Investování v Česku: Nevyužité příležitosti, kam se podíváte
|

Investování v Česku: Nevyužité příležitosti, kam se podíváte

Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí řadu možností, jak zhodnotit peníze, a různé způsoby investic nabízejí nejen výdělek, ale také velice vhodnou cestu zabezpečení se na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na horší časy a důchod dostatečně?

Česká republika Alokace investic Finanční gramotnost Investování

Je určitě dobrá zpráva, že jako národ bohatneme. Češi se již také naučili, že peníze dělají peníze a nechávat je doma je neefektivní. Nicméně asi pětina z nich přiznává, že jejich úspory leží ladem. Podstatné však je, a to nejen pro širokou veřejnost, ale pochopitelně i pro organizace, které ve finančnictví působí, jak se chová zbývajících 80 % obyvatel.

Objem úspor domácností držených v rámci finančních produktů bankovních institucí, pojišťoven, penzijních a investičních společností (tedy nikoli přímé investice do cenných papírů, komodit či nemovitostí) postupně roste, v roce 2018 dosáhl celkového objemu 3,72 bilionu Kč.

Nemovitostní fondy získávají body

Český finanční systém je tradičně orientován na banky (podobně jako třeba v Německu). Banky se stále těší poměrně velké důvěře, což je nejspíše i jeden z důvodů, proč Češi největší část svých peněz ukládají právě do bank v podobě vkladů. Dalším důvodem je, že jsme velice konzervativní (a někdy také pohodlní zkoušet něco nového) a mnozí nedůvěřujeme kapitálovému trhu. Chybí také širší nabídka vhodných alternativních produktů pro konzervativní klienty.

Mnozí klienti bank bohužel ustrnuli na tom, že mají peníze uloženy na běžných účtech, které nenesou prakticky žádný úrok, naopak z nich postupně ujídá inflace. Lidé je ale považují za bezpečné a v současnosti je na nich uloženo více než 50 % úspor domácností, tedy asi 1,9 bilionu Kč. Často uváděným argumentem zastánců tohoto produktu je, že takto uložené peníze jsou kdykoli k dispozici.

Určitý strach, zvláště v dobách ekonomické krize nebo horších hospodářských výsledků, a konzervatismus stojí za tím, že Češi nejsou schopni naplno využít "odvážnějších" finančních nástrojů, například investičních fondů. V nich je uložena přibližně osmina úspor českých domácností. Největší oblibě se těší smíšené fondy, teprve za nimi následují fondy akciové a dluhopisové.

Prudce stoupající ceny realit způsobily, že se lidé začali zajímat také o investice do nich, často prostřednictvím nemovitostních fondů. Za výhodné považují investoři pochopitelně i to, že fond vlastně "pracuje" za ně, touto investici navíc mohou vydělat i ti, kteří do fondů vloží relativně menší částku. V roce 2018 vykázaly nemovitostní fondy výkonnost +4,42 %. Na rozdíl od peněz jsou nemovitosti do jisté míry imunní vůči finančním i společenským výkyvům, a vložené prostředky jsou tak relativně zabezpečeny. Konzervatismus domácích investorů potvrzuje i přetrvávající obliba stavebního spoření.

Nicméně postupně přibývá lidí, kteří jdou i do odvážnějších (a ziskovějších) forem zhodnocení peněz. V roce 2018 patřilo mezi investory oblíbené produkty například doplňkové penzijní spoření. Prostředky účastníků v účastnických fondech vzrostly v roce 2018 o 42,5 % na 42,7 miliardy Kč. V konzervativních transformovaných fondech byla nicméně nadále spravována většina prostředků, a to 404,4 miliardy Kč. Pozvolna se učíme investovat i do věcí, jako jsou historické automobily nebo starožitnosti.

Investoři versus dlužníci

Chování tuzemského střadatele nebo investora má k dokonalosti daleko. Vypovídá o tom hned několik ukazatelů, například bilance českých domácností u bankovního sektoru nebo přístup k budování finančních rezerv.

Bilance domácností je ukazatel, který v uplynulém čtvrtstoletí prošel poměrně turbulentním vývojem. V období let 1993 až 2001, tedy v době transformace českého bankovního sektoru, vzrostla postupně pozitivní bilance až na 700 miliard Kč (2001). Ke konci roku 2008 již ovšem poklesla na 523 miliard, aby se ke konci roku 2017 octla na 772 miliardách Kč. Tato proměnlivost je způsobená do jisté míry i tím, že na jedné straně skupina obyvatel neustále ukládá a zhodnocuje své peníze, zatímco ta druhá si půjčuje.

Dodejme, že zadluženost českých domácností průběžně stoupá, v srpnu letošního roku dosahovala téměř 1,713 bilionu Kč. Na rozdíl od řady evropských zemí, kde je tento ukazatel dokonce vyšší, se v České republice bohužel zadlužují vysokými částkami i lidé, kteří pak nejsou schopni dluhy splácet (týká se to především spotřebitelských úvěrů).

Nedostatečné finanční rezervy

Investovat rodinné úspory, to není jen způsob, jak vydělat. Pro běžného smrtelníka je to jedna z cest, jak se zabezpečit na stáří či na dobu, kdy se octne bez práce nebo bude potřebovat z jakéhokoli důvodu větší obnos peněz. Dost lidí je ovšem stále přesvědčeno, že pro takové účely jim postačí odložit nějakou tu tisícovku měsíčně stranou. Výsledkem je situace, kdy každý pátý Čech má naspořeno pouze tolik, že by v případě nouze zvládl žít z těchto finančních rezerv zhruba měsíc, třetina pak stěží tři měsíce.

Podle bankéřů nám schází finanční gramotnost. Špatně se orientujeme nejen v investicích či úvěrech, ale bohužel i v tak základních věcech, jako je ochrana našich peněz nebo v tom, jak zvládnout ekonomiku běžné domácnosti.

Přitom nějakou část výplaty si odkládá naprostá většina Čechů, i když častěji je tomu tak u osob středního věku a těch, kteří mají vysokoškolské vzdělání. Nejobvyklejší variantou je, že si odkládáme kolem dvou tisíc na horší časy a stejnou částku "na důchod". To je ale málo.

Neexistuje ideální řešení, záleží na velikosti rodiny, našich potřebách a třeba i zdravotním stavu. Dobrým základem je nicméně mít po ruce přibližně šestinásobek měsíčních výdajů rodiny nebo osoby. Podobně nebo lépe je na tom ale jen asi 23 % lidí v Česku. A jen 14 % z nás by se svými finančními rezervami vydrželo zhruba rok.

včera v 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy
5. 8. 2020 06:31

Svět dluhů: Splácení není v kurzu, uvolněná měnová politika může mít dalekosáhlé důsledky

Žijeme v období ideologické revoluce v oblasti fiskální i měnové politiky. Některá opatření, která jsou zaváděna jako...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Investiční strategie