Investování v Česku: Nevyužité příležitosti, kam se podíváte
|

Investování v Česku: Nevyužité příležitosti, kam se podíváte

Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí řadu možností, jak zhodnotit peníze, a různé způsoby investic nabízejí nejen výdělek, ale také velice vhodnou cestu zabezpečení se na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na horší časy a důchod dostatečně?

Česká republika Alokace investic Finanční gramotnost Investování

Je určitě dobrá zpráva, že jako národ bohatneme. Češi se již také naučili, že peníze dělají peníze a nechávat je doma je neefektivní. Nicméně asi pětina z nich přiznává, že jejich úspory leží ladem. Podstatné však je, a to nejen pro širokou veřejnost, ale pochopitelně i pro organizace, které ve finančnictví působí, jak se chová zbývajících 80 % obyvatel.

Objem úspor domácností držených v rámci finančních produktů bankovních institucí, pojišťoven, penzijních a investičních společností (tedy nikoli přímé investice do cenných papírů, komodit či nemovitostí) postupně roste, v roce 2018 dosáhl celkového objemu 3,72 bilionu Kč.

Nemovitostní fondy získávají body

Český finanční systém je tradičně orientován na banky (podobně jako třeba v Německu). Banky se stále těší poměrně velké důvěře, což je nejspíše i jeden z důvodů, proč Češi největší část svých peněz ukládají právě do bank v podobě vkladů. Dalším důvodem je, že jsme velice konzervativní (a někdy také pohodlní zkoušet něco nového) a mnozí nedůvěřujeme kapitálovému trhu. Chybí také širší nabídka vhodných alternativních produktů pro konzervativní klienty.

Mnozí klienti bank bohužel ustrnuli na tom, že mají peníze uloženy na běžných účtech, které nenesou prakticky žádný úrok, naopak z nich postupně ujídá inflace. Lidé je ale považují za bezpečné a v současnosti je na nich uloženo více než 50 % úspor domácností, tedy asi 1,9 bilionu Kč. Často uváděným argumentem zastánců tohoto produktu je, že takto uložené peníze jsou kdykoli k dispozici.

Určitý strach, zvláště v dobách ekonomické krize nebo horších hospodářských výsledků, a konzervatismus stojí za tím, že Češi nejsou schopni naplno využít "odvážnějších" finančních nástrojů, například investičních fondů. V nich je uložena přibližně osmina úspor českých domácností. Největší oblibě se těší smíšené fondy, teprve za nimi následují fondy akciové a dluhopisové.

Prudce stoupající ceny realit způsobily, že se lidé začali zajímat také o investice do nich, často prostřednictvím nemovitostních fondů. Za výhodné považují investoři pochopitelně i to, že fond vlastně "pracuje" za ně, touto investici navíc mohou vydělat i ti, kteří do fondů vloží relativně menší částku. V roce 2018 vykázaly nemovitostní fondy výkonnost +4,42 %. Na rozdíl od peněz jsou nemovitosti do jisté míry imunní vůči finančním i společenským výkyvům, a vložené prostředky jsou tak relativně zabezpečeny. Konzervatismus domácích investorů potvrzuje i přetrvávající obliba stavebního spoření.

Nicméně postupně přibývá lidí, kteří jdou i do odvážnějších (a ziskovějších) forem zhodnocení peněz. V roce 2018 patřilo mezi investory oblíbené produkty například doplňkové penzijní spoření. Prostředky účastníků v účastnických fondech vzrostly v roce 2018 o 42,5 % na 42,7 miliardy Kč. V konzervativních transformovaných fondech byla nicméně nadále spravována většina prostředků, a to 404,4 miliardy Kč. Pozvolna se učíme investovat i do věcí, jako jsou historické automobily nebo starožitnosti.

Investoři versus dlužníci

Chování tuzemského střadatele nebo investora má k dokonalosti daleko. Vypovídá o tom hned několik ukazatelů, například bilance českých domácností u bankovního sektoru nebo přístup k budování finančních rezerv.

