Jak nakládat s kurzotvornými zprávami
|

Jak nakládat s kurzotvornými zprávami

Ekonomové Justin Wolfers a Eric Zitzewitz před loňskými prezidentskými volbami v USA predikovali, že případné překvapivé vítězství Donalda Trumpa v souboji o Bílý dům srazí americké akcie o osm až deset procent. Nestalo se. Proč?

Zpravodajství Investování Ponaučení pro investory

Futures na americké akcie sice krátce po oznámení výsledků voleb klesly, v následné řádné obchodní seanci ale zpevnily o více než procento. Justin Wolfers se následně zamyslel nad tím, proč jeho předpověď nevyšla. "Nemyslím si, že bychom situaci vyhodnotili špatně. Jsem přesvědčený, že jsme náznaky reakce, které z trhu vycházely, analyzovali správně. Stalo se podle mě to, že trh jednoduše změnil názor," napsal Wolfers ve své úvaze.

Podobné to bylo v srpnu 2011, kdy ratingová agentura Standard & Poor's nečekaně zhoršila hodnocení Spojených států z nejvyšší známky AAA na AA+. Řada investorů zpanikařila, analytici totiž předpovídali, že akcie a ceny dluhopisů se prudce propadnou, zatímco výnosy dluhopisů prudce vzrostou. Tehdy se výnos 10letých vládních bondů USA pohyboval kolem 2,6 %, dnes osciluje okolo 2,3 %.

Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management v této souvislosti upozorňuje, že ne vše, co se na finančních trzích děje, je jednoznačně vysvětlitelné. "Problémem je, když i sebemenší pohyb trhů považujeme za náznak něčeho a z těchto zdánlivých náznaků se snažíme odvodit budoucí vývoj," říká. "Finanční trhy jsou komplexní systém, kde má každá událost nekonečné množství konsekvencí. Odhadovat budoucí vývoj na základě jediné události je proto nebezpečné."

Investoři by se podle Carlsona neměli na svět dívat černobíle. "To, že neplatí X, automaticky neznamená, že platí Y," říká. Také by se měli vyvarovat jednostranné argumentace zkreslené osobním úhlem pohledu. "Čím více hledisek a názorů máte k dispozici, tím přesnější bude váš konečný úsudek," pokračuje. A do třetice by podle něj investoři měli kalkulovat i s tím, že člověk jednoduše podléhá emocím, takže ne vždy lze vše vysvětlit logicky.

Zdroj: A Wealth of Common Sense