Jak hacknout počasí a (ne)zničit svět
|

Jak hacknout počasí a (ne)zničit svět

Skupinka mimořádně bohatých lidí by mohla za pár miliard dolarů ochladit stále teplejší zeměkouli, kdyby se jim zachtělo doopravdy filantropovat. A také by tím mohli vyvolat světovou válku.

Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Počasí Ekologie a životní prostředí Mark Zuckerberg

Pokud vás trápí počasí, za poslední dekády neustále divočejší a po zprůměrování teplejší, asi mnoho důvodů k optimismu nemáte. Řadu let poté, co se vědci dohodli, že globální oteplování je reálné a mohou za ně lidé (ačkoli k první části tvrzení došli metodami zhusta vědecky nečestnými a druhá část je stále na vodě), se to podařilo vysvětlit i politikům. Po dalších letech dohadování vzali politici zhruba za své, že je potřeba něco udělat, a rozjeli se proto do Paříže (pokud můžete, zkuste to taky; týden ve francouzské metropoli je málokdy špatný nápad). A tam se dohodli, že něco udělají. To bylo roku 2015.

Američan proti Paříži

Ono něco dostalo podobu Pařížské dohody. Pokud by předpoklady ideálně vyšly, pak by mohla pomoci trochu zpomalit oteplování a hodně zpomalit všechny možné ekonomiky. Předpoklady ovšem ideálně nevycházejí, protože nikdo kromě Kalifornie dohodu tak docela neplní. Donald Trump, veden odporem proti komplikovaným věcem, navíc slíbil, že Spojené státy od ní odstoupí, což z ní učiní kus papíru ještě bezcennější než dolarová bankovka (byť na jejím znehodnocení pracuje Trump taky).

Co tedy počít? Odpověď může mít podobu slova geoinženýring, v češtině dosud nijak pevně neetablovaného. Zjednodušeně v tomto kontextu je zastřešujícím pojmenováním pro aktivity zaměřené přímo na vyvolání změn počasí. Časopis Pacific Standard, který se zabývá výstředními tématy důležitými pro zachování planety, lidstva a nákladu Pacific Standardu, přinesl na to téma zábavný futuristický text.

Mars, Cloud a Mark

Jeho hlavními postavami jsou tři multimiliardáři s krycími jmény Miliardář Mars, Miliardář Cloud a Miliardář Sociálně-síťový. My jim můžeme říkat třeba Elon, Jeff a Mark, abychom to měli jednodušší (aniž by to nutně znamenalo, že by se muselo jednat o reálné miliardáře těchto křestních jmen). Tedy tito tři lidé a jejich celkem minimálně půl bilionu dolarů se v roce 2030 rozhodli, že učiní globálnímu oteplování přítrž sami, když už jednou mají tolik peněz a palčivý mesiášský komplex nádavkem.

Planeta plastů
Evropská unie se chystá zakázat velké množství plastových výrobků na jedno použití. Lze samozřejmě donekonečna diskutovat o tom, zda zákazy jsou nejlepším způsobem boje s problémy, je ale jisté, že něco se udělat musí. Grafika z dílny National Geographic upozorňuje na některé nejpalčivější momenty současné "doby plastové"

Rok je důležitý. Autor si jej vybral nejspíše proto, že parta vědců zvaná Intergovernmental Panel on Climate Change loni řekla, že právě tehdy nastane kvůli teplu konec světa. Ne že by konců světa již nebylo dost, ale každá generace proroků má zřejmě právo na svůj.

Elon, Jeff a Mark by konec světa neradi; k čemu jsou vám miliardy, když má svět po uzávěrce, no ne?! I usmysleli si, že budou raději geoinženýrovat. K tomu budou potřebovat letadla, která vyletí nesmyslně vysoko a budou shazovat tuny sulfátového aerosolu. Sulfáty (kdybyste nevěděli, jsou to "soli odvozené od kyseliny sírové, které vznikly náhradou obou jejích kyselých vodíků", říká Wikipedie) se postaví do cesty slunečním paprskům, vytvoří na Zemi stín a ochladí ji. Vědecky se to jmenuje solar radiation management (SRM), tedy správa slunečního záření.

