám. Sledujeme relevantní informace, ale všechno kolem si k nim přizpůsobujeme. Výsledek je ten, že namísto dvou nebo více možností vidíme stále pouze jednu, která je jasná na první pohled. A nemusí být ta správná.

Pravidlo 2: Barvy

Na obrázku níže je další příklad iluze. Pole označená jako A a B sice mají stejnou barvu, ale lidé vnímají pole A jako tmavší díky vnímání kontrastů a stínů, respektive tomu, že mozek neměří barvy, ale analyzuje scénu. Díky tomu nedokáže rozlišit odstíny šedé barvy, pokud jsou vedle různě tmavých políček. Na první pohled zkrátka každý určí, že jde o různé barvy.

Podle Johnstona jde opět o to, že mozek se chová tak, jak je zvyklý z předešlých zkušeností, i když jde o novou situaci. Stejně tak investoři často přistoupí na nejjednodušší a rychlá řešení, která vedou ke špatnému rozhodnutí, přičemž dosažení správného rozhodnutí není nemožné, vyžaduje pouze více času a pozornosti.

Pravidlo 3: Tvrdohlavost

Na dalším obrázku jsou dvě čáry, které jsou stejně dlouhé. A přesto, že po čase to každý zjistí, i při padesátém pohledu na čáry se zdá, že ta spodní je delší. Mozek je zkrátka příliš tvrdohlavý a dá se lehce oblbnout, i když zná správnou odpověď.

Podobné je to u mnoha investorů. Přestože je jim jasné, že výprodej na konci medvědího trhu je zbytečný, stále to dělají. Stejně tak časování trhu nebo stock picking je pro většinu investorů cestou do pekel, ale stále se k němu vracejí s nadějí, že uspějí. Neuspějí.

Pravidlo 4: Hlad

Optické iluze jsou fajn, ale kdekomu se může zdát, že když o něco jde, nedá se tak lehce ošálit a bude ve střehu. I zde ale číhají nástrahy, které na první pohled vypadají nevinně. Podle jednoho průzkumu bylo rozhodnutí skupiny soudců, kteří projednávali žádosti o propuštění na svobodu, významně ovlivňováno tím, zda byli nasycení a odpočatí, nebo hladoví a vyčerpaní. Na obrázku níže je patrné, že v prvním případě (první tři případy po přestávce na jídlo) byla úspěšnost souzeného mnohem vyšší než ve druhém případě (poslední tři případy před přestávkou). Také se říká, že do supermarketu by měl člověk chodit nasycen, aby nenakupoval mnoho zbytečného jídla.

Stejně tak je ovlivňováno rozhodování investorů. Pokud rozhodují o svých investicích v klidu a bez zbytečných tlaků, mohou být jejich rozhodnutí mnohem lepší, než když k rozhodnutí dochází pod tlakem či v době, kdy jsou vyčerpaní.


V příštím dílu si řekneme něco o tom, jak investory ovlivňují fonty písma, televize a počítače, osobní hodnocení a přemíra optimismu.

Zdroj:
etfreference.com
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat