Jak je to možné?!
|

Jak je to možné?!

Jak může mít Netflix stejnou hodnotu jako Walt Disney? Jak může společnost za pět let vydělat 77,7 miliardy dolarů, ale investoři prodělat 3 %? Jak může být růst tržeb o 97 % pro investory špatnou zprávou? Nabízíme odpovědi na tyto otázky, jež reagují na tržní realitu.

Netflix Walt Disney IBM General Electric Dow Jones Biotechnologie Alphabet (Google) Americké akcie

Jak je možné, že má společnost jako Netflix stejnou hodnotu jako Walt Disney?

Před pěti lety měla společnost Walt Disney pětkrát větší tržní kapitalizaci než Netflix. Za uplynulých pět let byly příjmy firmy Disney 35krýt vyšší. I tak je tržní hodnota obou firem v podstatě totožná.

Jak to? Odpověď se skrývá v očekávání a rychlosti růstu. Příjmy Netflixu rostly v posledních pěti letech šestkrát rychleji než příjmy Walt Disney. Média, která představují 42 % výnosů Disney a 46 % jejích provozních příjmů, mezi lety 2016 a 2017 zaznamenaly pokles o 1 %. Lze říci, že Netflix má to nejlepší před sebou, zatímco Walt Disney za sebou.

"Znamená to, že by akcie Disney měly být obchodovány za 14násobek svých očekávaných příjmů, zatímco Netflix za 95násobek? Nevím, ale investoři vždy platili prémii za růst, i když se zatím neprojevil," míní Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Jak je možné, že IBM od roku 2012 vydělala 77,7 miliardy dolarů, ale investoři do jejích akcií za tu dobu prodělali 3 %?

Odpověď je v tomto případě jednoduchá. Tržby IBM klesaly ve 22 z 24 posledních kvartálů.

Jak je možné, že firma vydělá čtvrt bilionu dolarů, ale její hodnota za tu dobu klesne na čtvrtinu?

GE od roku 2000 vydělala 230 miliard dolarů, ale cena akcie za tu dobu klesla z 60 dolarů na současných 15. Společnost sice vydělala za tu dobu hromadu peněz, ale průměrné tempo růstu se pohybuje kolem 1 %. Volná hotovost je v 7 z posledních 10 kvartálů negativní. Takže to, že firma vydělává hodně peněz, neznamená, že tak velké peníze vydělávají také investoři.

Jak je možné, že výnosy klesnou o polovinu, když celý trh téměř o polovinu zpevní?

Dění na trzích je, bylo a vždy bude o diskontování a očekáváních. V roce 1908 klesly výnosy firem v indexu Dow na polovinu, ale to již bylo započítáno v poklesu indexu o 38 % z předešlého roku. Takže propad z předešlého roku prakticky umožnil akciím, že i ve špatném ekonomickém období se jim dobře dařilo. Na trzích to není až taková výjimka.

Jak může zázrak moderní medicíny způsobit krach akcie na burze?

Akcie firmy Celera Genomics, která působila v oblasti sekvencování lidské DNA, posílily od září 1999 do roku 2000 ze 17 na 244 dolarů. 26. června 2000 se konala velká tiskovka v Bílém domě, kde šéf firmy oznámil rozluštění lidského genomu. Jak zareagovala akcie? Ten den spadla o 10,2 %, následující den o dalších 12,7 %. Přestože firma dokázala téměř zázrak. "Ohně očekávání mohou být velice snadno uhašeny studenou vodou reality," píše Jason Zweig ve své knize Your Money & Your Brain.

Jak je možné, že růst příjmů o 97 % může být pro akcii špatnou zprávou?

Když v lednu 2006 společnost Google reportovala své výsledky, vypadalo to skvěle. Tržby vzrostly o 97 % a čistý zisk o 82 %. Problém byl v tom, že analytici očekávali ještě více, a tak akcie v reakci na oznámení ztratily 16 % a bylo pozastaveno obchodování s nimi. Když se titul opět začal obchodovat, pokles ceny dosáhl 66,66 dolaru (z 432,66 dolaru na 366 dolarů). Společnost zkrátka vydělala o 65 milionů dolarů méně, než očekávali analytici, a tak kapitalizace firmy spadla o více než 20 miliard.

"Investory zajímá budoucnost, takže nezáleží na tom, kolik IBM vydělala za posledních pět let. Podstatné je, že výhled firmy již není takový, jaký býval. Nerozumím tomu, jak může mít Netflix stejnou hodnotu jako Walt Disney, ale přestal jsem nad tím dumat poté, co jsem se několikrát pokoušel shortovat akcie Amazonu," uzavírá lakonicky Michael Batnick.

Zdroj: The Irrelevant Investor