To bude parádně výhodné. V zimě bude zase zamrzat Vltava, bude se výtečně lyžovat; v Andalusii bude pršet častěji než jednou za tři roky; postup Sahary na jih se zastaví, ledovce začnou přimrzat a tyčit se pěkně do výšky, jak mají, a vůbec bude dobře.

Základna na Fidži

Tedy až na ta místa, která za současného stavu alespoň zhruba fungují, což jako vždy pokládáme za samozřejmost. Třeba jedna vynechaná monzunová sezóna může v Asii pozabíjet více lidí než celé slavné teplo, což dotyční nejspíše nepřivítají (ale ti zase nemají k dispozici osvícenou redakční politiku Pacific Standardu, takže co s nimi).

Tak či onak je správa slunečního záření mezi západními vědci stále častějším tématem, říká text. Popisuje, jak Jeff, Elon a Mark za účelem postavení základny obsadí některý z ostrovů náležících Fidži (tamní vláda bude v té době již natolik uhřátá, že jí nezbude čas zabývat se takovými pitomostmi, jako je územní celistvost; a jaká také územní celistvost v zemi, která není než souostroví, že?) a navezou tam kusy letadel, jež tam nechají smontovat. Pak přivezou tuny sulfátů a nejspíše také aerosolovač. A pak to celé spustí. Je potřeba ještě dořešit několik vedlejších otázek, jako zda je opravdu výhodné házet na zem miliony tun síry, ale to nějak dopadne.

Klimatické změny jako hoax aneb Jak Trump nechtěně pomáhá planetě
V prosinci 2012 napsal Donald Trump jeden ze svých nejkontroverznějších twitterových příspěvků. Prohlásil v něm, že globální oteplování je čínským výmyslem, který má jen vyřadit ze hry velké americké průmyslové podniky. Někteří odborníci na životní prostředí dnes ale Trumpův výkřik paradoxně hodnotí pozitivně.

To je nepochybně lákavá představa, tím spíše, že odstraňuje jednu zásadní překážku a druhou obchází. Zaprvé, je to relativně levné, odhady hovoří o několika miliardách dolarů ročně. Zadruhé, SRM neřeší, zda za klimatická alotria mohou lidé, nebo nemohou. Síra v ovzduší chladí stejně, ať už je příliš teplo přirozeně (jako kdykoli v minulosti), nebo kvůli ExxonMobilu.

Vydírání a nervozita

Má to dva háčky. Ten první je zjevný – nikdo přesně neví, co vyinženýrované ochlazení dokáže natropit, a nelze to spolehlivě zjistit jinak než metodou pokus-omyl. Prostoru pro omyly přitom není zrovna mnoho.

Druhý háček je delikátnější. Představme si, že se Mark, Jeff a Elon skutečně shodnou na tom, že současná mocenská centra, tedy především vlády velmocí, nemají dost vůle ani peněz pustit se do tak riskantního podniku, a že to tedy je na nich, miliardářích. Co teď? Projekt takového rozsahu nelze před vyzvědačskými satelity utajit a kdejaké vojenské letectvo by bylo schopno mise bez námahy zrušit. Projekt by tedy musel probíhat za souhlasu politiků, minimálně těch amerických. A čínských. A ruských. A také těch a oněch. To je problém.

Proč a která země by chtěla zrušit plán na záchranu lidského pokolení, ptáte se? Takto formulováno možná žádná, ale dynamika věcí by něco takového mohla zařídit snadno.

Evropa a Spojené státy by na riskantní hru miliardářského tria nejspíše přistoupily až ve chvíli, kdy by alternativa v podobě nicnedělání byla zjevně horší. Jinými slovy, že by bylo za minutu dvanáct (vzhledem k plánovanému konci světa by to neměl být problém). Právě ona nutnost by však západ oslabila. Od Pchjongjangu a Pekingu přes Teherán a Caracas až po Moskvu a to místo, kde je zalezlý Abú Bakr al-Bagdádí, by každý věděl, že právě pouštění sulfátů do vzduchu je totální prioritou Washingtonu, Berlína i Bruselu.

To by byla pro západ obrovská strategická nevýhoda. Lze si snadno představit vydírání, jemuž by byly "pořadatelské" země vystaveny ze strany odpůrců a dost možná i nominálních spojenců. To by bylo ideální prostředí pro vznik nervozity srovnatelné třeba s karibskou krizí. A tak by se mohlo snadno stát, že by dobře míněný projekt přispěl ke konci civilizace daleko rychlejšímu, než jaký by dokázalo zařídit příliš velké teplo.

Co musíte ráno vědět (28. ledna)
Co musíte ráno vědět (28. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační firmě O2 Czech...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku…
Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku jsou ve ztrátě. Obavy z koronaviru ovládly trh

Akciové indexy v USA klesly o více než 1,5 % a prodělaly nejhorší den za tři měsíce. Čína, druhá největší ekonomika...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CPI získala podíl ve vlastníkovi polských a rumunských kanceláří
včera v 18:12

CPI získala podíl ve vlastníkovi polských a rumunských kanceláří

Společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka získala zhruba šestiprocentní podíl ve firmě Globalworth...
Realitní trh Fúze a akvizice
Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily
Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily

Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem kvůli obavám z ekonomických dopadů nového typu koronaviru, který se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu
Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu
včera v 17:52

Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu

Americká automobilka General Motors investuje 2,2 miliardy dolarů do málo využitého závodu v Detroitu, kde plánuje...
Americké akcie Investice Auta
O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč,…
O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč,…
včera v 17:48

O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč, spotřeba mobilních dat vyskočila o 30 %

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic loni vzrostly provozní výnosy meziročně o 2 % na 38,76 miliardy Kč....
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Opozici vadí odklad aukce k mobilním sítím 5G
včera v 17:04

Opozici vadí odklad aukce k mobilním sítím 5G

Opoziční strany kritizují oddálení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO...
5G sítě Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce…
Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce ztratily akcie likérky Stock Spirits

Pražská burza zahájila týden prudkým poklesem, index PX odepsal 1,09 % na 1 130,48 bodu. Nejvíce ztratily cenné...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India
Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India
včera v 16:18

Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India

Indická vláda plánuje prodat celý svůj podíl v letecké společnosti Air India. Vláda obnovila plány na prodej...
Indie Doprava
Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly

Prodeje nových domů v USA se v prosinci meziměsíčně snížily o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 694 tisíc jednotek...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Reuters: Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu HDP na 1,1…
Reuters: Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu HDP na 1,1…
včera v 14:39

Reuters: Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu HDP na 1,1 procenta

Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,1 procenta z dosud předpokládaného jednoho...
Německo HDP Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (27. ledna)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (27. ledna)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Digitální měny v úvodu týdne rostou, bitcoin vystoupal nad 8 700 USD
včera v 13:31

Digitální měny v úvodu týdne rostou, bitcoin vystoupal nad 8 700 USD

Drtivá většina digitálních měn se v pondělí pohybuje v zelených číslech. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com...
Bitcoin Kryptoměny
Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ
Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ
včera v 12:05

Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ

Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit...
5G sítě Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Polsko podepíše kontrakt na nákup 32 amerických stíhaček F-35
včera v 11:32

Polsko podepíše kontrakt na nákup 32 amerických stíhaček F-35

Polsko tento týden podepíše kontrakt v hodnotě 4,6 miliardy dolarů na nákup 32 stíhaček F-35 od americké zbrojovky...
Polsko Americké akcie
Čínský jüan vůči dolaru oslabil na nejslabší úroveň od 6. ledna
včera v 11:10

Čínský jüan vůči dolaru oslabil na nejslabší úroveň od 6. ledna

Čínský jüan v pondělí sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru....
Čínský jüan Americký dolar Měny