Jak na úspěch ve fondovém byznysu
|

Jak na úspěch ve fondovém byznysu

Společnost Vanguard Group výrazně ovlivnila trh s podílovými fondy a ukázala investorům i konkurenci, že levné fondy nejsou sci-fi. Minimální poplatky jsou určitě jednou z velkých konkurenčních výhod, ale nejde o jediný faktor úspěchu, tedy oblíbenosti mezi investory.

Podílové fondy ETF Ponaučení pro investory

Vanguard je ve světě fondů něco jako Amazon ve světě maloobchodu. Kdykoli vstoupí na nějaký trh, poplatky konkurence jdou dolů, protože tato firma dokáže investorům nabídnout pasivně spravované fondy s téměř nulovými náklady. I díky tomu vzrostl majetek pod správou společnosti od roku 2009 z 1 bilionu dolarů na téměř 5 bilionů dolarů. Při tomto tempu bude mít Vanguard zanedlouho pod správou více peněz než lídr trhu BlackRock, který od roku 2009 majetek pod správou "pouze" zdvojnásobil.

Co stojí za úspěchem?

Mnoho lidí by si řeklo, že za úspěchem společnosti stojí zejména zmiňované nízké poplatky, kterými firma drtí konkurenci. Kdyby to tak bylo, konkurenci by jednoduše stačilo snížit poplatky, aby se investoři opět hrnuli. Jenže to se neděje, Vanguard stále zvyšuje podíl na trhu, dokonce rychleji než všichni konkurenti dohromady. Důvodů jeho úspěchu je totiž více. Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management se je pokusil definovat.

Filozofie

Firma Vanguard se řídí třemi základními myšlenkami, které její zakladatel John Bogle formuloval již před čtyřmi desítkami let.

  • Zájem klientů je priorita. Investoři jsou bráni jako spoluvlastníci společnosti, čímž se eliminuje běžný konflikt zájmů známý z jiných firem na Wall Street.
  • Zaměření na nízké náklady umožňuje klientům maximalizovat zisk. Náklady se v dlouhodobém horizontu na výkonnosti výrazně projeví.
  • Důraz na indexové nástroje omezuje sebedestruktivní chování investorů.

Kontrariánství

Indexový přístup dnes sice nepůsobí příliš kontrariánsky, ale když společnost v roce 1975 vznikla, nazývali ji "neamerickou" a její indexové produkty byly častovány přezdívkou Bogle's folly, něco jako Bogleovy hlouposti. Zařízení sídla na předměstí Filadelfie také nekorespondovalo se snahou ostatních ukazovat se v moderních kancelářích na skvělých adresách. Vše s cílem snížit náklady.

Psychologie

Pasivní indexování je založeno na přístupu, který má skvělý behaviorální základ. Všichni, kdo se snažili překonávat indexy, nakonec skončili u boje s volatilitou. Tím, že se investoři vzdali drahých a většinou neúspěšných pokusů o nadvýnos, zlepšila se jejich výkonnost.

Vyrovnanost

Jednou z obrovských výhod Vanguardu je vyvážený přístup nejen k investování, ale i k podnikání a životu. Žádná potřeba výstřednosti typické pro Wall Street, žádné obrovské bonusy, nadprůměrné platy a podobně. Firma se zřídkakdy objevuje ve zprávách, s výjimkou těch o růstu majetku pod její správou. Jde o vlastně nenápadnou společnost, která se snaží tiše spravovat peníze klientů.

Nic není dokonalé

Ani Vanguard není bezchybná firma. Stále zaostává ve třídě ETF za zmiňovanou BlackRock, faktorové investování, respektive smart beta přístup také poněkud opomíná a v oblasti sociálně odpovědného investování má pouze jeden produkt. Z pohledu českého investora je škoda, že mimo USA je firma mnohem méně aktivní než konkurence.

Zdroj: Bloomberg