Jak vyzrát na sazby ČNB? Zkuste schody!
|

Jak vyzrát na sazby ČNB? Zkuste schody!

Česká národní banka avizuje další zvyšování sazeb. Tržní úroky to částečně započítávají, ale jsou stále hluboko pod odhadem neutrální úrovně z dílny centrální banky (2,5-3 %). Pokud se ekonomika přehřeje, sazby mohou jít nejen na neutrální úroveň, ale i nad ni. Sazby u zajištění sice z minim již vzrostly, ale stále není pozdě. Znamená-li IRS (interest rate swap) skok v měsíčních ve vašich nákladech, vezměte to po schodech (step-up IRS), tak totiž vyhladíte úrokové náklady.

Úrokové sazby Swapy ČNB Centrální banky Miroslav Plojhar ČSKB analýzy a komentáře

ČNB zvyšuje sazby a trh další růst sazeb zahrnuje do cen. Kdeže loňské sněhy a sazby pod jedním procentem jsou. I někdejší swapové sazby po prvním zvýšení úroků ze strany ČNB letos v srpnu zmizely jako vzpomínka na horké léto uprostřed deštivého listopadu. Ačkoli se v bankovní radě na posledním zasedání o 50bodovém zvýšení hlavní sazby nakonec ani nehlasovalo, tržní sazby zohledňují zvýšení o 50 bazických bodů do jara 2018 a celkem o 75-100 bazických bodů do konce příštího roku. Pro další dva roky ale trh již počítá jen s maximálně jedním 25bodovým zvýšením ročně, v následujících letech již se změnami prakticky nepočítá.

Zohledňuje úrokový trh příliš mnoho, nebo příliš málo? Má smysl si ještě úroky zajišťovat? Podíváme-li se na domácí, ale i evropská makroekonomická data, lze asi jen těžko hledat jinou dobu na zvyšování sazeb z historických minim. ČNB podle svých slov i činů působí jako hnízdo plné kovaných jestřábů, ale oproti stavu ekonomiky jsou radní vlastně celkem umírnění. Makrodata hovoří pro výrazně vyšší sazby.

Příručka centrálního bankéře

ČNB považuje za neutrální úroveň sazby PRIBOR 2,5-3,0 %, tedy zhruba úroveň aktuální inflace a mírně nad vlastním inflačním cílem (2 %). Takové sazby by byly neutrální, je-li ovšem ekonomika přehřátá, příručka centrálního bankéře radí nastavit měnové podmínky na přísnější úroveň. Úrokový trh zatím ani zdaleka nezapočítal ani sazby na neutrální úrovni a je stále hluboko pod sazbami, kdyby ČNB skutečně šlápla na brzdu.

Po schodech

Nejlepší doba pro zajišťování úrokových sazeb je pryč, ale může to být mnohem horší. Až se centrální banka přiblíží své neutrální sazbě, zajišťovací (swapové) sazby narostou.

Znamená-li pro vás zajištění úrokovým swapem (IRS) příliš rychlý skok v úrokových nákladech, můžete to také vzít s Richardem Müllerem "po schodoch". Místo zajištění jednou pevnou úrokovou sazbou máte možnost zajištění několika sazbami, které postupně rostou (takzvaný step-up swap). Například místo jedné sazby 1,50 % na 5 let můžete mít jednu sazbu 0,80 % první rok, 1,30 % druhý, 1,80 % třetí a 3,00 % poslední dva roky.

Linearizace

Schodovým úrokovým swapem u úvěrů s postupným splácením vyrovnáváte výši úrokových plateb za měsíc (případně čtvrtletí a podobně). Úplně vyhlazených měsíčních úrokových plateb lze dosáhnout linearizací, kdy například místo platby 1,50 % z klesajícího nominálu úvěru 100 milionů Kč na 5 let lze platit pravidelně 64 tisíc Kč.