Investování: Jak je důležité být ve správný čas na správném místě
|

Investování: Jak je důležité být ve správný čas na správném místě

Rozhodnout se pro konkrétní investiční strategii není jednoduché. Stejně jako není v případě jejího neúspěchu snadné zpětně vyhodnotit, kde byla chyba. Mnohdy totiž o úspěchu či neúspěchu rozhodují faktory, které investoři nemohou ovlivnit.

Investování Investice Investiční strategie Ponaučení pro investory

Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data upozorňuje, že je důležité mimo jiné to, kdy investor přijde na finanční trh. Někdy totiž může se stejnou strategií uspět i tehdy, když se mu zdánlivě nedaří. A naopak.

Z následujícího grafu lze vyčíst, že investoři, kteří mezi lety 1960 a 1980 každý rok překonali výkonnost trhu o pět procentních bodů, vydělali ve výsledku méně než ti, kdo mezi roky 1980 a 2000 za výkonností trhu o pět procentních bodů ročně zaostali.

"Neužírejte se tím, jaké alfy (relativní výkonnosti oproti trhu) dosahujete. Zaměřte se na proces sestavování portfolia. To, co se bude na trzích dít v příštích letech, ovlivnit nemůžete, klíčové je to, aby vaše investiční strategie dávala smysl. Pokud budete mít v investování systém a budete uvažovat racionálně, v delším horizontu se to ve vašich výsledcích odrazí," říká Maggiulli.

Zdroj: Of Dollars And Data