Investování: Když na velikosti záleží
|

Investování: Když na velikosti záleží

Když se dnes člověk dívá na ukazatele ocenění některých akcií, nemůže se zbavit dojmu, že se dívá na opakování roku 2000, kdy vrcholila takzvaná internetová horečka následovaná splasknutím technologické bubliny. Jak ale upozorňuje Byrne Hobart na webu medium.com, nic není jen černé nebo bílé.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování

"Finanční trhy se za poslední dvě desetiletí v mnohém změnily. Mimo jiné je dnes mnohem bezpečnější investovat do velkých podniků než do firem s menší tržní kapitalizací, ale stejným P/E," říká Hobart.

Jednou z velkých výhod velkých společností je podle něj snadný přístup k penězům. "Velké společnosti si mohou dovolit investovat poměrně velké peníze i do vysoce rizikových oblastí. Případný neúspěch sice pocítí, ale ne v takovém rozsahu jako menší firmy. Ty si logicky nemohou dovolit investovat tak vysoké částky, případný neúspěch by pro ně byl likvidační," vysvětluje.

Příkladem mohou být zavedené společnosti jako Amazon, ale i nováčci na trhu, jako jsou Uber, Lyft nebo firma Airbnb, která ale ještě není na burze.

"Ale nejde jen o možnost investic. Velké společnosti mají výhody také na trhu fúzí a akvizic, kde mohou poměrně jednoduše spolknout ty, kteří se začínají nebezpečně rozpínat na jejich úkor," dodává Hobart. "Na trzích je uplatňován dvojí metr a více než kde jinde dnes platí, že když dva dělají totéž, není to totéž."

Zdroj: medium.com