Investování: Hlavně se nestarat
|

Investování: Hlavně se nestarat

Ačkoli se většina lidí považuje za dlouhodobé investory, řada z nich má neustále tendenci měnit skladbu portfolia na základě různých analýz, doporučení a tipů. Přitom by nejlépe udělali, kdyby na to, co se kolem nich děje, vůbec nebrali ohled.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Investování

Americký investiční bankéř Peter Kaufman je přesvědčený, že Warren Buffett je považovaný za nejlepšího investora všech dob proto, že nikdy nedbal na to, co si o jeho postojích myslí druzí. Když na konci 20. století Buffett odmítal vložit peníze do technologických podniků, mnozí byli přesvědčeni, že propásl největší příležitost svého života. On se však nenechal vykolejit.

Často se také investoři ženou za dokonalým portfoliem. Neuvědomují si totiž, že některé věci nelze vyřešit k absolutní spokojenosti. Nikdy. Třeba právě skladbu portfolia. Nikdo není schopen být nepřetržitě v zisku, a už vůbec ne být neustále nad výkonností trhu. Důležité je to, aby investiční portfolio obstálo v dlouhodobém horizontu, jeho krátkodobá výkonnost nehraje roli.

A asi nejzbytečněji investoři vynakládají energii na hledání příčin pohybů cen na trzích. Pravda je totiž taková, že je v zásadě nemožné najít jednu konkrétní událost, jež vyvolala tu kterou změnu trendu na trhu. Trhy jsou komplexní systém a investoři se musejí smířit s tím, že jejich vývoj často nebudou chápat.

Už Napoleon definoval vojenského génia jako člověka, který dokáže dělat průměrné věci ve chvíli, kdy ostatní ztrácejí hlavu. Cílem je tedy ustát tlak okolí, nepodlehnout a jít si vytrvale za svým.

Zdroj: collaborativefund.com