Jak o koronaviru (ne)mluvit s dětmi
|

Jak o koronaviru (ne)mluvit s dětmi

New York Times otiskly obsáhlý manuál pro rodiče, kteří se ocitnou s ratolestmi doma, ať už přímo v karanténě, nebo jen kvůli zavřené škole. Nabízejí pěkný nástin rozdílů mezi životem v Americe a v Česku, ale i toho, co máme s Američany společného.

Koronavirus Zajímavost dne Média Děti

Především se máme připravit na "výrazný zásah do běžného chodu našich životů", čteme. Je dobře, že nám taková informace není upřena, protože jinak bychom si mohli myslet, že kdo je zvyklý každé ráno jet do práce a najednou nejen nemusí, ale ani nesmí, si nevšimne, že je něco jinak.

Zákeřný virus zběsile řádí po celých Spojených státech. Dokladem budiž statistika – nakaženo bylo k americké úterní půlnoci na tisíc lidí, z čehož 31 za nákazu zaplatilo životem. V USA zemře každý den průměrně 7 450 lidí. Protože první americký pacient s COVID-19 zemřel na konci února, je zjevné, že virus zvedl tamní úmrtnost o zhruba tři desetiny promile. To nezní jako mnoho, dokud mezi oběťmi není vaše babička.

Pro srovnání, podle odhadů amerického Střediska pro prevenci chorob (CDC) v témže období onemocněly v USA chřipkou zhruba čtyři miliony lidí, z nichž zhruba 3 600 zemřelo, tak jako každý rok. Jinými slovy, koronavirus je zhruba třicetkrát účinnější zabiják než běžná chřipka, takže možnost, že z tohoto světa sejdete právě jeho vinou, je statisticky stále řádově nižší, než že na vás po cestě do práce spadne velbloud.

Za účelem ještě lepší informovanosti mluvili reportéři NYT s jedním pediatrem, dvěma psychology, se specialistou na dětské infekční nemoci a odborníkem na bezpečnost vůbec (tedy lidmi, kteří, přijde-li na domnělé či skutečné nebezpečí, raději chybují na straně přílišné než nedostačující úzkostlivosti).

Co tedy s dětmi? Nejprve máte zjistit, co už vědí. Na jednu stranu by bylo logické, že coby rodič máte tak trochu přehled o tom, co vaše dítko (ne)ví o věci, která mu způsobila uprostřed školního roku nečekané prázdniny. Na druhé straně, pokud se se svými dětmi nebavíte, protože vy i ony máte iPhone a Facebook, nejspíše není na škodu se zeptat (ačkoli v takovém případě je koronavirus ten poslední z vašich problémů, ptáte-li se).

Když volatilita naroste, investorům se děje (i) těchto 8 věcí
Když ceny akcií padají a volatilita roste, investory to zpravidla nenechává chladnými (platí to i v případě, že ceny akcií rostou, jen dopady bývají jiné, přesně do dalšího propadu). Jak také vyšší volatilita působí na psychiku tržních hráčů?

Psycholožka Abigail Gewirtzová z University of Minnesota v NYT radí zjistit, zda vaše ratolest bere koronavirus jako "něco jako chřipku", nebo jestli se probouzí zpocená strachy a svítí baterkou pod postel v obavě, že tam spatří zubatou. Pokud je děcku méně než šest a nikdy o viru neslyšelo, nemá cenu mu o něm zvlášť říkat, aby se zbytečně nebálo (jestli si teď říkáte, že čtenářstvo New York Times je zřejmě tvořeno kromaňonci, počkejte si na další). Paní Gewirtzová také již na to téma připravuje knihu s názvem Když je svět strašidelný: Základní konverzace pro úzkostné rodiče a ustarané děti. Nedivte se, bavíme se o zemi, kde je na plechovku s oříšky potřeba napsat "pozor, obsahuje ořechy", jinak hrozí stamilionový soudní malér.

Dětská psycholožka Dunya Poltoraková má jiný cenný postřeh. "Dejte si pozor, ať před dětmi nepanikaříte," citují ji NYT. "Vaše chování má potenciál pořádně zamíchat v kotli naplněném úzkostí." Snažte se proto svůj strach ovládnout dříve, než mluvíte s dětmi. "Promluvte si s kamarády, partnerem nebo terapeutem," doporučuje Poltoraková.

"Nechceme, aby si děti myslely, že svět je hrůzyplný," doplňuje radu na dálku Gewirtzová. "Mohlo by se stát, že by se uzavřely a přestaly být zvědavé." Člověk by si až pomyslel, že nutnou součástí kvalifikace stran práce s dětmi je zapomenout, jaké to bylo být dítětem.

A tak to jde dále. Když se vaše dítě bojí, uklidněte ho, radí experti. Nepodceňujte však strach svého dítěte a nevysmívejte se mu, zní jejich tip. Když dítě neví, co je takový virus zač, řekněte mu to tak, aby to pochopilo. Pětiletý špunt rozumí věcem na jiné úrovni než patnáctiletý výrostek, upozorňují na věc, která by jinak stěží koho napadla.

