Investování: Proč opravovat něco, co dokonale funguje?
|

Investování: Proč opravovat něco, co dokonale funguje?

Málokdo má potřebu ve svém životě něco měnit, když se mu daří. Občas se ale vyplatí opravit i to, co nejeví známky opotřebení.

Investování Ponaučení pro investory Investiční strategie

Pokud investiční strategie funguje, je pochopitelné, že investoři nemají chuť ji měnit. Problémem je, pokud je neaktivita projevem lhostejnosti.

Současné prostředí většině investorů vyhovuje. Trhy rostou, volatilita je velmi nízká, takže na burzách vydělává kdokoli, kdo vsadí na široký index. Stačí se podívat na několik čísel. Americký index S&P 500 letos prodělal druhý nejmenší průběžný pokles v historii v rámci kalendářního roku (2,8 %), realizovaná volatilita na úrovni 7,1 % je třetí nejnižší za 90 let, více než 5% pokles ceny akcie nezažily více než 300 dnů (šesté nejdelší období v historii) a takzvaný Sharpeho poměr vyjadřující poměr zisků a rizika investorů s dlouhým horizontem je nejpříznivější v historii.

Není se co divit, že investoři nemají chuť své strategie měnit. Vše jim vychází. Jenže nelze spoléhat na to, že se situace na trzích nezmění. Právě mimořádně příznivé podmínky na burzách by měly být varováním, nic totiž netrvá věčně.

"Investoři by si měli uvědomit, že musejí přejít most spojující lhostejnost s obezřetností," říká psycholožka Sonja Lyobomirsky. "Je potřeba, aby se zamysleli nad tím, co by se mohlo stát," pokračuje. To, že je nutné posílit ostražitost, přitom podle ní ještě neznamená, že je nezbytné začít jednat. Jen je dobré si připravit plán, jak se zachovat v různých situacích, které mohou nastat. Jak se někdy říká, nejlepší čas na opravu střechy je v době, kdy svítí slunce.

Zdroj: Forbes