IPO: Přijde v prvním pololetí 2020 oživení na trhu?
|

IPO: Přijde v prvním pololetí 2020 oživení na trhu?

V roce 2019 klesl nejen počet primárních veřejných emisí, ale i jejich celkové výnosy. Jasnou letošní jedničkou je se 263 primárními úpisy o celkovém objemu 62,8 miliardy amerických dolarů odvětví technologií. Především v prvním pololetí 2020 se přitom očekává intenzivnější aktivita.

Primární úpis akcií (IPO) Světové akcie Regiony Výhled na rok 2020

Situace na trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO) byla v roce 2019 (data v článku do 4. prosince 2019) nepříznivě ovlivněna geopolitickou nejistotou a napětím v mezinárodním obchodu. Podle studie EY Global IPO Trends: Q4 2019, která mapuje globální trh IPO, klesl jejich počet oproti loňsku o 19 % a celkové výnosy se snížily o 4 %.

Výhled na rok 2020 je však optimističtější. Díky uvolňování napětí v obchodních vztazích mezi USA, Čínou a Evropskou unií se očekává oživení trhu s IPO. Přispějí k tomu nepochybně i menší obavy ze slabého ekonomického růstu a vyřešení geopolitických problémů, jako jsou brexit nebo nepokoje v Hongkongu. Příznivý výhled se týká především prvního pololetí, protože v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami v USA se volatilita na trzích bude nejspíše opět zvyšovat.

Asijské trhy oslabily v letošním roce jen mírně (počet IPO o 1 %, výnosy o 8 %), a udržely si tak postavení globální jedničky. Na pomyslném druhém místě v obou ukazatelích skončil region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika) a na třetím americký kontinent. Pokud jde o odvětví, primárním úpisům v roce 2019 jednoznačně dominovaly technologie, kde proběhlo 263 IPO v celkové hodnotě 62,8 miliardy dolarů. Co do počtu emisí byly aktivní také firmy zabývající se péčí o zdraví (174 IPO) a průmyslové podniky (147 IPO). Největší výnosy vedle technologického sektoru zaznamenala energetika (32 miliard dolarů) a zdravotní péče (22,5 miliardy amerických dolarů).

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2018 sice letos klesl počet primárních úpisů o 5 % (na 353 IPO), ale výnosy díky dvěma velkým IPO vzrostly o více než polovinu (53 %) na 84,5 miliardy amerických dolarů.

Region EMEIA byl úspěšný díky výborným výsledkům ve 4Q2019

V regionu EMEIA sice počet úpisů realizovaných v letošním roce (234) ve srovnání s rokem 2018 rovněž klesl, a to bezmála o polovinu (47 %), ale výnosy vzrostly o 14 % (na 54,2 miliardy dolarů). EMEIA je tak jediným regionem, kterému se letos podařilo výnosy zvýšit. Úspěšně si vedly i zdejší burzy, do první desítky podle výnosů realizovaných emisí se dostaly tři (Saúdská Arábie, Spojené království, Německo). A také zde proběhly čtyři z první desítky největších letošních úpisů.

Hlavní zásluhu na dobrých výsledcích regionu EMEIA má čtvrté čtvrtletí, kdy výnosy meziročně stouply o 174 %, ačkoli počet realizovaných úpisů klesl téměř o polovinu (45 %). Důvodem jsou čtyři megatransakce (přes miliardu dolar§) v čele s IPO Saudi Aramco.

Vstup na pražskou burzu plánuje Česká zbrojovka. Získané prostředky chce použít na financování továrny, kterou staví ve Spojených státech. Zájem o primární emisi ale mají podle informací od klientů EY i další firmy, ať už na pražské burze, nebo na burzách v západní Evropě, nejčastěji v Londýně. Také trh START pražské burzy, který je určený pro menší společnosti, vykázal letos intenzivnější aktivitu. V říjnu na něj vstoupil nový emitent, společnost KARO Invest, jejíž emise vynesla 40 milionů Kč.

V Americe letos proběhlo 213 primárních úpisů v celkové hodnotě 53,9 miliardy dolarů (meziročně -20 %, respektive -10 %). Jasnou jedničkou byly opět USA, na které připadly tři čtvrtiny IPO realizovaných na americkém kontinentu, včetně 24 emisí takzvaných jednorožců.

Na dvou nejvýznamnějších kanadských burzách, na torontské a na Venture Exchange, proběhlo letos 18 IPO. Tyto úpisy emitentům vynesly celkem 295 milionů amerických dolarů. Brazilská B3 hlásí 5 IPO v hodnotě 2,3 miliardy dolarů, v Chile se uskutečnily dvě primární emise v objemu celkem 1,1 miliardy dolarů.

Asie nadále v pozici globálního lídra

Region Asie a Tichomoří byl I letos hlavním centrem primárních emisí. Z desítky největších světových burz podle počtu realizovaných IPO se jich sedm nachází právě v této oblasti. Pokud vezmeme jako kritérium výnosy, je v první desítce pět tamních burz. Nicméně v obou kategoriích došlo letos k poklesu, počet IPO (668) se meziročně snížil o 1 %, výnosy o 8 % na 89,9 miliardy dolarů.

Na japonských burzách bylo letos umístěno 89 primárních emisí, o 9 % méně než v roce 2018. Ovšem propad výnosů je podstatně větší, letos se emitentům podařilo získat pouze 3,6 miliardy dolarů (-87 %). Naproti tomu Čína vykázala ve čtvrtém čtvrtletí meziročně výrazně lepší výsledky, což je především zásluha šanghajského kapitálového trhu STAR. Počet primárních úpisů za celý rok 2019 se tak v Číně zvýšil o 89 % (na 197) a výnosy o 69 % (na 35,7 miliardy dolarů). Hongkongská burza se letos propadla o čtvrtinu na 154 IPO, přesto byly výnosy (37,9 miliardy dolarů) o 4 % vyšší než v roce 2018.

V roce 2020, především v jeho druhé polovině, EY očekává zpomalení aktivity na trhu primárních emisí v Asii kvůli nepříznivé geopolitické situaci, obchodnímu napětí a většímu skepticismu investorů.

Výhled na rok 2020

Obecně je na prahu roku 2020 naděje, že odezní některé nejistoty, respektive že se vyřeší některé problémy, které v poslední době trh s primárními úpisy sužovaly. Především se to týká obchodního napětí mezi USA, Čínou a Evropskou unií, odchodu Británie z EU a nestability některých evropských ekonomik. Všechny tyto změny by měly pozitivně přispět k oživení zájmu o primární emise.

V současnosti se na primární úpis připravuje řada kvalitních společností, a pokud se na trhu vytvoří příznivé podmínky, transakcí přibude ve všech regionech. Především to ale platí pro ten americký, protože v USA se v prvním pololetí očekává několik IPO velkých jednorožců. Díky tomu by trh s IPO měl oproti roku 2019 celkově vzrůst.

Zdroj: EY