Jak hacknout počasí a (ne)zničit svět
|

Jak hacknout počasí a (ne)zničit svět

Skupinka mimořádně bohatých lidí by mohla za pár miliard dolarů ochladit stále teplejší zeměkouli, kdyby se jim zachtělo doopravdy filantropovat. A také by tím mohli vyvolat světovou válku.

Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Počasí Ekologie a životní prostředí Mark Zuckerberg

Pokud vás trápí počasí, za poslední dekády neustále divočejší a po zprůměrování teplejší, asi mnoho důvodů k optimismu nemáte. Řadu let poté, co se vědci dohodli, že globální oteplování je reálné a mohou za ně lidé (ačkoli k první části tvrzení došli metodami zhusta vědecky nečestnými a druhá část je stále na vodě), se to podařilo vysvětlit i politikům. Po dalších letech dohadování vzali politici zhruba za své, že je potřeba něco udělat, a rozjeli se proto do Paříže (pokud můžete, zkuste to taky; týden ve francouzské metropoli je málokdy špatný nápad). A tam se dohodli, že něco udělají. To bylo roku 2015.

Američan proti Paříži

Ono něco dostalo podobu Pařížské dohody. Pokud by předpoklady ideálně vyšly, pak by mohla pomoci trochu zpomalit oteplování a hodně zpomalit všechny možné ekonomiky. Předpoklady ovšem ideálně nevycházejí, protože nikdo kromě Kalifornie dohodu tak docela neplní. Donald Trump, veden odporem proti komplikovaným věcem, navíc slíbil, že Spojené státy od ní odstoupí, což z ní učiní kus papíru ještě bezcennější než dolarová bankovka (byť na jejím znehodnocení pracuje Trump taky).

Co tedy počít? Odpověď může mít podobu slova geoinženýring, v češtině dosud nijak pevně neetablovaného. Zjednodušeně v tomto kontextu je zastřešujícím pojmenováním pro aktivity zaměřené přímo na vyvolání změn počasí. Časopis Pacific Standard, který se zabývá výstředními tématy důležitými pro zachování planety, lidstva a nákladu Pacific Standardu, přinesl na to téma zábavný futuristický text.

Mars, Cloud a Mark

Jeho hlavními postavami jsou tři multimiliardáři s krycími jmény Miliardář Mars, Miliardář Cloud a Miliardář Sociálně-síťový. My jim můžeme říkat třeba Elon, Jeff a Mark, abychom to měli jednodušší (aniž by to nutně znamenalo, že by se muselo jednat o reálné miliardáře těchto křestních jmen). Tedy tito tři lidé a jejich celkem minimálně půl bilionu dolarů se v roce 2030 rozhodli, že učiní globálnímu oteplování přítrž sami, když už jednou mají tolik peněz a palčivý mesiášský komplex nádavkem.

Planeta plastů
Evropská unie se chystá zakázat velké množství plastových výrobků na jedno použití. Lze samozřejmě donekonečna diskutovat o tom, zda zákazy jsou nejlepším způsobem boje s problémy, je ale jisté, že něco se udělat musí. Grafika z dílny National Geographic upozorňuje na některé nejpalčivější momenty současné "doby plastové"

Rok je důležitý. Autor si jej vybral nejspíše proto, že parta vědců zvaná Intergovernmental Panel on Climate Change loni řekla, že právě tehdy nastane kvůli teplu konec světa. Ne že by konců světa již nebylo dost, ale každá generace proroků má zřejmě právo na svůj.

Elon, Jeff a Mark by konec světa neradi; k čemu jsou vám miliardy, když má svět po uzávěrce, no ne?! I usmysleli si, že budou raději geoinženýrovat. K tomu budou potřebovat letadla, která vyletí nesmyslně vysoko a budou shazovat tuny sulfátového aerosolu. Sulfáty (kdybyste nevěděli, jsou to "soli odvozené od kyseliny sírové, které vznikly náhradou obou jejích kyselých vodíků", říká Wikipedie) se postaví do cesty slunečním paprskům, vytvoří na Zemi stín a ochladí ji. Vědecky se to jmenuje solar radiation management (SRM), tedy správa slunečního záření.

To bude parádně výhodné. V zimě bude zase zamrzat Vltava, bude se výtečně lyžovat; v Andalusii bude pršet častěji než jednou za tři roky; postup Sahary na jih se zastaví, ledovce začnou přimrzat a tyčit se pěkně do výšky, jak mají, a vůbec bude dobře.

