Jak brexit (také) ohrožuje kapitál evropských bank?
|

Jak brexit (také) ohrožuje kapitál evropských bank?

Před pár lety byla přijata nová evropská legislativa, která má zajistit, že případné budoucí ztráty soukromých bank budou hradit nejdříve "nárazníkoví" do těchto bank, tedy držitelé akcií a dluhopisů vydaných příslušnou bankou. Proč je to důležité ve světle blížícího se brexitu, přibližuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Evropské banky Dluhopisový trh Firemní dluhopisy Ekonomické a politické hrozby Michal Skořepa Analytici ČS ČSKB analýzy a komentáře

Součástí uvedené legislativy je myšlenka, že by všechny banky měly vydat dluhopisy, jejichž následní kupci by byli zmíněnými nárazníkovými investory. Podle odhadů Evropské bankovní asociace budou muset evropské banky vydat dluhopisy v hodnotě dobrých 276 miliard eur. Je přitom otázka, zda najdou pro tyto dluhopisy dostatek kupců.

Dvojnásobný problém by to byl například v české kotlině, kde je tradice vydávání a kupování bankovních dluhopisů mimořádně slabá a kde mají banky dost zdrojů i bez vydávání takových zbrusu nových dluhopisů. Ale to pro tuto chvíli ponechme stranou.

Banky v některých evropských zemích již s vydáváním a prodejem takových dluhopisů začaly, třeba v domnění, že budou mít lepší podmínky než jiné banky, které s tím začnou později. Chystaný brexit ovšem situaci komplikuje, jak před pár dny varovaly příslušné evropské orgány. Většina dosud vydaných dluhopisů tohoto typu je totiž vydána podle britského práva.

Pokud tedy odchod Spojeného království z Evropské unie bude z právního hlediska dostatečně radikální a Británie se stane takzvaně třetí zemí, tyto dluhopisy přestanou vyhovovat regulatorním požadavkům. Brexit tak možná mnoha bankám udělá čáru přes rozpočet v oblasti, ve které by to jen málokdo čekal.

Zdroj: Česká spořitelna