Jak Airbnb (ne)zdražuje české nemovitosti
|

Jak Airbnb (ne)zdražuje české nemovitosti

Oblíbeným vysvětlením růstu cen nemovitostí v Praze se v posledních letech stala služba Airbnb. Na souvislosti se zaměřil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Česká republika Česká ekonomika Sdílená ekonomika Realitní trh Nemovitosti Bydlení David Navrátil Analytici ČS

"Kdyby lidi neskupovali a nepronajímali byty turistům, tak by přece nedocházelo k tak dramatickému růstu cen nemovitostí," zní často v různých komentářích. Selský rozum říká, že na tom asi něco bude.

Kolik bytů v nabídce Airbnb vlastně je? V Česku něco málo přes 9 500, pokud jde o celé byty, a vedle toho je nabízeno asi 2 200 pokojů.

Ke zmíněným 9 500 je potřeba najít nějakou vztažnou soustavu. Co třeba nová výstavba. Největší nárůst nabídky pronájmů přes Airbnb nastal v letech 2014 a 2015. Za tyto dva roky bylo zároveň dokončeno 8 700 nových bytů. Pokud by se nabízené byty "rekrutovaly" z nově dokončených, tak by to byl jistě výrazný impulz do cen nemovitostí.

Ukazují to data? Mimo Prahu není Airbnb významným hráčem. Z velkých měst jsou v počtu nabízených bytů daleko za Prahou Brno (něco přes 400 bytů) a České Budějovice (necelých 150). Pokud by Airbnb hrálo v Praze významnou roli, tak by růst cen nemovitostí v hlavním městě měl být vyšší než ve zbytku ČR. Růst cen nemovitostí v Praze by měla navíc ovlivňovat i poptávka Čechů, kteří se chtějí přestěhovat do Prahy za prací.

Ano, růst cen byl v Praze rychlý. Víceméně však odpovídal tomu, co se dělo ve zbytku České republiky. Pokud něco, tak růst cen v Praze byl o něco pomalejší v posledních dvou letech.

9 500 bytů vypadá jako velké číslo, ale podle posledního sčítání lidí bytů a domů to představuje jen asi 1,5 % všech bytů v Praze. Ano, lokálně může Airbnb tlačit na ceny, protože například větší koncentrace nabídek je v centru města. Ale z makroekonomického hlediska není efekt Airbnb ve vývoji cen nemovitostí tak dramatický, jak by se mohlo zdát z novinových článků (tímto nehodnotím daňové, sociální, přestupkové, hlukové a jiné souvislosti spojené s touto službou).

Zdroj: Česká spořitelna