"Tato nemoc je jiná než chřipka, protože je nová, ale chytří lidé na celém světě se snaží zařídit to tak, aby se nerozšířila, a léčí ty lidi, kteří již onemocněli," sdělila Timesům dětská lékařka z Chicaga Nia Heard-Garrisová. To je samozřejmě dvojsečná zbraň – když se za týden či dva zjistí, že snaha oněch chytrých lidí zabránit rozšíření viru totálně selhala, může to u dětí vyvolat nedůvěru v chytré lidi, pokud na ně někdy narazí (což není, jak začínáte tušit, nijak jisté).

Umění nepanikařit: Vakcína proti volatilitě není žádné tajemství
Zvýšená volatilita na trzích mívá za následek nárůst volatility emoční (nebo je to naopak?). Jak pak mají investoři zvládnout takovou smršť, jakou jsme prožili na konci února?

Také máte dětem říkat, aby si myly ruce a nešťouraly se v nose (co jste jim říkali dosud, nabízí se otázka). Mají si mýt ruce nejméně dvacet vteřin. Jakýsi masový zločinec vymyslel, že mají při tom úkonu zpívat dvakrát za sebou Happy Birthday, což má tak akorát vyjít na řečenou dobu. Představte si školku, kde všechny děti zpívají, simultánně a prakticky nepřetržitě, Happy Birthday ve všech tóninách a tempech lidstvu známých. Snadno vás napadne, že rozšíření koronaviru do každé domácnosti na světě je menší zlo, případně to vysvětluje bystré zavírání výchovných zařízení napříč světem.

Vlhčené ubrousky jsou horší než mytí rukou, odhalila čtenářům největších amerických novin newyorská pediatrička Rebecca Pellett Madanová. Rozumějte, pokud to jde, je dobře, když si dítě umyje ruce po jídle, před jídlem, když jde na toaletu, když ji opouští, když pomyslí na něco nečistého, když jde ven a když přijde zvenku, když je příliš dlouho v místnosti a když se naopak rychle pohybuje mezi různými místnostmi.

Kdo někdy měl dítě, ví, že těch příležitostí je asi sedm set denně. Vynásobte to dvaceti vteřinami a zjistíte, že Happy Birthday už vás nikdy neopustí. Zato historie nabízí dobrý příklad k zamyšlení – Adolf Hitler by se koronaviru bát nemusel. Doufejte však, že touha po strašlivě čistých rukou se u vašeho dítka nespojí s touhou po čistotě rasové.

No a když to nejde, alespoň je tu ten nešťastný vlhčený ubrousek. Zda i v případě ubrousku platí přikázání o Happy Birthday, experti neuvedli. Zato vědí, že pro malé děti nemají vlhčené ubrousky žádný smysl, poněvadž přípravek musí zaschnout, aby viry pozabíjel. Zaschnutí přitom trvá déle, než jak dlouho dítě vydrží nesáhnout na hračku, psa, sousedovic mladší sestru, ovladač od televize a podobně.

Když to shrnete, dostanete pozoruhodně známý obrázek. Co jste děti nenaučili sami příkladem již dávno, v době krize nedoženete. Jestli vaše dítě kupříkladu nemá základní hygienické návyky, nejspíše je teď nepochytí jen kvůli tomu, že mu to najednou začnete zvýšeným hlasem opakovat (zejména na veřejnosti, aby kolemjdoucí viděli, jak jste uvědomělí). Koronavirus nepřináší mnoho nového, jen šrouby moci se utahují. A vlastně ani to není novinka.

včera v 12:18

Michal Stupavský (Conseq IM): Recese bude hluboká a americké akcie jsou velice drahé, ocenění hovoří pro rozvíjející se trhy

Propad ekonomické aktivity vyvolal zkraje jara prudký medvědí trend na akciových trzích. Nejrychleji se oklepaly...
Světové akcie Americké akcie Emerging Markets
25. 5. 2020 12:00

Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora

Investice do kvalitních kancelářských a obchodních nemovitostí jsou i v době koronavirové stále velice oblíbené....
Investorský magazín Rozhovor Komerční reality
25. 5. 2020 09:17

Cash is trash aneb Proč hotovost ve světě tištění peněz dlouhodobě nedává smysl

Investuji již bezmála čtvrt století a burzovní poučku, že hotovost je král, jsem považoval za neotřesitelnou. V mém...
Světové akcie Americké akcie Hotovost
23. 5. 2020 06:33

Uhlí je mrtvé, budoucnost energetiky ale jasná není. COVID-19 může být katalyzátorem změn, říká Michal Šnobr

Zemní plyn je využitelný v malých lokálních zdrojích energie i těch velkých. V době útlumu výroby elektřiny z uhlí...
Energetika Jaderná energetika Elektřina
22. 5. 2020 10:45

