80 let ropné párty aneb Jak chudá pouštní země ke štěstí přišla
|

80 let ropné párty aneb Jak chudá pouštní země ke štěstí přišla

Když v lednu 1926 vytvořil Abdal Azíz ibn Saúd sjednocením Hidžázu, Nadždže, Asíru a Al-Hasy nezávislý stát, předchůdce Saúdskoarabského království, patřila tato monarchie k nejchudším zemím světa, kde se obchodovalo s velbloudy a další malé příjmy zajišťovaly náboženské poutě do posvátných muslimských měst Mekky a Mediny. To se ale změnilo po nálezu ropy před 80 lety, přesně 3. března 1938.

Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Ropa Komodity

Saúdská Arábie zažila ropný boom zejména od 70. let 20. století. Poslední léta této absolutní teokratické monarchie, která je kolébkou striktního sunnitského náboženského směru wahhábismu, jsou spojovány se zahraničním angažmá země, ale i změnami například v postavení žen.

Skupina ropných zemí se začala rychle rozrůstat již na začátku 20. století, kdy se kromě USA či Ruska těžilo "černé zlato" třeba i v ázerbájdžánském Baku. V roce 1908 byla ropa objevena v tehdejší Persii, dnes Íránu, v roce 1927 v Iráku, v roce 1938 v Saúdské Arábii a Kuvajtu a až v roce 1952 byla ropa objevena například v Alžírsku. Nyní se na těžbě ropy podílí přes 100 zemí světa.

Ropa v Saúdské Arábii

V zemi bylo prvních šest vrtů neúspěšných, ropa vytryskla až z vrtu v Dammámu u Perského zálivu na hranici s Bahrajnem 3. března 1938. Nyní je Dammám milionovým městem (místní vrt byl uzavřen v roce 1982). Tahounem saúdskoarabského ropného průmyslu je nyní největší světové ropné pole Ghavár, které bylo objeveno v roce 1948.

Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) má země druhé největší odhadované zásoby ropy na světě, které mají při současném tempu těžby stačit na dalších 90 let. Podle odhadů se ale ve zhruba 85 % ropných polí ještě ani nezačalo těžit.

Země s největšími zásobami ropy

Již od roku 1976 je Saúdská Arábie největším světovým producentem, denně vytěží kolem 11 milionů barelů ropy. Je také největším exportérem suroviny (asi 7,4 milionu barelů denně). Ropa představuje 90 % vývozu, 90 % státního příjmu a 55 % HDP země.

Produkce a export ropy

Saúdská Arábie má také páté největší zásoby zemního plynu na světě (asi 8,5 bilionu m3; nejvíce má Rusko, asi 48 bilionů m3) a patří do první desítky producentů zemního plynu. Podle odhadů z roku 2016 je Saúdská Arábie na třetím místě na světě v zásobách přírodních zdrojů, které jsou odhadovány na 34,4 bilionu USD (první je Rusko se 75 biliony USD a druhé USA s 45 biliony USD).

Zdroj: ČTK