Bilance domácností je ukazatel, který v uplynulém čtvrtstoletí prošel poměrně turbulentním vývojem. V období let 1993 až 2001, tedy v době transformace českého bankovního sektoru, vzrostla postupně pozitivní bilance až na 700 miliard Kč (2001). Ke konci roku 2008 již ovšem poklesla na 523 miliard, aby se ke konci roku 2017 octla na 772 miliardách Kč. Tato proměnlivost je způsobená do jisté míry i tím, že na jedné straně skupina obyvatel neustále ukládá a zhodnocuje své peníze, zatímco ta druhá si půjčuje.

Dodejme, že zadluženost českých domácností průběžně stoupá, v srpnu letošního roku dosahovala téměř 1,713 bilionu Kč. Na rozdíl od řady evropských zemí, kde je tento ukazatel dokonce vyšší, se v České republice bohužel zadlužují vysokými částkami i lidé, kteří pak nejsou schopni dluhy splácet (týká se to především spotřebitelských úvěrů).

Nedostatečné finanční rezervy

Investovat rodinné úspory, to není jen způsob, jak vydělat. Pro běžného smrtelníka je to jedna z cest, jak se zabezpečit na stáří či na dobu, kdy se octne bez práce nebo bude potřebovat z jakéhokoli důvodu větší obnos peněz. Dost lidí je ovšem stále přesvědčeno, že pro takové účely jim postačí odložit nějakou tu tisícovku měsíčně stranou. Výsledkem je situace, kdy každý pátý Čech má naspořeno pouze tolik, že by v případě nouze zvládl žít z těchto finančních rezerv zhruba měsíc, třetina pak stěží tři měsíce.

Podle bankéřů nám schází finanční gramotnost. Špatně se orientujeme nejen v investicích či úvěrech, ale bohužel i v tak základních věcech, jako je ochrana našich peněz nebo v tom, jak zvládnout ekonomiku běžné domácnosti.

Přitom nějakou část výplaty si odkládá naprostá většina Čechů, i když častěji je tomu tak u osob středního věku a těch, kteří mají vysokoškolské vzdělání. Nejobvyklejší variantou je, že si odkládáme kolem dvou tisíc na horší časy a stejnou částku "na důchod". To je ale málo.

Neexistuje ideální řešení, záleží na velikosti rodiny, našich potřebách a třeba i zdravotním stavu. Dobrým základem je nicméně mít po ruce přibližně šestinásobek měsíčních výdajů rodiny nebo osoby. Podobně nebo lépe je na tom ale jen asi 23 % lidí v Česku. A jen 14 % z nás by se svými finančními rezervami vydrželo zhruba rok.

08:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Americké akcie dávají dlouhodobě smysl, Apple je toho jasným příkladem

Prudké výprodeje na akciovém trhu vyvolané obavami z ekonomickým dopadů nákazy čínským koronavirem mohou ještě...
Americké akcie S&P 500 Apple
24. 2. 2020 16:49

Schubert (WOOD & Company): Výnosy bezpečných dluhopisů se blíží k minimům, pro akcie to může být vzpruha

Výnosy dlouhodobých amerických i německých vládních dluhopisů se pohybují poblíž minim, protože obavy o ekonomiku...
Americké státní dluhopisy Německé státní dluhopisy Státní dluhopisy
24. 2. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato v roce 2020 a spekulace s librou

Cena zlata v únoru vystoupala nad 1 600 USD za trojskou unci, a žlutý kov tak pokračuje ve spanilé jízdě z druhé...
Investorský magazín Výhled na rok 2020 Zlato
22. 2. 2020 16:50

Spekulace s EUR/GBP: Počkat na oslabení libry a vsadit na její dlouhodobější posílení

Nákup (nikoli prodej) opcí zvládnou i drobní investoři. A právě na trhu s opcemi se jako zajímavá jeví možnost...
EUR/GBP Britská libra Spekulace
21. 2. 2020 06:22

Michal Šnobr: Ceny elektřiny vytvářejí v hospodaření ČEZ prostor pro vyšší dividendu i růst cen akcií

Elektřina zdražuje a ČEZ aktuálně nemá kam investovat. Cena akcií i úroveň dividendy by to měly začít reflektovat,...
ČEZ Elektřina Akcie ČR
20. 2. 2020 12:14

Zychová & Plojhar: Toto jsou největší rizika pro akciového býka

Epidemie koronaviru je nákupní příležitost, sázet se letos dá také na výsledek amerických prezidentských voleb,...
Koronavirus Býčí trh Volby
18. 2. 2020 09:28

Co letos čekat od britské libry v páru s eurem nebo korunou?

