Investujte jako Rothschild, vytěžte ze strachu maximum
|

Investujte jako Rothschild, vytěžte ze strachu maximum

V polovině března index strachu VIX vyskočil na rekordních 82,69 bodu. Pro řadu investorů to byl signál k panickému úprku z trhu. Ti zasvěcenější zbystřili a část z nich začala akcie nakupovat. Jak totiž ukazují historická data, právě vysoká volatilita a extrémní strach jsou pro akcie něco jako jarní déšť.

Volatilita VIX Americké akcie Ponaučení pro investory Kontrariánské investování Investiční strategie

Průměrný drobný investor vyhodnocuje růst indexu VIX jako riziko. Je to přece důkaz, že s trhem není vše v pořádku. To je pravda, na druhou stranu je však možné vysoké hodnoty VIX a s ním (většinou) spojené propady cen akcií vnímat jako ideální příležitost k nákupům "se slevou".

Následující graf ukazuje průměrnou následnou výkonnost indexu S&P 500 v horizontu od tří měsíců do 10 let v závislosti na dosahovaných hodnotách indexu VIX. Evidentní přitom je, že nejlepších výkonů index nedosahuje, když je na trhu klid, ale právě naopak poté, co VIX dosáhne vysokých, ne-li extrémních hodnot.

Tento vztah navíc platí i tehdy, když se podíváme na nejslabší budoucí výkonnost S&P 500 v závislosti na dosahovaných hodnotách VIX. Čím vyšších hodnot VIX dosahuje, tím menší jsou poté ztráty akcií.

Co dodat? "Nejlepší čas na nákupy přichází, když v ulicích teče krev," prohlásil údajně Nathan Mayer Rothschild, o kterém se mimo jiné traduje, že vydělal jmění spekulací na porážku Napoleona v bitvě u Waterloo. Rothschild tehdy údajně levně nakupoval britské dluhopisy, jejichž cena po vítězství evropských spojenců zamířila prudce vzhůru. Nepřipomíná to něco?

Zdroj: Of Dollars And Data