Martin Luňáček (Portu): Investice do ETF mají smysl, nabízíme více než jen nízké poplatky

Portu je česká on-line investiční platforma zaměřená na nízkonákladové pasivní investování. Za správu investičního...
ETF Rozhovor Poplatky
21. 5. 2020 14:32

Schubert (WOOD & Company): Delta Air Lines a ExxonMobil mohou být v dalších letech ozdobou portfolia

Americká vláda si nemůže dovolit nechat padnout velké aerolinie, jakou jsou Delta Air Lines. S obnovením poptávky po...
Investiční tipy Akciové tipy ExxonMobil
20. 5. 2020 12:08

Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky

Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických...
Akcie ČR Banky Evropské banky
19. 5. 2020 12:15

Brožka (KB): Rozsáhlé monetární a fiskální stimuly ekonomiky budou fungovat

Podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád má smysl, o rizicích nadměrného dodávání likvidity nemá smysl...
Evropská ekonomika Americká ekonomika Česká ekonomika
19. 5. 2020 09:11

Nižší ceny elektřiny kvůli koronaviru? (Zatím) žádný problém, říká Martin Novák z ČEZ

Pandemie koronaviru prudce zabrzdila ekonomiku, a tedy i poptávku po elektřině. Ceny ale z letošních minim již stihly...
ČEZ Elektřina Koronavirus
18. 5. 2020 14:48

Buffett po aerolinkách zařízl i Goldman Sachs. Co tím vzkazuje investorům?

Zprávu, že se Warren Buffett zbavil akcií amerických aerolinek, vyhodnotil trh jako varování, že leteckou dopravu...
Warren Buffett Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční guru
18. 5. 2020 12:00

Investorský magazín: Tipy na investice v době (po)koronavirové

Z dramatického březnového pádu se akciové trhy překvapivě rychle oklepaly. Je to znamení brzkého ekonomického oživení...
Investorský magazín Koronavirus Rozhovor
16. 5. 2020 12:07

START pražské burzy a koronavirus? Za půl roku budeme chytřejší, s dostatkem kapitálu mohou malé firmy předvést velké věci, věří Michálek

V době nejistoty si mohou firmy, které mají dostatek kapitálu, dovolit vyčkat. Pokud mají vizi, odvahu a peníze,...
Akcie ČR Pražská burza Koronavirus
15. 5. 2020 12:05

Jirman (BH Securities): Volatilita na americkém akciovém trhu výrazně klesla, má smysl sledovat rozdíl mezi S&P 500 a Nasdaqem

Po extrémních výkyvech v únoru a březnu se americký akciový trh částečně uklidnil a začal opět růst. Svou poznámku k...
Americké akcie S&P 500 Nasdaq
14. 5. 2020 14:53

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Stříbro je investice na několik let, v Česku jsou nejpopulárnější mince a kilogramové slitky

Jedním z možných scénářů vývoje ekonomiky je takzvaná stagflace. Stříbru by přitom ve své závěrečné fázi hrála do...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Stříbro
14. 5. 2020 09:15

Sektor biotechnologií (nejen) v době pandemie koronaviru pohledem Jána Hájka (Top Stocks)

V rámci jednoho z expertních výhledů, které každé pondělí streamujeme na YouTube, jsme nechali nezodpovězenou otázku...
Biotechnologie Sektory Zdravotnictví a zdravotní péče
13. 5. 2020 18:08

Koronavirová krize zpomalí trh s nemovitostmi. Míra případného poklesu je ale ve hvězdách, říká ekonom

Některé segmenty realitního trhu nepochybně kvůli pandemii koronaviru prodělají pokles, například trh s nájmy,...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
12. 5. 2020 17:47

Novák: ČEZ zůstává dividendovým titulem, plány na dostavbu jaderných zdrojů v nejbližších letech výplaty neovlivní

Řada společností v době koronavirové krize přistoupila k pozastavení výplaty dividend. Ne tak český energetický obr...
ČEZ Akcie ČR Energetika
12. 5. 2020 11:54

Lukáš Vácha (Conseq IM): Nemá smysl nyní měnit dlouhodobé strategie, nové peníze časem vyženou ceny aktiv vzhůru

Světové akciové trhy napravily zhruba polovinu ztrát z února a března, investoři zvyklí za posledních deset let...
Světové akcie Korekce na trzích Medvědí trh
11. 5. 2020 12:00

Investorský magazín: Warren Buffett a (nejen) jeho aktuální názor na akciový trh

Warren Buffett je žijící tržní legenda a jeho slova nelze brát na lehkou váhu. Jeho poslední výroky si zaslouží...
Warren Buffett Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční guru
11. 5. 2020 09:18

Řeči o stavbě jaderných bloků v Česku jsou populismus. Plánům politiků nevěřím, říká minoritní akcionář ČEZ

Stát argumentuje studií starou deset let, cena výstavby jaderných bloků za tu dobu výrazně vzrostla. Politici hrají...
Česká republika Energetika Jaderná energetika