Investovat podle Sorose, Krugmana nebo Icahna? Někdy celkem drahá legrace
|

Investovat podle Sorose, Krugmana nebo Icahna? Někdy celkem drahá legrace

Od finanční krize, která srazila hodnotu amerického akciového trhu na polovinu, se to v médiích i na konferencích pro ekonomy a investory hemží předpověďmi všeho druhu. Bylo to tak ostatně vždy. Růst cen akcií, který trvá již bezmála 11 let, přitom mnohé z těch, kdo dokázali na trzích vydělat miliardy, dokáže rozhoupat k vykreslování těch nejčernějších scénářů. Čtou se jedním dechem, investovat podle takových předpovědí ale znamená nevydělávat.

Americké akcie S&P 500 Alokace investic Investiční strategie Pesimismus na trzích

Michael Cembalest, který šéfuje tržním a investičním stratégům v JPMorgan Asset Management, toho měl dost, a tak si některé autory negativních predikcí z uplynulých let trochu proklepl. Byli mezi nimi George Soros, Carl Icahn, Jeffrey Gundlach nebo třeba Paul Krugman.

Vzal jejich nepříznivé akciové výhledy a vypočítal, co se od data těchto předpovědí stalo s hypotetickým jedním dolarem přesunutým z akciového indexu S&P 500 do kvalitních dluhopisů (Barclays Aggregate Bond Index). Graf shrnuje situaci výmluvně, ztráty dosahují až 60 %.

Pozor, recese nakonec přijde, to je jisté. Cembalest ovšem upozorňuje, že by musela být opravdu hluboká a drsná, aby se investorům nakonec vyplatilo, že případně naslouchali pesimistům. "Hrubým odhadem by byl potřeba medvědí trend trvající několik let se ztrátami 35-45 %, aby se vrátily náklady ušlé příležitosti spojené s tím, že investoři neměli zainvestováno v amerických akciích," tvrdí.

Cembalest přitom podobně tvrdou recesi nečeká, už vzhledem ke kapitálové vybavenosti amerických i evropských bank, silnějším americkým domácnostem, vyšší hladině devizových rezerv v rozvíjejících se zemích a dalším faktorům. Vnímá ovšem krátkodobá až střednědobá rizika, například nadprůměrné ocenění amerických akcií, hluboké fiskální deficity a předpokládané zpřísňování regulace.

5 typů předpovědí tržního kolapsu
Předvídání tržního krachu není v posledních letech ničím novým, potkáváme se s ním prakticky v průběhu celého současného býčího trendu. Ne všechny předpovědi propadů jsou ale stejné a ne všechny mají stejný dopad na investory.
Zdroj: JPMorgan