Jak vypadá nejsilnější zbraň pasivního investování?
|

Jak vypadá nejsilnější zbraň pasivního investování?

Pasivní investování se zejména ve Spojených státech těší stále větší oblibě. Ne všichni investoři ale vědí, co je jeho nejsilnější zbraní. Takže?

Investování Investice Investiční strategie Ponaučení pro investory Poplatky Investiční fondy ETF

Mezi roky 1980 a 1999 dosahoval průměrný roční růst akciového indexu S&P 500 téměř 18 %. Kdo v roce 1980 investoval do akcií zastoupených v S&P 500 sto dolarů, měl o dvacet let později 2 600 dolarů. Kdyby při této výkonnosti portfolia investor platil roční poplatek za jeho správu ve výši 1-2 %, bylo by konečné zhodnocení prostředků o 5-11 % nižší. To je stále velmi dobrý výsledek.

Mezi roky 1999 a 2018 ale dosahovalo roční tempo růstu indexu S&P 500 v průměru jen 5,6 % Hodnota investice 100 dolarů se tak za tuto dobu zvýšila jen na 296 dolarů. Při platbě poplatku za správu portfolia ve výši 1-2 % ročně by však v takovém prostředí investor vydělal o 18-36 % méně.

Investorům toto srovnání vysílá jednoznačný vzkaz. Pokud aktivní správa fondu nedokáže nabídnout přidanou hodnotu v podobě vyšších výnosů či třeba nižší volatility při investování s kratším horizontem, jsou poplatky faktorem, který významně ovlivňuje celkový výsledek. Dvojnásob to platí ve chvíli, kdy se očekává, že výnosy na akciových trzích budou delší dobu pod tlakem.

Zdroj: Ritholtz.com