Jak vydělat na stagnujících cenách ropy? Analytik poradí
|

Jak vydělat na stagnujících cenách ropy? Analytik poradí

Ceny ropy se dostaly na nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2015, tím ale byla podle analytiků vyčerpána většina růstového potenciálu. Dalšímu posílení černého zlata brání zejména zvyšování těžby břidličné ropy ve Spojených státech. Šéf komoditních analytiků v Goldman Sachs Jeff Currie ale investory uklidňuje, že i na pohybu cen do strany lze vydělat.

Ropa Komodity Futures Ropa Brent Ropa WTI

Barel severomořské ropy Brent se aktuálně prodává za bezmála 70 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI se pohybuje kolem 64 USD za barel. Goldman Sachs očekává, že průměrná cena letos bude 62 USD za barel v případě Brentu a 57,50 USD za barel v případě WTI.

Currie tvrdí, že obchodníci jsou v dobré pozici a mohou být v zisku i přes riziko poklesu cen ze zhruba 2,5letých maxim. Investoři podle něj mohou vydělávat díky inverznímu trhu (backwardation), kdy aktuální ceny ropy jsou vyšší než ceny futures kontraktů.

"Investoři mohou nakupovat levnější surovinu s pozdějším dodáním, se ziskem ji posléze prodat a tento postup opakovat," řekl v rozhovoru pro finanční televizi CNBC Currie. "Nečekáme tedy býčí trend na trhu s ropou, ale věříme v možnost růstu výnosů z obchodování," dodal.

Analytik Eugen Weinberg z Commerzbank na začátku ledna uvedl, že by ceny ropy mohly během několika příštích týdnů klesnout o zhruba 15 %. Trh se podle něj přehřívá a korekce je na spadnutí.

Řada politických rizik se podle Weinberga přeceňuje. Stále častěji se v posledních dnech hovoří o možnosti narušení dodávek suroviny z Íránu, který je třetím největším producentem ropy v kartelu OPEC, Weinberg ale tvrdí, že Írán má situaci pod kontrolou a žádné dramatické události nelze čekat.

Zdroj: CNBC