Jak si (nejen) loni vedly aktivně řízené fondy ve srovnání s pasivní konkurencí
|

Jak si (nejen) loni vedly aktivně řízené fondy ve srovnání s pasivní konkurencí

Loňský rok byl pro investory do akcií mimořádně složitý. V červených číslech skončila většina indexových i aktivně řízených fondů. Právě aktivně spravované fondy však měly šanci ukázat, zda stále mají co nabídnout.

Investiční strategie Akciové fondy Investiční fondy

Indexové investování v posledních letech získává na popularitě, stále však představuje jen relativně malou část trhu. Mezi roky 2002 a 2018 se v USA podíl prostředků investovaných do indexových akciových fondů na celkovém objemu prostředků investovaných do akcií zvýšil z 4,5 % asi na 17 %.

Správci aktivně řízených fondů často argumentují tím, že mohou pružně reagovat na aktuální situaci na trzích, a díky tomu nabídnout investorům solidní zhodnocení prostředků i v nepříznivých časech.

V loňském roce ale jen 38 % aktivně spravovaných amerických akciových fondů dokázalo překonat srovnatelné indexové fondy. Nejde však jen o loňský rok. Portfoliomanažeři aktivně řízených fondů mají s porážením srovnatelných pasivních fondů problémy dlouhodobě, za posledních deset let nabídlo vyšší kumulativní výnos než pasivní fondy jen 24 % aktivně řízených fondů.

"Aktivně řízené fondy selhávají v porážení svých pasivních konkurentů, a to hlavně v dlouhém horizontu. Lepší výkonnost zpravidla nabízejí fondy investující mimo USA, naopak nejméně úspěšné jsou ve srovnání s pasivní konkurencí aktivně řízené fondy investující do cenných papírů velkých amerických společností," upozorňuje v komentáři k výkonnosti investičních fondů v loňském roce společnost Morningstar.

Zdroj: Ritholtz.com, fa-mag.com