Jak jsou oceněny světové akcie?
|

Jak jsou oceněny světové akcie?

O nadhodnocení amerických akcií se píše často, menší mediální pozornosti se ale těší valuace na globálním trhu. Ten přitom letos roste rychleji než ten americký, investoři tedy o akcie mimo USA mají zájem. A měli by mít nadále.

Americké akcie Světové akcie Emerging Markets Evropské akcie Ocenění P/E Ekonomické a tržní indikátory

Index MSCI All Country World letos přidal v lokálních měnách přes 15 %, v amerických dolarech dokonce bezmála 20 %. Od minima z února 2016 posílil asi o 40 %. Ocenění globálních akcií také roste (zisky se zvyšují pomaleji), relativně vůči USA se ale jeví stále zajímavě.

Indikátor PE10 (poměr ceny a průměru ročních zisků za posledních 10 let) je nejvyšší v USA, ostatní vyspělé trhy jsou oceněny níže. Nejlevněji se podle tohoto ukazatele obchodují akcie na rozvíjejících se trzích.

Ti, kdo již stihli vydělat na americkém trhu, by tedy měli minimálně zvážit vyšší alokaci kapitálu na japonském a evropském trhu a také na emerging markets.

Celkově ale roste podíl nadhodnocených trhů. Ukazuje to graf sledující podíl těch burz, jejichž ocenění je alespoň 1 směrodatnou odchylku nad dlouhodobým průměrem. Tento ukazatel se pohybuje poblíž maxim z let 2007 a 2015, od extrému z konce 90. let je ještě uctivě vzdálen.

Zdroj: TOPDOWN CHARTS