Základna na Fidži

Tedy až na ta místa, která za současného stavu alespoň zhruba fungují, což jako vždy pokládáme za samozřejmost. Třeba jedna vynechaná monzunová sezóna může v Asii pozabíjet více lidí než celé slavné teplo, což dotyční nejspíše nepřivítají (ale ti zase nemají k dispozici osvícenou redakční politiku Pacific Standardu, takže co s nimi).

Tak či onak je správa slunečního záření mezi západními vědci stále častějším tématem, říká text. Popisuje, jak Jeff, Elon a Mark za účelem postavení základny obsadí některý z ostrovů náležících Fidži (tamní vláda bude v té době již natolik uhřátá, že jí nezbude čas zabývat se takovými pitomostmi, jako je územní celistvost; a jaká také územní celistvost v zemi, která není než souostroví, že?) a navezou tam kusy letadel, jež tam nechají smontovat. Pak přivezou tuny sulfátů a nejspíše také aerosolovač. A pak to celé spustí. Je potřeba ještě dořešit několik vedlejších otázek, jako zda je opravdu výhodné házet na zem miliony tun síry, ale to nějak dopadne.

Klimatické změny jako hoax aneb Jak Trump nechtěně pomáhá planetě
V prosinci 2012 napsal Donald Trump jeden ze svých nejkontroverznějších twitterových příspěvků. Prohlásil v něm, že globální oteplování je čínským výmyslem, který má jen vyřadit ze hry velké americké průmyslové podniky. Někteří odborníci na životní prostředí dnes ale Trumpův výkřik paradoxně hodnotí pozitivně.

To je nepochybně lákavá představa, tím spíše, že odstraňuje jednu zásadní překážku a druhou obchází. Zaprvé, je to relativně levné, odhady hovoří o několika miliardách dolarů ročně. Zadruhé, SRM neřeší, zda za klimatická alotria mohou lidé, nebo nemohou. Síra v ovzduší chladí stejně, ať už je příliš teplo přirozeně (jako kdykoli v minulosti), nebo kvůli ExxonMobilu.

Vydírání a nervozita

Má to dva háčky. Ten první je zjevný – nikdo přesně neví, co vyinženýrované ochlazení dokáže natropit, a nelze to spolehlivě zjistit jinak než metodou pokus-omyl. Prostoru pro omyly přitom není zrovna mnoho.

Druhý háček je delikátnější. Představme si, že se Mark, Jeff a Elon skutečně shodnou na tom, že současná mocenská centra, tedy především vlády velmocí, nemají dost vůle ani peněz pustit se do tak riskantního podniku, a že to tedy je na nich, miliardářích. Co teď? Projekt takového rozsahu nelze před vyzvědačskými satelity utajit a kdejaké vojenské letectvo by bylo schopno mise bez námahy zrušit. Projekt by tedy musel probíhat za souhlasu politiků, minimálně těch amerických. A čínských. A ruských. A také těch a oněch. To je problém.

Proč a která země by chtěla zrušit plán na záchranu lidského pokolení, ptáte se? Takto formulováno možná žádná, ale dynamika věcí by něco takového mohla zařídit snadno.

Evropa a Spojené státy by na riskantní hru miliardářského tria nejspíše přistoupily až ve chvíli, kdy by alternativa v podobě nicnedělání byla zjevně horší. Jinými slovy, že by bylo za minutu dvanáct (vzhledem k plánovanému konci světa by to neměl být problém). Právě ona nutnost by však západ oslabila. Od Pchjongjangu a Pekingu přes Teherán a Caracas až po Moskvu a to místo, kde je zalezlý Abú Bakr al-Bagdádí, by každý věděl, že právě pouštění sulfátů do vzduchu je totální prioritou Washingtonu, Berlína i Bruselu.

To by byla pro západ obrovská strategická nevýhoda. Lze si snadno představit vydírání, jemuž by byly "pořadatelské" země vystaveny ze strany odpůrců a dost možná i nominálních spojenců. To by bylo ideální prostředí pro vznik nervozity srovnatelné třeba s karibskou krizí. A tak by se mohlo snadno stát, že by dobře míněný projekt přispěl ke konci civilizace daleko rychlejšímu, než jaký by dokázalo zařídit příliš velké teplo.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR