Jak podstatné jsou dividendy (nejen) pro americký akciový trh?
|

Jak podstatné jsou dividendy (nejen) pro americký akciový trh?

Investoři nakupující a držící vybrané dividendové tituly dobře vědí, co dělají. Není ale od věci si ukázat, jak "pracují" dividendy i pro ty investory, kteří se rozhodnou investovat do celých indexů.

Americké akcie S&P 500 Dividendy Ponaučení pro investory

Americký akciový trh není vlastně žádná dividendová hitparáda, již řadu let index S&P 500 nabízí celkově dividendový výnos jen okolo 2 % za rok. I když ale ponecháme stranou, že to v prostředí nízkých sazeb a vzhledem k dlouhodobému růstu cen akcií není k vůbec zahození, je pro dlouhodobé investory tento výnos podstatný.

Jeho význam si nejlépe uvědomíme právě v delším časovém horizontu. Podívejme se nejprve na stabilní a neustále rostoucí linii v grafu, taková již z psychologického hlediska potěší.

Jde o graf poměru indexu S&P 500 Total Return (tedy indexu započítávajícího i vyplácené dividendy) a samotného S&P 500. Za uplynulých třicet let se poměr zdvojnásobil.

Co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno to, že si investoři, kteří (teoreticky) po 30 let drželi index S&P 500 a čerpali a reinvestovali i vyplácené dividendy, připsali prakticky dvojnásobný celkový výnos.

Umožnil jim to právě zmíněný drobný nadvýnos každý rok. Celkově to přitom v uvedeném období znamenalo zvýšení celkových výnosů z držení akcií o stovky procentních bodů. Dividendy jsou zkrátka někdy celkem malé částky, které ale časem vytvářejí podstatný rozdíl ve zhodnocení investovaných peněz.

Složené úročení dokáže zázraky, málokdo ale pozná jeho skutečnou sílu
Složené úročení je nezřídka označováno za osmý div světa. Přirovnání je to celkem trefné. A nejen proto, že díky němu lze dosáhnout mimořádně zajímavého zhodnocení investovaných peněz.
Zdroj: Crossing Wall Street