Spojené království a Evropská unie mají do konce roku čas dojednat dohodu o vzájemných obchodních a politických...
Ekonomické a politické hrozby Spojené království Politika
17. 2. 2020 16:41

Akcie ČEZ: Atraktivní ocenění a lepší dividenda, než je v sektoru běžné

Poté, co se na úrovni valuací otevřela mezera mezi evropským indexem akcií firem z odvětví veřejných služeb a cennými...
ČEZ Energetika Akcie ČR
17. 2. 2020 11:54

Investorský magazín: Abeceda emise firemního dluhopisu, psychologie okolo Tesly a plastová záplava

Chcete vydat svůj vlastní dluhopis? Aktuální Investorský magazín vás provede emisí firemních bondů od začátku do...
Firemní dluhopisy Ponaučení pro investory Tesla
15. 2. 2020 12:28

P2P jako cesta k investicím do půjček pro drobné investory

Jako Booking.com, ale ne s ubytováním, ale s půjčkami mimo bankovní sektor a investory, kteří chtějí do těchto...
Investiční alternativy Půjčky Úvěry
13. 2. 2020 09:26

Petr Zahradník a Mojmír Hampl o (ne až tak velké) Británii po brexitu

Spojené království, to je hospodářsky především Londýn a zbytek země. Nelze opomíjet ani politické snahy o štěpení...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Evropa
12. 2. 2020 12:07

Zychová (Verdi Capital): Na britské banky je brzy, na ostrovech ale po brexitu jsou zajímavé tituly

Britské banky nejsou tak pružné jako globálně působící JPMorgan nebo Goldman Sachs, a tak nedokážou rychle využívat...
FTSE Spojené království Investiční tipy
12. 2. 2020 09:18

Elektřina bude zdražovat. Německo po odstavení jádra a uhlí bude muset energii dovážet, varuje Šnobr

Německo se v letech boomu obnovitelných zdrojů energie rozhodlo ukončit výrobu elektřiny z jádra a uhlí. Po letech...
Německo Střední a východní Evropa Energetika
11. 2. 2020 09:38

Filip Kejla (WOOD & Company): Akcie Tesly patří do portfolia, minout další velkou story se nevyplatí

Akcie Tesly píší v posledních týdnech jeden z nejextrémnějších kurzových příběhů. Navzdory enormnímu růstu a obrovské...
Tesla Auta Technologie
10. 2. 2020 12:30

Investorský magazín: Evropské akcie jako sázka na oživení emerging markets, bitcoin a sociální trading

Evropské akciové trhy se často trochu nezaslouženě krčí ve stínu Wall Street. Proč by i tak letos mohly být zajímavé,...
Investorský magazín Evropské akcie Ján Hájek
10. 2. 2020 11:00

Americké akcie i dluhopisy, Avast nebo ropa optikou makléře

Zajímavé události prvního únorového týdne komentuje a výhled na další dny nabízí makléř Vladimír Vávra z WOOD & Company.
Americké akcie Koronavirus Avast
8. 2. 2020 17:23

Inflační doložky jako eso v rukávu fondů komerčních nemovitostí

Investoři, kteří se snaží své peníze (minimálně) ochránit před dopady inflace, mají v případě nákupu fondů komerčních...
Investiční alternativy Nemovitosti Komerční reality
8. 2. 2020 12:11

Eva Miklášová (Fidelity): Tyto demografické trendy potřebujete jako investoři znát, aby vaše portfolio vydělávalo

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Investiční strategie Demografie Trendy
5. 2. 2020 12:12

Diverzifikace dnes a zítra aneb Proč už nestačí sestavit vyvážené portfolio?

Diverzifikace je základ, ale sama o sobě pro zajištění klidného spánku investora nestačí. Prostředí je totiž jiné, v...
Investiční strategie Ponaučení pro investory Diverzifikace investic
3. 2. 2020 11:52

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny

Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a...
Podílové fondy Akciové fondy Firemní dluhopisy