IPO: Co investory láká k akciové ruletě?
|

IPO: Co investory láká k akciové ruletě?

Primární veřejné nabídky akcií přitahují pozornost i přesto, že jde o mimořádně rizikový okamžik k nákupu cenných papírů. Proč si investoři tak rádi zahrávají s ohněm?

Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh Americké akcie Ponaučení pro investory Investování

Když na veřejný akciový trh v březnu vstoupila společnost Levi Strauss, získala od investorů více než 600 milionů dolarů a cena akcií poskočila během prvního obchodního dne o 30 %. Podle finanční televize CNBC byl úpis Levi Strauss dokonce desetinásobně přeupsaný.

"Proč tomu tak je, když statistiky potvrzují, že v delším horizontu akcie nováčků spíše zaostávají za trhem?" ptá se Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Hledání nového Applu

Carlson tvrdí, že velkou roli hraje touha investorů po rychlém zbohatnutí. "Prostě to chtějí zkusit. Doufají, že objeví nový Apple nebo Amazon," říká. "A vlastně je to docela pochopitelné. Jak totiž ukazuje následující tabulka, minimálně v posledních 36 letech (1980-2015) nové akcie během prvního dne na burze prudce posilovaly," pokračuje.

Od roku 1980 zaznamenalo více než 36 % společností během prvního dne na burze růst ceny svých akcií o 10-60 %, bezmála 7 % firem zaznamenalo dokonce skokový růst ceny o více než 60 %. Žně zažívali investoři hlavně na konci minulého století, kdy vrcholila internetová horečka.

"Určitou příležitost k rychlému zhodnocení prostředků IPO skutečně nabízejí, ne každý investor má ale nervy ze železa," dodává Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense