Jak nejlépe prodat družstevní byt: 3 věci, které je (také) dobré vědět
|

Jak nejlépe prodat družstevní byt: 3 věci, které je (také) dobré vědět

Prodej družstevního bytu se od prodeje bytu v osobním vlastnictví výrazně liší. Ve světě družstevního bydlení se hraje podle jiných pravidel a prodej není jen na samotném majiteli, do procesu je potřeba zahrnout i družstvo. Družstevní byt je vlastně družstevní podíl s právem nájmu. Byt, který takto vlastníte, podléhá stanovám družstva, což platí i pro případný prodej. Družstvo vám sice nemůže v prodeji bránit, ale může vám jej zkomplikovat, vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel MAXIMA REALITY.

Nemovitosti Investiční alternativy Bydlení

Družstevní formuláře? Raději mějte vlastní

Některá družstva jsou obrovská, do jiných spadá jen jeden bytový dům. Zvláště pokud jste členy menšího družstva, v jeho představenstvu jsou často obyčejní lidé, kteří nemají právní vzdělání.

Družstvo není úřad. Dejte si proto pozor, když vám předloží vlastní formuláře pro převod. Často jde o roky staré šablony, které si sami sepsali. I když družstvo na jejich vyplnění trvá, jako kupní smlouva mohou být neplatné. Klidně je vyplňte, ale smlouvu o převodu připravte raději s právníkem.

Rychlost je na vaší straně

Velkou výhodou při prodeji družstevního bytu je rychlost. Smlouvu stačí doručit na družstvo, kupující se stává členem okamžitě. Žádné čekání na vyřízení na katastru nemovitostí. A vy můžete od kupujícího rovnou dostat finanční odměnu za prodej bytu.

Družstvo nemá právo převod zamítnout, ale je obvyklé, že musíte uhradit poplatek od 3 000 do 25 000 korun. Než začnete s prodejem, vždy proto nahlédněte do stanov družstva. Ty totiž někdy zakazují členství cizincům nebo právnickým osobám, případně v nich můžete nalézt výjimku, která zakazuje krátkodobé pronájmy. Před prodejem se proto raději přesvědčte, zda je možné prodej realizovat.

Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou
Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste, je počet bytů na prodej, na trh se totiž dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové, radí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Jak zvýšit (nízkou) cenu?

Při samotném prodeji možná zažijete zklamání při odhadu tržní ceny. Družstevní byty se prodávají zhruba o 20 % levněji oproti bytům v osobním vlastnictví.

Naštěstí je tu možnost, jak jejich tržní cenu navýšit. Vyžádejte si od družstva písemné potvrzení, že do jednoho roku byt převede do osobního vlastnictví. S tímto dokumentem v ruce můžete byt prodávat za vyšší cenu. Bohužel ne každé družstvo bude s tímto závazkem souhlasit.

Prodejní cenu družstevního bytu musíte naopak snížit, když máte nesplacenou anuitu. Kupující si ji totiž budou k ceně připočítávat. Byt může být v prodeji za 3 miliony Kč, ale s anuitou 600 000 Kč. Znamená to závazek splácet 5 000 Kč měsíčně po dalších deset let. A to se musí do ceny promítnout.

Poštovní známky jako alternativa: 12 argumentů pro investici, která se vejde do peněženky
Světové finanční trhy zasáhla letos krize. Nic nového pod sluncem, tento stav se opakuje celkem často. Mnoho investorů naříká, jak výrazně spadly ceny akcií, podílových listů, ale i různých derivátů. Je vůbec něco imunní vůči krizím? Co třeba sběratelské předměty?