Investiční fórum 2020: To nejlepší z prezentací
|

Investiční fórum 2020: To nejlepší z prezentací

Jaká rizika jsou největší hrozbou pro ekonomiku a investory v příštích letech? Jsou očekávání investorů do ETF realistická? Které investice by mohly investorům přinést zajímavé zisky v době, kdy jsou akcie na maximech? To a ještě mnohem více jsme se dozvěděli na lednovém Investičním fóru.

Trendy Světové akcie Zadlužení Firemní dluhopisy Bitcoin Důchody

Nerealistická očekávání

Podle Michala Stupavského ze společnosti Conseq Investment Management jsou dnes tak oblíbené ETF obrovským problémem pro zdravé fungování finančního trhu, protože nehledí na ocenění, preferují velké a drahé společnosti a investorům dávají pocit, že investování a dosahování vysokých zisků je jednoduché. I proto jsou očekávání investorů do budoucna hodně přestřelená, až 47 % investorů očekává, že v nejbližších letech bude jejich roční výnos přes 10 %.

Podle Jána Hájka, portfoliomanažera fondu Top Stocks, mají akciové indexy tendenci předbíhat očekávání trhů pro další rok. Očekávané oživení ziskovosti se tak nejvíce promítlo do cen akcií ve čtvrtém kvartálu 2019. Podobné to bylo i v předchozích dvou letech, kdy o výsledku celého roku rozhodoval až čtvrtý kvartál, kdy se trhy začaly dívat o rok dále.

A přestože se podle logaritmického grafu nedá mluvit vysloveně o bublině, je jasné, že jsou nyní trhy (ke konci roku 2019) nastavené relativně optimisticky. To může být pro investory varování.

Růst dluhů

Štěpán Hájek z Bossy vnímá jako hrozbu pro ekonomiku rychlý růst dluhů, a to jak veřejných, tak firemních. Nízké sazby a kvantitativní uvolňování pobízejí firmy k zadlužování, kvůli čemuž například čínský ekonomický růst stojí na zvyšujícím se dluhu a tamní celkový dluh dosahuje 300 % HDP a představuje již 15 % celkového globálního dluhu. Korporátní dluh v Číně vzrostl mezi lety 2008 a 2018 o 65 % a nesplacené dluhy do roku 2019 vzrostly až na 150 miliard jüanů.

V USA zase v posledních letech hodně roste dluh společností s ratingem BBB, tedy nejnižším investičním. Z celkového korporátního dluhu v USA tvoří tyto dluhopisy kolem 40 %, což může v budoucnu znamenat velký problém.

Hájek (BOSSA): Recese v USA vytvoří toxický koktejl, který otráví i akciový trh
Případná recese ve Spojených státech povede k utažení úvěrového trhu (růstu úroků), problémům firem při financování byznysu, ale třeba i zpětných odkupů akcií. Ratingové agentury na to zareagují zhoršením známek pro významnou část společností, což dále zhorší, nebo rovnou znemožní jejich přístup k financování. Akcie takových firem pak budou předmětem lavinových výprodejů. Toxický koktejl míchaný na americkém kreditním trhu popsal na lednovém Investičním fóru analytik Štěpán Hájek ze společnosti BOSSA.

Firemní dluhopisy, bitcoin, nebo stárnoucí populace?

O firemních dluhopisech s vysokým výnosem (mimo jiné i těch s ratingem BBB nebo nižším) jako o zajímavé investiční příležitosti mluvil Marek Ševčík z J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI. Nákupy centrálních bank podle něj negarantují růst cen státních dluhopisů, historie říká opak. High-yield dluhopisy naopak mají potenciál kladného reálného výnosu a nabízejí způsob, jak se podílet na oživení ekonomiky pomocí monetárních i fiskálních stimulů.

Jednou z možností, která by mohla být pro investory hledající alternativy zajímavá, může být i kryptoměna bitcoin, o níž mluvil Josef Tětek, analytik z TopMonks. Fanoušci bitcoinu letos toužebně očekávají takzvaný halving, který je naplánován vždy po čtyřech letech a v minulosti byl prakticky vždy předzvěstí silného býčího trendu. Problémem je malý počet těchto událostí v minulosti (zatím k němu došlo jen dvakrát), což není statisticky vypovídající. Zastánci kryptoměn jsou ale poměrně optimističtí.

Bitcoin halving jako hlavní krypto událost roku 2020: Do třetice všeho dobrého?
Kurz bitcoinu by se mohl v květnu dočkat zajímavého růstového impulzu. O takzvaném bitcoin halvingu hovořil na lednovém Investičním fóru analytik Josef Tětek z TopMonks.

Petr Šrámek, zakladatel Longevitytech.fund, vidí velkou příležitost v sektoru longevity, který zahrnuje zboží, produkty, služby a pokrytí potřeb lidí z nejrychleji rostoucí demografické skupiny na světě, tedy nad 50 let. Tato skupina roste čtyřikrát rychleji než celosvětová populace a její podíl na globálním HDP je 17 bilionů USD. Do roku 2026 to bude 27 bilionů, což je nárůst o 50 %, který je z historického hlediska bezprecedentní.

Tento trend na jednu stranu vytváří rizika spočívající ve zpomalování produktivity lidí starších 50 let, kteří se stávají hrubými příjemci peněz ze zdravotních a penzijních systémů (což povede k selhávání těchto systémů). Zároveň ale dochází k rychlému pokroku v medicíně nebo biotechnologiích, které již dokáží zmírňovat pokles produktivity, například prodlužováním aktivního věku lidí (i když to nemusí nutně znamenat odkládání odchodu do důchodu). Kombinace těchto dvou faktorů vytváří zajímavou příležitost pro firmy působící v této oblasti.

Růst cen elektřiny

Známý investor Michal Šnobr přidal svůj pohled na energetický sektor ve střední Evropě. A to velice negativní, zejména kvůli politice Německa, které ovlivňuje celý energetický sektor a tvorbu cen v regionu. Náš západní soused totiž v roce 2021 a 2022 uzavře poslední jaderné elektrárny s výkonem 8,5 tisíce MW (nyní dodávají 70 TWh elektřiny) a ve stejném čase odstaví hnědouhelné elektrárny o výkonu 7-10 tisíc MW. V posledních letech přitom také klesá instalovaný výkon solárních elektráren, který rychle rostl v letech 2010-2013, a to zároveň s růstem výkonu nových větrných elektráren v letech 2014-2017.

Díky růstu výkonu obnovitelných zdrojů (OZE) vznikl v minulých letech ohromný přebytek energie a Německo mohlo elektřinu exportovat ve velkém. Pokles instalovaného výkonu nových OZE (nyní již investice do nich nejsou tak výhodné jako v minulosti) a vypnutí jaderných elektráren povedou k nedostatku energie v regionu, protože Německo se může stát z exportéra energie čistým importérem. A cena energie v důsledku toho rychle poroste.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před 19 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, futures na americké akcie po 14.00 klesaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
před hodinou

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky