Jaké dotační možnosti v energiích se nabízejí podnikatelskému sektoru?
|

Jaké dotační možnosti v energiích se nabízejí podnikatelskému sektoru?

Snížit provozní náklady spolu se zvýšením energetické soběstačnosti je cílem mnoha majitelů či ředitelů firem. Většina představitelů podnikatelských subjektů na otázku, s jakými problémy se jejich společnost v současné době potýká, shodně mezi nejčastější témata zahrnuje vysoké náklady na elektrickou či tepelnou energii. Více v textu expertů z Erste Grantika Advisory.

Energetické úspory

Firmy většinou potřebují obměnit staré technologie na výrobu energie za nové, plánují využívat odpadní energii ve výrobních procesech nebo zavést či modernizovat systém měření a regulace. Uvažují o modernizaci či rekonstrukci energetických rozvodů, zateplení objektů a revitalizaci systému osvětlení či chtějí instalovat obnovitelné zdroje, a to včetně fotovoltaických. Zároveň je často čeká výměna výrobních strojů za nové, energeticky méně náročné.

Podpora realizace energeticky úsporných záměrů existuje v různé podobě již mnoho let, nicméně celkově Česká republika stále zaostává za svými závazky v oblasti optimalizace energetického hospodářství. K dispozici má náš stát v evropských fondech desítky miliard korun, které se v současnosti čerpají jen okrajově.

Dotace a zase dotace

V rámci programového období 2007-2013 mohli podnikatelé získat podporu na realizaci energetických úspor primárně z programu Eko-energie (Operační program Podnikání a inovace). Celkem byly uspořádány čtyři výzvy, ve kterých se rozdělilo více než 12 miliard korun.

Stěžejním dotačním zdrojem v rámci aktuálního programového období 2014-2020 je v této oblasti Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) s programem Úspory energie. Oprávněným žadatelem je malý, střední i velký podnik a podpora může dosáhnout až 50 % hodnoty způsobilých výdajů. Oproti jiným programům je zde široký okruh možných žadatelů z hlediska podporovaných CZ-NACE, který zahrnuje nejen subjekty ze zpracovatelského sektoru, ale i stavební a obchodní firmy či zemědělské podnikatele.

Do roku 2020 bylo na tyto investice určeno přes 20 miliard korun. První výzva z roku 2015 disponovala 5 miliardami, které však nebyly plně vyčerpány. U druhé výzvy z konce roku 2016 se sledovaná kritéria mírně upravila, alokace je zde dokonce 11 miliard korun, a pokud nebude pro malý zájem přerušena, příjem žádostí by mohl trvat až do března 2018.

Operační program PIK

V rámci OP PIK je možné prostřednictvím dalších programů čerpat podporu také například na elektromobilitu, skladování energie a využívání druhotných surovin v rámci programu Nízkouhlíkové technologie. II. Výzva tohoto programu byla sice 31. května 2017 uzavřena, ale třetí kolo s celkovou alokací asi 0,35 miliardy korun by mohlo být otevřeno zase od července 2017.

Podporovány jsou rovněž obnovitelné zdroje energií, jako jsou například malé vodní elektrárny a vyvedení odpadního tepla z bioplynových stanic. Program OP PIK s příhodným názvem Obnovitelné zdroje energie otevřel svou druhou výzvu 15. února 2017 a žádosti budou přijímány až do 15. července 2017. Následná výzva je očekávána od září 2017 do ledna 2018.

Rekonstrukci a budování systémů zásobování teplem podporuje OP PIK v rámci programu Úspory v SZT. I zde byl příjem žádostí v rámci druhé výzvy zahájen 15. února 2017, ukončení příjmů žádostí je naplánované na 30. října 2017.

V poslední době oblíbené slovíčko "smart" zastupuje v rámci OP PIK program Smart Grids. Ten je rozdělený na dvě části. V průvodci energetickými projekty se budeme zabývat pouze částí I, která je určena na modernizaci distribuční sítě. Již otevřená druhá výzva ukončí příjem žádostí 31. července 2017, třetí by měla být otevřena od září 2017 do ledna 2018.

Nově se dotace dávají na záměry zaměřené na samostatné budování fotovoltaické elektrárny na střechách či stěnách budov do 100 kW určené primárně pro vlastní spotřebu. Je možné fotovoltaiku doplnit o systém na skladování energie. Další novinkou by měla být například podpora vtlačování bioplynu do sítě.

Energeticky úsporné projekty nebudou v rámci OP PIK podporovány jen dotační cestou, pro programy Úspory energií a Úspory energií v SZT jsou připravovány i varianty, kdy je podpora poskytována prostřednictvím finančních nástrojů.

Příklad z praxe

Společnost je vlastníkem administrativně výrobní budovy, o kterou dlouhodobě řádně pečuje a provádí pravidelnou běžnou údržbu. Po energetické stránce však budova a její provoz již neodpovídaly aktuálním standardům. K zajištění účinného hospodaření s energií bylo nutno investovat nemalé peníze jak do stavebních úprav, tak do moderních úsporných technologií.

Záměrem společnosti bylo provést celkovou modernizaci objektu včetně energeticky úsporných opatření. Energetická opatření zahrnovala zateplení obvodového pláště a střešní konstrukce, výměnu oken, dveří a vrat, dále modernizaci osvětlení, otopné soustavy a rozvodů elektřiny i plynu.

Jednalo se rozsáhlejší rekonstrukci budovy, kdy náklady přímo související s energetickými úsporami byly nárokovány jako způsobilé výdaje pro dotaci. Celková investice do modernizace objektu dosahovala 23 milionů korun, z toho přes 12 milionů souviselo s energetickými opatřeními.

Jde o malý podnik, dotace proto činila 50 % ze způsobilých výdajů na energetické úspory a dosáhla více než 6 milionů korun. Dotací bylo podpořeno také zpracování projektové dokumentace a energetického posudku. Projekt byl realizován a kolaudace proběhla v únoru 2017. Následovalo zpracování a podání žádosti o platbu v březnu 2017 a tato byla v dubnu 2017 proplacena na účet žadatele o podporu. Přijetím dotace na účet bylo zahájeno 5leté období udržitelnosti projektu, kdy je nezbytné zachovat realizovaná opatření a prokazovat dosaženou úsporu energie.

Rada na závěr

Chcete-li být úspěšným žadatelem a příjemcem dotace, je nezbytné záměr od začátku konzultovat s energetickým specialistou. Lze tak určit, jak si projekt stojí vzhledem k hodnotícím kritériím a podmínkám programu, a případně vhodně nastavit realizovaná opatření. Dále mějte připravenou projektovou dokumentaci minimálně v úrovni pro stavební povolení a podrobný položkový rozpočet (u technologií pak indikativní nabídky). Výhodou je stavební povolení či vyjádření stavebního úřadu, že povolení není potřeba.

Více informací o realizaci a financování energeticky úsporných opatření najdete na www.investicniweb.cz/energie

včera v 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika